şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: acısu parkı)
 • (bkz: aci su)
 • adana’nın aladağ ilçesinde toros dağlarının eteklerinden çıkan muazzam bir sudur. suyun yöredeki ismi acısu, suyun olduğu yer ise acıman’dır. aslında buna su demeye bin şahit ister.
  su gibi olan bu şeyi ilk kez içenler için bir bardak içilmesi bile neredeyse imkânsızdır. çünkü bu şey demir, bakır, yumurta vs. gibi birçok maddenin tadını içeriyor. içen kimse içtikten hemen sonra ağzına mutlaka lokum, üzüm gibi bir şeyler doldurmak zorunda. yoksa…(bkz: istifra). doktorlar birkaç hastalığın dışında her tür hastalığa iyi geldiğini söylüyorlar. benim şahit olduğum; adam 2,5 numara gözlük kullanıyordu. bundan belli süre gözüne damlattı. şimdi gözleri gayet iyi görüyor ve gözlük kullanmıyor. ama ben bi yudum zor içebiliyorum. suyun muhtelif madenlerin arasından yeryüzüne çıktığı tadından anlaşılıyor ama tadıyla anlaşılamayan bir şey var ki o da suyun halka plastik borularla taşınan çeşmelerden verilmesi. neden mi? çünkü suyu taşıyan eski demir boruları su eritmiş.(asit galiba) köylerde demir kaplara bile koymuyorlar bundan dolayı suyu.
  bu suyun faydaları biliniyor olsa gerek ki ülkemin insanı yazın bu bölgeye akın eder. yaz gelince dağlar taşlar çadırlarla dolar. siz sözlük yazarları da gelin bekleriz, şifalıdır.
 • sinop ilinin gerze ilçesine bağlı bir köydür. buraya acısu demelerinin sebebi burada bulunan acısu isimli kuyudur. bu kuyudan yarım asırdan beri maden suyu çıkmaktadır. kuyu duvar taşlarıyla örülmüştür ve kuyunun ağzının açık olmasından dolayı yoldan geçen arabaların tozu kuyuya gitmektedir. ama artık kuyunun yanına yapılan çeşme ile daha temiz şekilde içilmektedir. su fazla miktarda co2 içerdiğinden dolayı içme suyu olarakta kullanılmaktadır. suyun sıcaklığı 5 ile15 decerece civarlarındadır. suyu şifa niyetine içenler vardır. mide rahatsızlıklarına iyi geldiğini söylerler. ayrıca köylüler buradaki suyu gerze pazarında şişelerle satarlar.
 • aynı zamanda ankara'nın beypazarı ilçesine bağlı bir köy.
 • (bkz: acısso)
 • anladığım kadarıyla kocaeli'de bir yer. nasıl bir yer bilemiyorum. köy, kasaba, mahalle, ilçe her şey olabilir. ama orada güzel bir kız yaşıyor bunu biliyorum.