şükela:  tümü | bugün
  • anadolu üniversitesi’nin 14-15 nisan 2018 tarihleri arasında yaptığı açıköğretim sınavı için açıklanan sorudur. soruda, şıklarda verilen hangi mesleğin “kadının evde yaptığı işlerle uyumlu ya da evdeki sorumluluklarını aksatmayan” meslekler arasında yer almadığı soruldu.

https://hizliresim.com/3edd7m
    https://hizliresim.com/w7dn08

hızlı resim’den ulaşamayanlar için;
    https://prnt.sc/j63veh
    https://prnt.sc/j63w2y

alternatif

--- spoiler ---
    soru: aşağıdakilerden hangisi, kadının daha çok evde yaptığı işlerle uyumlu ya da evdeki sorumluluklarını aksatmayacak işler arasında yer almaz?

a) hemşirelik
    b) hasta bakıcılık
    c) ev temizliği
    d) mühendislik
    e) öğretmenlik

çözüm: kadın, toplumda çoğunlukla ev ile ilişkilendirilir; evin, çocukların idaresi ve ev işlerini (yemek, temizlik vb.) kadın tarafından üstlenilir. mühendislik, kadının bu işlerini aksatmasına yol açacak bir meslek dalıdır. toplumda bakım ve çocuk yetiştirme gibi kadınla ilişkilendirilen yükümlülükleri özünde taşıyan diğer meslekler, kadına yakıştırılan basmakalıp meslekler arasında yer alır. doğru cevap d’dir.
    --- spoiler ---

bu anlayışa göre kadın mühendisleri insandan saymayalım biz o zaman. nasılsa ev işlerini aksatmalarına sebep olacak bir meslek seçmişler kendilerine. 2. görselde de kadının kabullenici, boyun eğen bir nitelikte olması gerektiğini savunmuşlar. daha fazla ne denir bilmiyorum. işte size yeni türkiye.
  • cinsiyetçiliği yanında bir o kadar da anlamsız sorudur. hasta bakıcı olarak 09:00 18:00 çalışmak ile mühendis olarak aynı saatlerde çalışmanın nesi birbirinden farklı? yazar burada mühendisliği sadece şantiyede, kafada baretle yapılan bir iş olarak mı düşünmüş acaba? böyle olanı bile ev işini neden aksatsın ki? neresinden tutsan elinde kalıyor.
  • komedi gibi sorulardır. olm bunlar soru değil bildiğin çerez lan! dersle ilgili hiçbir bilgim yok kaldı ki mühendisim zaten.
    hayatım boyunca gördüğüm en kolay ve en saçma sorular arasına girmeye hak kazandığını belirlemek istiyor, buradan aöf’ü alkışlıyorum.

google’a dersin adını yazdım ya işletme ya da psikoloji bölümünün bir dersi olarak görünüyor. muhtemelen saçma sapan derslerin yer aldığı seçmece bir derstir.
  • soruda herhangi bir özendirme,kabul görme veya dogrulama durumu yok. tespitte bulunulmus.toplumsal rollerin gelenek içinde kalıplaşmış bakışına örnek verilmiş. zaten sorunun altında "nedeni" yazılmış. hepsini okuyun lütfen.
    cinsiyetçi kalıpların ne şekilde işlendiğine ve dogallastirildigina dair soru sorulmuş.
    aof sosyoloji bölümü, gerçekten de bilimsel namus ve cesaret anlamında çok ileri düzeydedir diyebilirim.
  • yeni meb işte..
    fazla da şe yapmamak lazım
  • (bkz: okuduğumuzu anlayalım)
    soru mâkûl, olması gerektiği gibi bir sorudur. muhtemelen toplumsal cinsiyetler veya sosyal psikoloji dersine aittir.
  • dersin adı etkili iletişim ve toplumsal cinsiyet

soru da onaylanan kadın

abes bir şey yok.

"orta çağda kadınların cadı olduğuna inanılır ve yakılırdı" bilgisini vermek ya da alakalı bir soru sormak kadın düşmanlığı mı?
  • "kadın toplumda çoğunlukla ev ile ilişkilendirilir; evin, çocukların idaresi ve ev işlerini (yemek, temizlik vb.) kadın tarafından üstlenilir. mühendislik, kadının bu işlerini aksatmasına yol açacak bir meslek dalıdır. "

bu kadar zaman küfretmedim, ama yarrak kafalı, ama sike sürecek aklı olmayan mahluk,

çocuklar idare edilmez - ampul mu bu-, eğitilir. önce kelimeleri doğru kullan

çocuğun eğitimini tek ebeveyn üstlenirse o çok önem verdiğin aile, olumsuz etkilenir. önce pedagoji öğren.

"evin, çocukların idaresi ve ev işlerini" yerine "ev, çocukların idaresi, ve ev işleri " yazman lazım, önce gramer öğren.

mühendisliğin mesai saati öğretmenlikten, hemşirelikten fazla mı da evdeki işleri aksatıyor. önce mantık öğren.

sonra yine olabildiğin kadar aşağılık olmaya, mühendis kadınları çatır çatır kıskanmaya devam et.

hayır bunu bir aktrol yazmıyor ki . baya anadolu üniversitesi sorusu. geberin.