şükela:  tümü | bugün
 • -lan ben kimim biliyon mu sen
  -kim
  -albayim albay emeklik albay
  -eee?
  -devlet adamiyim yani
  -haaa iyi canim. yalniz ben de devlet cocuguyum nolmush ki
  -haa!??
 • bir ucak yolculgunda hostes anons yaparak ucakta bir doktor olup olmadığını sorar. bir kac kisi el kaldirirlar ve hostes birini alarak rahatsizlik geciren yolcunun yanina goturur. biraz sonra ayni hostes bir ikinci anons yaparak ucakta bir muhendis bulunup bulunmadıgini sorar. yine bir kac el kalkar ve hostes yine birini alarak arizali cihazi onartmak icin goturur. bir yolcunun hem ilk anonsta, hem de ikinci anonsta ellini kaldirdigini farkeder. herhalde bir yanlis anlama var der ve gecer gider. az sonra ayni hostes yine bir anons ederek ucakta yabanci dil bilen bir avukatin olup olmadigini sorar. ayni sahis yine elini kaldirmistir. hostes merakla adama sorar " beyefendi, doktor aradim, siz el kaldirdiniz; muhendis aradim, siz el kaldirdiniz; simdi yabanci dil bilen hukukcu ariyorum, yine siz el kaldiriyorsunuz. sizin mesleginiz nedir acaba ? " . adam
  " ben emekli albayim. " der.
 • "ben hilmi ertunç emekli albay ertunç" diye akıp giden bir şarkıyı anımsattı. albümün adı da taş bebek- plastik bebek gibisinden birşeydi. lakin kimin söylediğini çıkaramadım.
 • -acilin emekli albayim ben, koca bir orduyu yonettim, yuzlerce askerim oldu benim, sistemdeki hatayi mi halledemiycem, siz gencler ne anlarsiniz ki? cekilin bakiim, ne bu basic lemi yazilmis bu program?
  -ee amca tevellut kac acaba?
 • emekli albay olsun, paşa olsun, hava kuvvetleri komutanı olsun, bu kişiler şiltlerini, şeritlerini okşayarak bir ömür geçirir, mümkün olan her fırsatta sergilemek isterler. 8-18 ay arası askerlik yapanlar bile bir ömür askerlik hatırası anlatırken, hayatını o orduyu yönetmeye adamış albayın, mareşalin hakkı değil midir ilgili-ilgisiz herkesle bu artık yararlanılmayan stratejik dehasını paylaşmak? elbette öyledir, esas duruşa geçip dinlemeliyizdir.

  bunun yanı sıra, çeşitli eski sevgili temalı ana ve alt başlıklarda incelediğim "eski sevgili*" kavramı ile bağdaştırdığım, bir insanın hayatında bir dönem bulunmuş olmayı kolordu komutanlığı yapmış olmakla eşdeğer tutan, mazisini rütbe, nişan, madalya çerçevesinde değerlendiren bir takım kişileri -istemeden- tastamam açıklayan cümle olmuş, "açılın emekli albayım ben". bundan böyle umarsızca bkz. vereceğim başlık olarak sözlük platformundaki haklı yerini almış.
 • emekli subay olarak da niteleyebileceğimiz kimseler genellikle başlıkta sözü edilen nidayla apartman yöneticiliği, kooperatiflerde her şeyden sorumlu kişi rollerine soyunurlar. yazlık yerlerde de beyaz şort, t-shirt ve şapka takımlarıyla iskelelerde boy gösterir, vücudunun bir uzvu dubaları geçen gençlere el kol yaparak bağırır, boğulacaklarını hatırlatır ve geri dönmeleri için bağırırlar.
 • em.piy.kid.alb gibi bitmez tukenmez kisaltmalar ugruna omurlerini gecirirler, her firsatta da bunu hatirlatirlar..
 • butun hayatını,varlık sebebini ozetler gibi (ki gercekten bazıları icin oole galiba) konusan bu gibi kishilere babamın verdigi harika soru-cevap:
  -ii gunler ben emekli albay mehmet x
  -hayırlı olsun yeni mi emekli oldunuz?