şükela:  tümü | bugün
 • genelde belli bir otoritenin bir kararina kar$i protesto amaciyla yapilan eylem. bir de bunun ba$ka caresi kalmami$ ki$ilerin uyguladigi versiyonu olarak olum orucu vardir.
 • su, seker, sekerli su ve tuz disinda hicbir icecek ve yiyecek alinmadan sürdürülen, mücadele eden taraflar arasinda bariz bir fiziki ve lojistik güc farki oldugunda basvurulan, bazen protesto, bazen direnis amacli eylem bicimi.

  dünya üzerinde en taninmis uygulayicisi, aclik grevini ingiliz sömürgeciligine karsi verdigi mücadeleyi siddet uygulamadan yürütebilmenin temel bicimi olarak benimseyen mahatma gandhi dir.

  türkiye de dahil olmak üzere pek cok ülkede uzun süreli aclik grevlerinin en sik görüldügü yerler cezaevlerinin siyasi koguslaridir.

  (bkz: ölüm orucu)
 • küçük çocukların, anne-babalarına karşı kullandıkları etkili bi silahtır.
  -yemiycem işte...
 • iki karsit goruslu grubu karsı karsıya getiren protesto bicimi. greve giden taraf genelde ezilenler olarak adlandırılıp karsıt grubun saga sola sakladıgı börek, kurabiye türevi yiyecek maddelerine direnerek isteklerinin karsılanmasını isterler.
  karsıt grupları yani ezenler icin ise kazanılacak zafer grevcilerin yemelerini saglamaktan gecer. üstüne üstlük yedirdikten sonra birde hesabı ödetirlerse tadından yenmez zafer elde ederler.
 • bir ahmet ümit şiiri

  kanatlari kafeslere sigmayan
  kuslari cagirin ufuklara.
  ucari cingene kirlangiclarini,
  alaca su bulbullerini.
  suzulsunler gunesin isigindan
  solugumuza vursun golgeleri.

  mavi damlalar toplayin
  solgun ciceklerin rüzgarindan.
  bir tutam gokyuzu,
  bir parca deniz.
  gorkemli duslerimiz kirlenmesin
  duvarlarin pencesindeyken bedenimiz!
 • az önce 48 saati aşkın bir süredir yemek yemediğimi fark etmemle başlattığım eylem. buradan anneme sesleniyorum eğer isteklerim yerine gelmezse hiçbir şey yemiyorum. listeyi buzdolabına yapıştırdım.