şükela:  tümü | bugün soru sor
 • görev tanımı kısaca açıklıyor swh :

  ambulans ve acil bakım teknikerleri ile acil tıp teknisyenleri’nin acil bakımda tıbbi görev, yetki ve sorumlukları şunlardır;

  a) ambulans ve acil bakım teknikerleri, bakanlıkça yapılacak düzenlemelere uygun olarak;

  1) intravenöz girişim yapmak.

  2) hastaneye ulaşıncaya kadar, kabul edilen acil ilaçları ve sıvıları kullanmak.

  3) oksijen uygulaması yapmak.

  4) endotrakeal entübasyon uygulaması yapmak.

  5) kardiyo-pulmoner resüsitasyon ve defibrilasyon yapmak.

  6) travma stabilizasyonu yaparak hastanın nakle hazır hale gelmesini sağlamak.

  7) uygun taşıma tekniklerini bilmek ve uygulamak.

  8) monitörizasyon ve defibrilasyon uygulamak.

  9) kırık, çıkık ve burkulmalarda stabilizasyonu sağlamak.

  10) yara kapatma ve basit kanama kontrolü yapmak.

  11) acil doğum durumunda doğum eylemine yardımcı olmak.

  b) acil tıp teknisyenleri, tıbbi danışman koordinasyonu ve onayı ile bakanlıkça yapılacak düzenlemelere uygun olarak;

  1) intravenöz girişim yapmak.

  2) oksijen uygulaması yapmak.

  3) endotrakeal entübasyon uygulaması yapmak.

  4) uygun taşıma tekniklerini bilmek ve uygulamak.

  5) kırık, çıkık ve burkulmalarda stabilizasyonu sağlamak.

  6) yara kapatma ve basit kanama kontrolü yapmak.

  7) temel yaşam desteği protokollerini uygulamak.

  8) temel yaşam desteği uygulaması sırasında yarı otomatik ve tam otomatik eksternal defibrilatörleri kullanmak.

  9) travma stabilizasyonu yaparak hastanın nakle hazır hale gelmesini sağlamak.
 • şu anda çok yetersiz eğitim almış insanlardan oluşuyor bu kitle.
  sağlık meslek liselerindeki kötüyü ve kalitesizi elemeyen eğitim sistemi yüzünden her önüne gelen mezun oluyor.
  ve olmaması gereken insanlar acil tıp teknisyeni oluyor.
  milyonlarca üniversitelinin işsiz kaldığı bir devirde, lise mezunu ara eleman olmaz.
  ara elemanlar da liseden sonra en az dört yıllık sağlıkla ilgili adam gibi bir bölüm okumalı.
  hakikaten hastalara yazık.
  ama bu sorun herkesin sorunu.
  hepimize yazık.
  herkesin yolu bir gün hastaneye düşer.
  emin olun.
  (bkz: #19004563)
 • kervan yolda düzülür hesabıyla yeterli donanıma sahip olmadan cankurtaranlara bindirilip ihtiyaç sahiplerine hizmete giden; ancak yetersiz eğitimden dolayı müdahale edemedikleri için sorun yaşatan teknisyendir. çoğu, yetersiz eğitim, yetersiz stajla işe başlamış durumda. sağlık bakanlığı hizmet sunma iyi niyetiyle yola çıkmış gibi ama ne yazık ki başarılı değil.
 • att olarak da bilinen paramediktir bu. bir zamanlar axilla ile maxilla'yi karistiran birisini tanimistim. o, att idi.
 • vakt-i zamanında hemşireler için üniversite hastanelerinde hiçbir şey yapmadıklarını söylemiştim. onlardan tonlarca kez özür diliyorum. üniversite hastanelerinin acil servislerinindeki att'lerin yanında hemşirelerimiz yemin ediyorum zonguldak maden işçisi, ramazanda bakanla sahur yapsa yeridir.

  att'ler oturarak, hastayı azarlayarak ve gün boyu avon fırsat kataloğunu karıştırarak ayda yaklaşık 1.800 tl para kazanıyorlar. okuduğumuzu anladık mı, bir daha anlatalım? triajda oturup acile gelen her hastanın ismini kimsenin bakmadığı bir deftere kaydederek ayda 1.800 lira kazanıyorlar!

  nice dört senelik mühendisim, öğretmenim o parayı bulamıyor. bulduğu işlerde deli gibi çalıştırılıyor. demem o ki bu insanlar dünyanın en kolay parasını kazanan kimseler. (en azından üniversite acil servislerinde bulunan att'ler için gönül rahatlığı ile bunu söyleyebilirim) işsizseniz bu işi seçin, işsizken yaptığınız işten daha az iş yapıp çoğu iş yapan gerçek işçiden daha çok para kazanırsınız. net.
 • genelde kendilerine gereğinden fazla güvenen sağlık çalışanları.
 • acil servislerde çalışanları için söylemek gerekirse bazı hastaneler hariç acilde çalışan pratisyen hekimle hemen hemen aynı parayı alırlar, bazense daha fazla kazanırlar. ne sorumlulukları vardır, ne de bakanlığın mevzuata koymadığı ama bu personellerin yaptığını bal gibi bildiği ve ona göre eleman sayısı ayarladığı bazı işlemleri yapmayı reddetme hakları vardır.

  bu arkadaşların pek çoğu liseden mezun olup para kazanmaya başladıkları için bir doktor henüz eline para almamışken bu arkadaşların elinden 150 bin türk lirasına yakın para geçmiş oluyor. ve pek çok yerde acil servis doktorları bu arkadaşlarla hemen hemen aynı ücreti alıyor.
 • lisede dört yıllık eğitimle mezun olunduğunda hemen çalışmaya başlayabileceğiniz bir meslek dalı. bilinenin aksine dört yıl dolu dolu eğitim alınmaktadır. kendimde bu mesleği icra ettiğim için söylüyorum. son iki sene devlet hastanelerinde deli gibi staj yaparsınız. bu stajda öğrendiklerinizi meslek hayatı boyunca kullanırsınız. liseden sonra isteğe bağlı olarak iki yıllık paramedik okunabilir. iş olanağı oldukça geniştir; hastane servisleri, aciller, ambulanslar, revirler, yoğunbakımlarda çalışılabilir. son düzenlemelerle işyerlerinde işyeri sağlık personeli olarak görev yapma haklarıda vardır.

  son olarak maaşlarda türkiye standartlarında meslek sahibi bir vatandaşın alacağı ortalama maaşa sahiptir.
 • sağlık meslek liselerinden mezun olan genel adlandırma olarak sağlık teknisyenlerinin adıdır.

  adındaki illüzyonun aksine sadece acil alanlarda çalışmazlar ve artık mezun vermeyen "sağlık memurluğu" yeni adıyla sağlık teknisyenliği görevleri de bu branştadır.

  kendilerine itiraf edemeseler de çoğu kötü eğitim görmüş ve yetersiz elemanlardır. devletin o sıradaki ara eleman açığından istifade lise mezunu olarak iyi paralarla devlet kadrolarına doluşmuş, geliştiren kendini çalışarak geliştirmiştir.

  sorumluluk olarak sorumluluğu çok düşüktür. kendi başlarına neredeyse hiç bir sağlık girişiminde bulunamazlar. başlarında bir doktor ve yahut acil ambulans bakım teknikeri * * olmadan bulundukları girişim kanunen kendilerini sıkıntıya sokabilir. türkiye'de ki "kanunu görmezden gelip kendi sistemini oturtma" ekolü ile müdahalede bulunanları vardır. nitekim bu müdahale/girişimler yanlış sonuçlara sebebiyet vermedikçe bir sorun yaşamasalar da tek başına yaptıkları müdahaleler de temel acil uygulaması dışında "ilaç, endotreakial girişim vb." durumda hastaya olumsuz bir durum yaşarsa başları çok ağrımaktadır. kendi başlarına bulunabilecekleri sağlık girişimleri temel acil sağlık girişimleri basit kanama durdurma kırık stabilizasyonu gibi aslında eğitimini almış vatandaşın da yapabileceği müdahalelerin bir tık üstünü yaparlar. kesinlikle tek başlarına hiç bir ilacı uygulayamaz, öneremez, tanı koyamazlar. anlattığım gibi bunları yapan risk almış olup sonuçları çekmeye göze almıştır.

  bölümün ilk açıldığında atıl kalsada anadolu liselerini kıl payı kaçırmış gençlerin doluşup mezun olduğu ve resmen türkiye'nin bir nevi bug'unu bulmuş olduklarını lise mezunu olup kolay iş bulma güzel para kazanma imkanlarını görünce hepsi işine birden aşık olmuşlardır. çoğuda kendine itiraf edemese de çoğu bölümü yanlışlıkla tutturup yanlışlıkla bitirmiş kimselerdir. bunu fark eden aileler zamanla çocuklarını bu bölüme yönlendirmeye başlamış bunu fark eden sevgili para kokusunu duyan insanlar tarafından bir yığın özel sağlık meslek açılmıştır. devletin bu kadrodaki açığını kapamasa da yeterli düzeyde doldurduktan sonra liselerden acil tıp teknisyenliği bölümünü kapatmıştır. özel sağlık mesleklere biraz ters köşe olmuştur.

  yeni düzende bu branşa ne olacak yada yeni alınacak olan acil tıp teknisyenliği yardımcısı ne iş yapacak yetkileri durumu yada hali hazır mezun ve çalışan a.t.t. lere ne olacak biraz muğlaktır.

  ayrıca işleri efor olarak zordur bir bakıma. hasta taşıma ve acil kazaların kimisinde ki kötü tablo stres vb. psikoloji zorlar. bunun yanında çoğuda işini şişirmektedir. ayrıca bu taşımalı stresli psikolojik ve fizyolojik olarak belli seviyenin üstünde olması gereken bu mesleğe bunlara zerre bakılmadan insanlar alınır. 1.45 boyunda bir bayan acil tıp teknisyeninin hastayı 7. kattan nasıl indireceği hala cevaplanamamış hali hazırda çalışan psikolojik ve fizyolojik olarak bu işi yapamayacakları alenen belli* personeller ise iş arkadaşlarına daha da çok iş yükü yüklemektedir.

  ayrıca özel kurumlarda hemşire gibi görev almalarına nazaran
  acil tıp teknisyeni > hemşire
  denkle mi de çıkabilir.
  dediğim gibi adındaki illüzyona aldanmayın "sağlık teknisyeni" kullanıyor hali hazırda devlet zaten.