şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hizmete girme.
 • dahilinde ikramlaraaaaaaaaa* varsa çok mutlu eden hadise..
 • karşılama notu kadar dik ve kapalı olan. kazanma ve dahi kaybetmeye meyilli alter ego.
 • yurdumuzdaki açılış varyasyonlarına her gün bir yenisi ekleniyor. klasiklere göz atmak gerekirse..

  mankenli defileli açılış

  genellikle giyim mağazaları yapıyor bunu. mağazanın içine yahut girişine sokak ortasına bir pist kuruluyor. en cıbıldak mankenlerin etrafına doluşuyor insanlar. ver müziği.. heh öyle. (bir örneği gebze'deki eski ykm'nin açılışında mevcut, ilkokula gidiyorduk o zaman, ne güzel bacaklar görmüştük)

  promosyonlu açılış

  en fazla dikkat çeken açılışlardan biridir bu, malum, insanımız sever bedavayı. etiket bile verseler koli koli almaya çalışırlar, ne yapacaklarsa.. bu promosyonlu açılışlarda firmaya ait olmayan sponsor firmaların eşantiyonları verildiği gibi, mağazada satılacak ürünler o günlük bedava da dağıtılabilir. buna her babayiğidin gücü yetmez tabi, ama gebze'de furkan ekmek fırını'nın açılışında karşılaşmıştım. "bedava ekmek dağıtıyolar lan koşun" sesleri edasında doluşmuştuk fırına, ekmekleri çok da güzeldi, o gün çiftli ekmek bedava dağıtıldı, ertesi gün herkes ekmeği ordan almaya başladı. şu an fırının durumu çok iyi.

  kokteylli açılış

  festival, fuar, ürün tanıtımı gibi etkinliklerde kullanılan açılış şekli. kırmızı şarap servis edilir. çok daha iyisi de olmuştur, hemen örnek vermek gerekirse, genc turkcell'in yaptığı en güzel aktivitelerden biri olan star wars episode iii revenge of the sith galasında sınırsız şarabın yanında çerez ve çıkışta da bi dolu sosisli sandviç * dağıtılmıştı.. hey gidi..

  lokmalı açılış

  izmir'de gördüğüm küçük çaplı esnaf açılışı. adamlar zaten her cuma şehrin çeşitli yerlerinde dağıtıyolar bu lokmayı, o yüzden pek garipsememek gerek.

  palyaçolu müzikli açılış

  heh palyaçoluyu biraz anlatmak gerekiyor. bi kere bu tür açılışlar sayesinde palyaçoluk yaparak ekmek yiyenlerin karnı doyuyor, onlar da çağırmasa nereye gidecekler değil mi? bu palyaçolar sokağın ortasında önünüze çıkar, genellikle çift kişi olurlar kıstırırlar sizi, topitop, broşür gibi garip nesneler uzatırlar, "mağazamıza baktınız mı" diyerek yönlendirirler. yol boyunca takip ederler, mecburen kafa çevirirsiniz, kurtulması zordur.

  (bkz: acilislarda ve tanitimlarda palyaco kullanımı) (tam başlık açacaktım ki var imiş meğer, o yüzden buraya yazayım dedim biraz daha genişleterek konuyu)

  bu açılışlarda aynı zamanda müzik de çalar gümbüdü gümbüdü.. genellikle piyasa olmuş yabancı ve türkçe pop müziklerle halkın ilgisini çekmeye çalışılır.

  turlu açılış

  karavanımsı kamyonetle şehrin çeşitli yerleri gezilerek "helolo helolo gördünüz mü biz mağaza açtık, çok eğlenceli" diye bağıra çağıra semtin bir çok yeri gezilir ve mağazaya müşteri çekmeye çalışılır.mağazanın da etrafında çelenk doludur zaten 'hmm bunlar yapmış' dersiniz hemen anlarsınız.
 • kimileri için umdukları geleceği başlatmayan kansız bir ölüm.
 • (bkz: kapanış)