şükela:  tümü | bugün
 • bu duygusu cok gelismis insan turleri her seye "ayyy yazik" seklinde bi tepki verirler, baska tepki bilmezler, hatta buradan yola cıikarak bu duygunun cok gelismesinin baska duygularin gelisimini engelledigi sonucuna bile varilir kasarsak...
 • işte bu duygu ortaya çıkıtığı anda sevgi bitmiş demektir...
 • kimi insanların işlerinin yapılması için karşılarındaki kişide sürekli uyandırmaya çalıştıklarını gözlemlediğim adı duygu olarak geçen ancak bence insanda aşağılayıcı duruma yol açan bir nevi tepki. acındırma arsızı haline gelen kimi insanlar acınmak hissinin ne menem bir aşağılanma olduğunu göz arda ederler bir şekilde ve ellerindeki somut kazançlara odaklanırlar, ve ilginçtir insanlıklarından götürdüklerini umursamazlar.
 • en hissetmek istemediğim duygu. duyguların en bencili. kendini bişey zannetmeler. acınan zor durumda çaresiz. ya sen nesin. git işine! mümkünse acıma.
 • stefan zweig usta iki tür acıma duygusundan söz eder ungeduld des herzens adlı kitabında:

  "birincisi, duygusal ve zayıf olanı, başka birinin yaşadığı felaketlerden kaynaklanan acı ve hüzünden olabildiğince çabuk kurtulmak için çırpınan bir yüreğin sabırsızlığıdır. diğeri, tek gerçek acıma duygusu ise duygusal olmayan, ama yaratıcı olan, ne istediğini bilen; sabırla, gücü yettiğince, hatta gücünün bile ötesinde katlanmaya ve dayanmaya kararlı olunan acıma duygusudur."
 • muhatabına sevgi duymayı imkansızlaştıran his..
 • hicbir his gibi bu da gercek anlamda sevgi hissetmeyi imkansizlastirmaz. korkulacak bisey yoktur. acima duygusu duyulan sempatiden gelir(gelmelidir) cogunlukla, sefkatle harmanlamalidir istege gore. "benden nefret et ama bana acima" benzeri turk filmi kliselerinin de etkisiyle acima duygusu korkulan bir sey olmustur malesef. oysa insanlarin duyarsizliktan ve hissizlesmekten korkmalari lazimdir. hem uzak durup, hem de birisi hakkinda acima duygulari hissettigini sanmak, icinden o kisinin zavalli oldugunu dusunmek filan, bunlar tamamen sacmaliktir ve bu acima duygusu degildir zaten, kendini kandirmak, kendi egonu tatmin etmektir. o insan baska durumda olsa da sevgi hissetmeyeceksindir, sorun belki de sendedir.

  ps: acima duygusunu kullanarak duygu somurusune basvurup kendini acindiranlara kafa goz girismek serbesttir, dayak istemektedir onlar.
 • aynaya baktığınızda hissettiğiniz şeyse eğer, durumunuz vahim demektir.
 • vicdanla beraber kaybetme korkusu kendinden daha da acı.

  16 yaşında öz babasının tecavüzüne uğramış karnı burnunda bir kız, doğduğunda tren yoluna bırakılmış bugünse 17 yaşını dolduran bir çocuk, kendisini reddeden annesine kırgınlığı ve kızgınlığıyla yeni yeni yüzleşen başka bir tanesi, dayak yiye yiye insan olmayı çoktan unutmuş, duvarları tekmeleyen başka bir tanesi...

  işte tüm gün boyunca görüp görebileceğim insanlar bunlar... tek tek kapıdan çıkmalarının ardından kafamı çevirip, pencereden baktığımda bahçeyi değil, camın önündeki parmaklıkları görüyorum.

  üzerinden biraz vakit geçtikten sonra her şeyin silinmeye yüz tutmasıyla, vicdanımla birlikte insani duygularımın eriyerek kaybolmasından çok korkuyorum. kendimi yeniden tatil planları yaparken bulduğumda, en çok bundan korkuyorum.