şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1424 entry daha
  • sahtekarlıklarla açılmaya çalışılan bölümdür. daha neler göreceğiz kimbilir.

bugün bir sahtekarlık yapıldığını öğrendim.
    iü auzefe 2015-2020mayıs ayına kadar sosyolojide verdiğim ve artık vermeyeceğimi belirttiğim “sosyal psikolojiye giriş i-ii “ derslerimi benden izinsiz habersiz auzefin psikoloji programına yazıp++

yök’e sunmuşlar. bu derece sahtekar, bu derece yüzsüz ve şerefsiz olduklarına ben nedense halen şaşırıyorum. bu kadar mı ya bu kadar mı. ben iü de 2014 yılında emekli oldum. benim sizinle kadro bağım yok, görevlendirme de veremezsiniz. haddinizi çok çok fena aştınız.

https://twitter.com/…tatus/1290295406190968833?s=19
  • millet niye bu kadar ağlıyorsa. aynı yabancı sınırlaması isteyen kalitesiz türk topçular gibiler. yetmez hukuk da aöf'te açılmalıdır. eğer tüm bölümler açılmayacaksa açıköğretim kapatılsın.
  • her gök psikoloji danışmanlığı olacak vay ki ne vay .
  • allah kabul etsin. sırada odtü psikoloji binası önünde cuma namazı kılmak var.
  • bugün iptal edilmesi beklenen karar.

emegi gecenlere tesekkür ederiz.
  • bilgisayar mühendisiyim. bir sürü alaylı lise mezunu yazılımcılar var sektörde. onlar da ciddi gelir sahibi.

bizim ise farkimiz kurumsal bir firmaya seçilim söz konusuyken çıkıyor. bizler iş arama sitelerinde filtrelenirken öne geciyoruz. bunun dışında çalışan standardi da var. mühendis kafası başka. ama yine de çok iyi elemanlar var. hatta yazilimci doktor da var mimar da. aynı sektöre hizmet ediyoruz. bir çok mühendis arkadaş bu alaylı arkadaşlardan çok daha vasat. bildiği iki teknoloji ile hayatını idame ettiriyor. ne gelişme var ne gelişime açıklık.

şimdi psikolog arkadaşlarin durumu için biraz empati yapmaya çalışıyorum ama başarılı olamıyorum.

şimdi bilgisayar mühendisliği bölümü için uzaktan veya acık olarak bölüm acsalar umrumda değil. kendi alanimda ortalamanın üzerindeyim. benim okulda öğrendiklerimi öğrenip üzerine yıllar yıllar koymaları lazım .ayrıca bir sınav veya mülakatta örgünden mezun olan biri ile beraber girdiklerinde örgün okuyan vatandaş öne geçecektir. ancak açıktan okuyan geçse de o is onun hakkıdır.

psikolog arkadaşlar yanlış yerden gidiyorlar. şimdi diyecekler ki psikolog olduğunda bir yere secilmene gerek yok seni secen , tedavi olmak , terapi almak isteyen sade bir vatandaş.

yahu bu ülkede bütün bu gibi unvanlı-uygulamali mesleklerde ruhsat,belge,seviye tespiti gibi belge alma var. siz tıp fakültesi bittiği gibi doktorluk yapan. hukuk fakültesi bittiği gibi avukatlık yapabilen , eczacılık bitirince hemen eczane açabilen insan gördünüz mü ? göremezsiniz. ilgili meslek kuruluşları bu mesleği icra etmenize onay vermesi gerekiyor. staj ya da mülakatlar var.

sen örgünden psikolog unvanıyla mezun olup koştur koştur işini yapabiliyorsun. buna sesin çıkmıyor da yok açık bölüm acmasinlar derdindesin. çünkü ziptirik bir puanla istanbul karpuz üniversitesinden parayla diploma almışsın. senin zoruna giden bu. adamların ucuza bu diplomayı çalışarak alıp seninle aynı unvanı taşımaları. bence tüm bölümler olmalı. herkese bu hak tanınmalı. ancak seviye tespit sınavları ile mesleği icra etmek şarta bağlı olmalı.

boğaziçi psikoloji mezunu pisikolog gibi pisikolog bir yeğenim var. onunla konuştum. adamın bu durumdan ötürü uzaktan yakindan bir kaygısı yok. işini de iyi yapıyor . parasını da iyi kazanıyor.

gerçek psikolog arkadaşlara sevgilerimi iletiyorum.ne demek istediğimi onlar anlamıştır.
  • psikoloji bölümünün açıköğretimde de açılmasıdır. dünyada bir sürü örneği varken neden itiraz edildiğini anlayamıyorum.
    eğer psikologların derdi rekabet ise, rekabet başkasının okumasının önünü kesmekle olmaz.
    eğer psikologların derdi gerçekten kaliteli eğitim ise, açıköğretim de gayet kaliteli olabilir. buna ne engel olabilir? "hastaya dokun" diye ders vardı da onu mu yapamayacaklar? anlayamıyorum.
    müfredat aynı, içerik aynı. staj desen zaten dışarda yapılıyor.
    misal bu yıl harvard tüm derslerini online yapacağını açıkladı. oradan mezun olanlar diplomalarını yırtsın mı o halde? ya da bu yıl aldıkları dersler sayılmasın mı?
    dedim ya, anlamak zor.
  • dünyanin hicbir ülkesinde 20 test sorusunun 7 tanesini yapana o dersi gecirtmez, o diplomayi vermezler.

devletin psikologlar icin saglik lisansiyeri karari var, ruh sagligini da hicbir uygulama olmadan, arastirma olmadan öyle uzaktan ögretemezsin.

ilk gün iptal edilecek dedim yine diyorum.
  • bölümün açılıp açılmamasından ziyade, son zamanlarda koca koca psikoloji bölümü akademisyenlerin çok garip paylaşımlarını twitter üzerinden gözlemlediğim konudur. bu durum türkiye de ruh sağlığı konusunu bana tekrar sorgulattı. türkiye de toptan bir eğitim reformunun yapılması gerektiğinin en güzel göstergesi oldu. eğitim konusu bir iç savaşa dönüşmemelidir.
4 entry daha