şükela:  tümü | bugün soru sor
  • haber linki

soruları hazırlayan, onaylayan ve basım-yayınını yapanlar ekşi yazarı değilse ben de bir şey bilmiyorum.

bu ne olum böyle aslkfmşsldkmgldsg çıldırdım. mükemmel format ya.
  • komik değil ülkemizin öğretim sistemi açısından utanç verici.

aklı mütemadiyen bel altı çalışan ergenler bile uğraşsalar böyle vasat sorular hazırlayamazdı.

devamlı kadınların çekiciliği üzerinden giden sapık hoca, kim bilir kaç kız öğrencisini taciz etmiştir.
    kesinlikle soruşturma açılmalı.
  • 2. ve 4. sorudan bir şey anlamadım.
  • (bkz: bayan) dememiş. bence o da olumlu.

bir yerlerden başlamak lazım. önce hitabeti çözelim, cinsiyetçiliği sonra halledicez. sırayla ilerlememiz gerekiyor.
  • iyi ahlak dersi sorusu olmayıp, "bir kadın çekici olmak için ne şekilde davranmalıdır?" olmadığı için zihniyetinde cinsiyetçilik olmayan kişi için cinsiyetçi olmak zorunda olmayan soru.

ama,

hedef kitlesi -aksi olduklarını iddia edenler dahil- cinsiyetçi olduğu için cinsiyetçi soru. (bu durumda dahi -verili koşulların- dolaylı bir saptaması olarak ele alındığında cinsiyetçi olmayabilir.) ayrıca soru okuyan tarafından öznel/kişisel algılanmaya çok açık. okuyan kişi erkek ise, hangi kadınları çekici bulduğu ya da kadın ise, nasıl davranırsa çekici bulunacağını soruluyormuş ve hattâ öneriliyormuş gibi algılanabilmeye müsait bir soru.

tanım: okuyanların çoğu cinsiyetçi, ki varsayılan olarak öyle ve içgörü bakımından zayıf, ki varsayılan olarak bu da öyle, olduğunda fiilen cinsiyetçi hale gelebilecek soru.

karmaşık; ama, üniversite öğrencisinin bununla baş edebilmesi lazım.
  • bir benzerinin de geçen sene tartışıldığı sorudur.

(bkz: açıköğretim sınavında sorulan cinsiyetçi soru)
    (bkz: anadolu üniversitesi'nin cinsiyetçi sorusu)
  • esasında cinsiyetçi olmayan sorudur. hatta soruyu "cinsiyetçi" olarak tanımlayanların cinsiyetçi olmasına sebep olur.

bir sosyal psikoloji sorusu olmakla birlikte cinsiyetsiz yazılmış bir sorudur.

günümüzdeki toplumsal norma göre bu soru tek bir kelimeden kaybediyor. yani "aşağıdakilerden hangisi kadını daha çekici yapar?" sorusu size sanki "erkek normal ama kadın ayrı bir nesne" anlamı barındırıyor gibi gelse de bu sorunun "aşağıdakilerden hangisi kadını erkekler için daha çekici yapar?" şeklinde olması daha cinsiyetçi hatta homofobik olurdu. bu durumda "kadınlar sadece erkeklere çekici gelebilir" anlamı çıkardı.

bunlarla beraber toplumun farklı kesimlerine hatta kimi durumlarda bireylere göre cevabı değişebileceği için cevap şıkları soruyu anlamsız hale getirmekte ama cinsiyetçi yapmamaktadır. dolayısıyla soruyu "cinsiyetçi soru" değil "saçma sapan sosyal psikoloji sorusu" şeklinde tanımlamak daha doğrudur.

alakalı (bkz: bir kadının en güzel olduğu an)
  • birkaç soru vardır, ortaokul sınavlarında çıkmış, hâlâ insanlar hatırlar. sınav soruları önemlidir. insanın heyecanlı ve dikkatinin pik noktasında okuduğu şeyler, insan aklında yer etmektedır. paragraf sorularından, cevap şıklarına kadar bilinçli seçilmektedir.

her soruya ve her cevaba önem verilmesi, kitle iletişim aracı gibi kullanılan soru kitapçıkları için elzemdir.