şükela:  tümü | bugün
 • tam olarak saraçhane mitingi ile kavel direnişi arasında cereyan eden işçi eylemi. tarih 3 mayıs 1962. açların yürüyüşü... eylemin sahipleri mi bu adı vermiş, o dönemin basını mı böyle uygun görmüş orası biraz muamma ama kesinlikle romanesk bir adlandırma. tabii o zamanlar da menderes'in mirası inşaatçılık, müteahhitlik filan var ama şimdiki gibi hadise inşaat ya resulullah seviyesinde değil. yapalım diyen çok, buna mukabil yaptırıyorum diyen az. bir dolu inşaat işçisi var ama iş yok.

  işte o sıralar fukara tahir diye bir adam vardır. bu adam 1952'de inşaat işçileri sendikası'nı kurar, sonra onu 1954'te türkiye yapı-iş federasyonu'na dönüştürür. zaten fukara tahir yıllarca inşaat ameliliği yapmıştır. eylemin yapıldığı 1962'de ulus'ta bir kahvehanesi vardır. derken ismet demir, yani yalınayak ismet gelir yanına. derler ki ne yapsak etsek de sesimizi duyursak? işte eylem kararı o kahvehanede verilir ve yaklaşık beş bin işçi 3 mayıs 1962 günü ulus'tan meclis'e doğru yürüyüşe geçer. hepsi yalınayaktır. inönü başbakan, ecevit çalışma bakanıdır. "inönü istifa", "ecevit istifa" nidalarıyla meclisin önüne kadar gelirler.

  gelirler gelirler ama tabii metris'in pardon meclisin önünde engellenirler. kavga kıyamet derken içlerinden yirmi kişilik bir grubun içeriye girmesine izin verilir, meclis ve senato (o zamanlar yasama iki meclisliydi. meclis ve senato) başkanları ile görüşürler; tabii denilir, olur denilir, anlıyoruz sizi denilir, ileteceğiz gerekli makamlara denilir...

  onlar öyle diye dursun dışarıda bir yığın işçi dayaktan geçirilmekte, nezarete götürülmektedir...

  işin en ilginç kısmı işçilerin taşıdığı pankartların bir kısmında nelerin yazılı olduğu... ters manyel misali çok ilginç şeyler. şunlar mesela:
  "niçin bu sefalet solculara fırsat için mi?"
  "atatürk her şeyimizdir"
  "türk işçisi aç ve işsiz olabilir ancak komünist olamaz"

hesabın var mı? giriş yap