şükela:  tümü | bugün
  • dandik minibüslere kolayca girip , ışık ve renk dolu dikiz aynalarını , arabesk skinli kaset çalarlarını çalmasınlar diye açılmaz hala getirilmesidir. bu açılmayan minibüs camlarını diğerlerinden ayırt etmek çok kolaydır . içinde insan dolu olanları şahlanmış vaziyette ilerlerler.
  • eğreti çözümler konusunda bir numara olan yurdum minibüs sahiplerinin şahane bir fikirle çözdüğü sorundur aslen.

açılması gereken camın bitimine metrik vidayı çakar sabitlersin.. hop sittinsene açılmaz o cam.. "oldu da bitti maşallah"...

her ne hikmetse acelem olduğu zamanlar bindiğim minibüsün camları kesin kilitli olur..

(bkz: sen çok yaşa mörfi)
  • yazlari insani tarifsiz acilara surukleyen camlardir. istanbul trafiginde dur kalk esliginde bir saat boyunca uzerine buyutec tutulmus karinca gibi hissedersin. o kilidi alip soforun gotune sokasin gelir.
  • küçüük, küççücükken bir tanesini ipnelikten kurtararak açtığım ve akabinde minibüs haywanından (aslen şöför koltuğundaydı, ama bize öyle gelmiş meğer haywan imiş kendisi) kallavi bir hönkürme yediğim malzeme.

mevsim yaz, hava sıcak ve ben 12-13 yaşlarındayım, kadıköyden maltepe minibüsüne binmişim, şöförün hemen arka koltuğuna oturmuşum..

çocuk halimle, camı açmak istemiş, "her ne hikmetse" "plastik cam kilidinin ustune bağlanmış olan demir tel" i farketmişim. "hırsızlar girmesin diye" düşünerek önce teli, sonr acamı açtım...

ve akabinde "hhooaargghoorrkkaagoraaaaa" gibi bir unlemle dövülme raddesine geldim.

"görmüyormuşum kapalıymış, ne açıyormuşum"

be mna kodugumun evladı, gelıp de senın özel hayatına girmedik, parasını verdik yolculuk edecegız, ıcerıde hava olmadıgından camı acalım ıstedık. madem camının kilidi bozuk git yaptır, saçma salak yontemlerle kımseye ezıyet etme.. kendıne de 20 sene sonra bile böyle kufrettırme..
  • camın kaydığı kızağın arasına silikon cam izolasyonu tıkılması, veya vida çakılması, veya kilitli olması, veya açınca "kapa kardeşim" diyen yolcuların olması sebebiyle zor anlar yaşatan camlardır. bu sıcak ve nemli yaz aylarında o camları açamayınca, isyan edip dolmuşu yolcularıyla beraber yakasım geliyor...
  • mercedes sprinter markalı araç, pencerelerine açılabilen bir cam koymayarak, pencereleri komple kapalı üreterek sorunu kökten çözmüştür. dolmuş ekipmanı içerisinde klima gibi bir teknoloji de olmadığından bu marka minibüse binen yolcular "ulan biri binse, biri inse de azıcık nefes alsak" diye birbirlerine baka dururlar.
  • daha da buyuk bir tuzak olarak, "ay pardon su cami acabilir misiniz?" sorusunun akabinde gelisen, kan, ter, huzun, yorgunluk ve bitkinlik durumu sunan camlardir. minibuscu ise zaferinden emin bir sekilde, "dostum, kural 9, bu minisbuste bir bagyana yardim edilecekse, onu ancak ben, yanimda oturdugu vakit, o huriye en guzel ask sarkilarini dinleterek yapabilirim, iyi denemeydi adamim, ama o penceredeki vidami asla yenemezsin" bakisi ile ani taclandirir.

acilmayan minibus camlari, bir turk gencini daha olasi bir asktan etmistir..