şükela:  tümü | bugün
 • 10 günlük bayram tatili boyunca acil servisler hariç hiç bir sağlık kuruluşunun açık olmamasından ötürü kapasitenin çok üstünde hasta bakmaya ve ortamı çevirmeye çalışan doktor, hemşire ve yardımcı sağlık personelinin bugün sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışırken kullandıkları hashtag. (bkz: #acilleryukaltindaeziliyor)

  kimsenin umrunda olur mu bilmem ama hastanelerin acil servis çalışanları için bayram çekilmez bir çile ne yazık ki. normal sıradan bir günde bile sağlık sistemindeki açığın tolere edildiği bir yer olarak ekstra gereksiz hasta yükü olan acil servisler; uzun bayram tatillerinde el-bab devlet hastanesine dönmektedir.

  bunda kimin ne kadar suçu var bilemem fakat ortada doğal afet yokken doğal afetteymiş gibi acillere hasta akması doğal bir durum değildir.
 • sağlık emekçilerinin seslerini duyurmaya çalıştıkları,ezilmek tabirinin hafif kaldığı hastagdır.
  nöbetten çıktım böyle sistemin allah bin belasını versin ya da zaten vermiş bilemedim.
 • turizmcilere bir şey olmasın.
 • kolu ağrıyanları, ayağı kaşınanları, burnu akanları acilden siktir ederlerse kurtulabilecekleri sıkıntı.

  aciller şark kurnazı şerefsizler tarafından işgal edilmiş durumda. gündüz sıra beklemek istemedikleri için burayı meşgul edip gerçek acil hastaları zor durumda bırakıyorlar.

  bunları anladıkları anda poliklinige göndermeleri gerekiyor ki bir daha uyaniklik yapmaya çalışmasın dallamalar.
 • sağlık sisteminde çok ciddi bir reform lazım. hastanlerin vardiya usulü sürekli çalışması lazım. servis ve polikliniklerin kapanması saçma. sekiz saatten üç vardiya personel koyulabilir. en azından kritik bölümlere. acildeki doktorlar zaten doğru düzgün birşeyden anlamıyor. gece, haftasonu ya da bayramda hastalanmak lüks olmamalı. doktorların da izne ihtiyacı falan diye ağlamayın. vardiya ve nöbet ile herşey olur. polisi askeri de gece çalışmasın o zaman. onlarınki can değil mi...
 • heşteg meşteg hikaye. kimsenin umrunda olmayacak. ancak ve ancak yakınına bu yoğunluk dolayısıyla geç müdahale edildiği için zarar gören gerçek acil hasta/hasta yakınlarının umrunda olacak. acil servisler yıllardır böyle. 2016 eylül-2017 temmuz arasında 9,5 ay acil 2 farklı acil serviste çalıştım. bu süre içerisinde 20 binden fazla hasta baktım. çok şükür herhangi bir malpraktis yapmadım. aksine sayısını bilmediğim kişinin gerçek anlamda hayatını kurtardım. kimisi sonradan gelip bizzat teşekkür etti, kimisinin yakını sonradan gelip teşekkür etti, hediye getirdi. olumlu geri dönüş almanın verdiği mutluluk paha biçilemez ancak canın çıkana kadar çalışıp, sırf insanlar fayda görsün, daha fazla beklemesin diye gönüllü olarak, ücretsiz fazladan mesai yaptığım halde acil olmayan hastaya durumu izah ederek polikliniğe yönlendirdiğimde çemkirmelere maruz kaldığım oldu. iş bunun verdiği öfke de paha biçilemez. uzun lafın kısası acil servislerin bok gibi olmasının nedeni bu toplumun bizzat kendisidir. acil servislerde bakılan her 100 hastanın minimum 20-30'u grip (ki kendileri grip olduğunu bilerek geliyor zaten) minimum 20-30'u da uzun süredir devam eden yani acil olmayan kol/ bacak/bel ağrısı.
 • bir sebebi de bizim iyi aile çocuğu dediğimiz tayfadır. bunlar öyle iyi aile çocuklarıdır ki; tüm sene anne babasıyla ilgilenmez, geldiği bir bayram tatilinde hemen bir doktora gösterelim dedik diye anne babasını acile getirirler. ekokardiyogram, kolesterol değerlerini kontrol ettirmek isteyenler, doping niyetine anne babası istemese de serum taktıracağım diye uğraşanlar, iştahı yok diye getirilenler... daha neler neler. bunun önüne geçmenin yolu var aslında. birincisi yeşil alan değerlendirilen hastadan fahiş muayene ücreti alınması acilde bakıldıysa. şimdi 15 lira gibi birşey. yap bakalım onu 50 lira ne oluyor o zaman. aynı sıkıntısı 112'de de var. ya adam ambulans çağırıyor yürüyerek iniyor ambulanstan. ver doktora gereksiz ambulans çağırına ceza verme yetkisi. 250 lira mesela. bak bakalım bir daha çağırmaya bir tarafı yiyor mu? ama bu hükümetle zor. yarın nöbetçiyim mesela; bir allah'ın kuluna serum yok yarın. isteyene distile su, b mix, c vit karşımı; şöyle bir 8-9 cc. yaksın seke seke gitsin eve lavuk.
 • kimse neden dunyada en fazla hastane ve acil servis turkiye'de var ve neden dunyadaki en yogun acil servisler turkiye'de diye sormuyor da hep bok sahislar uzerine atiliyor.

  ne yazik ki bizim insanimiz 'saglik' anlayisi hep boyleydi. kici agrisa acile gider, en ufak saglik sorununu hastanelerde cozmeye calisir. insanlar ya hastanelere bagimli, ya ilaclara bagimli, ya da ikisini birden bagimli sekilde yasiyorlar. millet kafayi yemis gibi hastanelere akin ediyor.

  burada ne yazik ki sorun millette. hangi saglik sistemi ve/veya sigorta sistemi gelirse gelsin bizim milletin saglik sistemini hunharca somurmesinden dolayi bu is batmaya mahkumdur.

  herhangi devlet hastanesinin acil servisine ve hatta polikliniklerine gittiginizde, kendinizi bir savas durumunda veya dogal afet sonrasi kaos durumunda hissedebilirsiniz. herkes birbirinin ustune cikiyor. sacma sapan bir yogunluk. eger bu kadar hastalik varsa kesin yok olmamiz lazim amk diyebilirsiniz.

  ozellikle acil servisin bizim milletimizce anlami cok farklidir. acil servis bizim millete gore 'igne vurdurma' merkezidir. genci yaslisi en ufak rahatsizligin tedavisi, bizim millete gore 'igne vurdurma'. bu da nerede yapilabilir? acil serviste. beklemeden, randevu falan ugrasmadan. oh mis amk.

  ayda 53 tl odeme yapip hastaneye 10 kere gittiginizde, hele ki ailenizle gittiginizde sgk'nin belirlemis oldugu yaklasik maliyetle 10*33 tl = 330 tl / kisi basi masraf cikartmis oluyorsunuz. iste bu yapilan luzumsuz masraflardan dolayi da sgk hicbir firmaya ve kuruma odeme yapamiyor. dolayisiyla sgk'ya sadece cin'den gelen ne idugu belirsiz urunler veriliyor. adam gibi hastaligi olan insanlarin da masraflari karsilanamiyor. yani hem sagllik hakki engelleniyor hem de saglik kalitesinde dusmeye sebep olunuyor.

  cok parasal baktigimi dusunebilirsiniz ancak isin realitesi bu. eger pembe pembe hayaller kurmaya ve butun insanliga bedava saglik gelecegine inanciniz varsa bir psikologa veya psikiyatriste gorunmenizi tavsiye ederim, acil servise degil.