şükela:  tümü | bugün
 • adı kübra olan melek. yeterli besin alamadığı için 2,5 aylıkken vefat etmiştir. herkes öyle bir geçer zaman ki'nin osman'ı için ağlayıp sızlarken, o sessizce aramızdan ayrılmıştır.

  ilgili habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. ben sonuna kadar okuyamadım, içim acıdı. hatalı veya eksik bilgi vermiş olabilirim o nedenle. sonuna kadar okuyan olur da yazdıklarımı düzeltmemi söylerse, sevinirim.

  http://www.hurriyet.com.tr/…em/16791043.asp?gid=373
 • ben bunun annesi olacak kadına ve babası olacak adama da şiddetle kafa atmak istiyorum. bundan önceki çocuğu da 2.5 yıl önce açlıktan ölmüş. bir ülkede bir bebeğin açlıktan ölmesi başlı başına bir rezalet bir insanlık ayıbı. modern çağ dehşeti. hepsini anlıyorum. kabul edemesem de anlıyorum. ama o sakat olduğu için çalışamayıp geceleri çalışan baba'yı ve hamile kalmaktan usanmayan, açlıktan ölen ilk çocuğunun ardından bir sabi sübyanı daha dünyaya getirmekten zerrece tereddüt yaşamayan kadını anlamıyorum abi. işte budur lan bu ülkenin insanı. budur işte ötesi berisi yok.
  'en az üç çocuk yap' denilen halk budur. bizim insanımız şahane falan değildir, acımasızdır, sığıdır, sikinin keyfindedir, açlıktan ölecek çocuğu dünyaya getirir.

  ps: kimse bana şimdi onlar yoksul bilmem ne falan diye konuşmasın. halk sağlığı merkezlerinde prezervatif de veriyorlar, spiral de takıyorlar. hadi onları duymadı diyeyim ulan şişle istemediği bebeği düşüren kadınlar var.

  hala kürtaj cinayettir diyen mankafalar var ya bu ülkede. umarım bu ölü bebekler, açlıktan ölenler, bakımsızlıktan ölenler, babası olacak şerefsiz piçin dayağı sonucu annesi olacak yaratığın işkencesi sonucu ölen bebekler umarım rüyalarına girer, gırtlaklarına sarılır ve sorar: kürtaj hak mı? diye.

  söylemesem boğazımda düğümlenecek dipnot: allah belasını versin hepsinin.
 • "dawn" adındaki bir örneği "trainspotting" filminde görülen bebektir. sonradan girilen uyuşturucu krizlerinde, hayali tavanda yürüyerek intikam almıştır neyse ki.
 • çocukcağız son zamanlarını yaşarken bizi yönetmesi için seçilen halktan insanlar ve dalkavukları bunlarla uğraşmaktadır bkz: http://www.hurriyet.com.tr/…em/16793422.asp?gid=373
 • dünya üzerinde her üç saniyede bir gerçekleşen olayın kurbanlarından olan bebek. yetersiz beslenme, önlenebilir hastalıklar, temiz içme suyuna ulaşamama gibi sebeplerden dünya üzerinde her 3 saniyede bir çocuk ölüyor. kübra bebek bunlardan biri. insanın kendi ülkesinde gerçekleştiğinde biraz daha fazla tepki verebiliyor.

  kübra ve diğer bebekler tüketim toplumu zihniyetinden dolayı ölmekteler. ailesinin cehaleti buna bir etken evet. doğum kontrolü vb gibi şeylerde ekleyebilirsiniz bu listeye. lakin bu bebeklerin tüketim toplumu kurbanı olmadığını söyleyemezsiniz. zira tüketme hırsımız, sahip olma hırsımız yarattığımız zararları görmezden gelmemize sebep olabiliyor. tabağın kenarında şişmanlatacak diye bıraktığımız, ay bu ekmekte amma sertleşmiş diye çöpe attığımız her gıda birilerinin ölümüne sebep olmakta.

  daha büyük ev, daha büyük araba, daha büyük porsiyonlar sadece daha küçük mezarlara yol açıyor. fırsat eşitliğinin olmadığı bir dünyaya gözlerini açan kübra, cherika, dunia, onile, osumale, zuvan gibi bebekler daha merhaba diyemeden tüketim toplumunun onlara kazdığı mezarlara giriyor. adaletin olmadığı yerde bilim aramayınız. ailesinin cehaletinden önce adaleti, sosyal devleti, tüketici zihniyetinizi muhakeme ediniz.
 • işsizsen, çalışmanı engelleyecek biz özrün varsa bir zahmet iki çocuğun üzerine bir tane daha yapmayacaksın. yoksa bebeğin beslenme yetersizliğinden ölür. çoğu zaman komşularının verdiği yemekle karınlarını doyurmaya çalıştığını söylüyorsan sevişirken dikkatli olacaksın. yoksa bebeğin beslenme yetersizliğinden ölür.

  ve bebeğin ölmüşken kalkıp boş buzdolabını göstererek "yardım edin" demeyeceksin. ”sütüm yok. çayla insanın sütü olur mu?" diyecek biliçtesin belli ki, aferin. sanki dün çayla beslenmeye başladın allahı belası. sanki dün hooop birden her şey ters döndü böyle oldu. dün portakallı ördek mi yesem havyar mı yesem diye düşünüyordun. "allah rızkını verir" dedin di mi? boy boy doğur, yeterince büyüyenleri dilendir, mendil falan sattır sonra rızkını allah vermiş olsun.

  bi de poz vermişsiniz ya diğer aç çocuklarınızla beraber buzdolabının önünde... buzdolabın boşsa bebek yapma lan! bakamayacaksan köpek gibi çiftleşme, insan gibi yolunu yordamını öğren. git mahalledeki sağlık ocağına anlatsınlar sana.

  tanım: ailesi tarafından öldürülen bebektir. onu hak eden bir anne-babaya sahip olması gereken bebektir. ileride okula gitmesi, aşık olması, aşk acısı çekmesi, arkadaşlarından kazık yemesi, yere düşse de ayağa kalmasını öğrenmesi gereken bebektir. ulan bu bebek biraz büyüdüğünde "ben yumurta sevmem, sütü kakaolu severim" falan demesi gereken bebektir.
 • bu ülkeye çocuk doğurmak için lisans alma zorunluluğu getirilmesi gerektiğini gösteren vahim olay. yeter artık, anne ve babaların sorumsuzluğu, hayatın acımasızlığı karşısındaki umarsızlıkları nedeniyle kaçbininci çocuk bu?

  anasını satiim, çocuk yapmak isteyen devletten izin alsın, sınava girsin, eğitimi, bilgisi yeterli mi ölçülsün. ne bileyim, sıkı bir değerlendirmeden sonra çocuk yapma lisansı filan alabilsin, her çocuk için ayrı lisans gereksin filan. birşey yapılsın ya, sapır sapır ölecekse hiç dünyaya gelmesin o güzel melekler.
 • değil 2011 yılı, diğer binyıla geçtiğimizde bile kafamızda hiçbir değişiklik olmayacağını gösteren vahim olay. seçmenine resmen rüşvet verip, eğitim imkanlarını arttırmak yerine, hiç ihtiyaç duyulmayan, göz boyama amaçlı yatırımlar yapan sözde ''sosyal'' devletimizin, bu ve benzeri vakalarda herkesten daha fazla suçu var. ama yakın derecede suçlu olarak; bu adamların peşinde tamamen teslim olmuş oy kitlesi ve bu insanlara, oy verdikleri kişilerin gerçek kimliklerini bir türlü anlatamayan diğer bir kesim mevcuttur. ikinci grupta yer alan biri olarak, bu yavrunun ölümünden kendimi de sorumlu tutuyorum.
 • hakkında yorum yapanlara zekat falan diyeceğim ama bir şey ifade etmeyecek. komşusu açken tok yatan diyeceğim o da bir şey ifade etmeyecek. olan 3 çocuk yapın diyene olacak.
 • haklısınız dostum. bu bebek için tahliller yapılabilir. eşitsizlikten, adaletsiz gelir dağılımından, varsılın yoksulun iliğini kemiğini sömürmesinden bahsedebiliriz.
  haklısınız. yapabiliriz. ama ben yapmayacağım.
  iki kıçı kırık kitap okumuş, es kaza bir bilmemnere üniversitesinin siktiri boktan bilmemne bölümüne gidip boktan bir diploma alan herkesin yapabileceği tahlilleri yapabilirim. ama yapmayacağım zira midemi bulandırıyor bu zavallı, aciz, sonunda aradığı tatmine asla ulaştırmayan mastürbasyonlar.

  kadın hakları, işçi hakları, eşcinsel hakları, azınlık hakları deyince koştura koştura gelip, sanki kendisinden önce binlerce kafası çalışan insan, bu lafların elli kat daha elle tutulurunu söylememiş, sizin argümanlarınızın fikirsel, sosyolojik, psikolojik, ekonomik temellerini atmımışlar, biz de bunları hiç duymadık. sağolun sayenizde duyduk aydınlandık... bunu mu söyleyelim.

  tamam abi her konuda atın tutun, ayyyy ne güzel laflar ediyor bilmemkim. bak ne kadar entelektüel, ne kadar aydın, ne kadar asi, ne kadar ağır teorisyen falan da diyen vardır ama ben demeyeceğim. güzelim o bahsettiğiniz seyleri bilmeyeni dövmüyorlar bile artık ve bu kadar sık ısıtılmış bir temcit pilavına samimayetle söylüyorum karnım tok. başka zaman olsa (ki genel olarak böyle yapar) teşekkür ederim almayalım derim.
  ama açlıktan ölen bir bebekten bahsederken size bu kadar hoşgörülü yaklaşamıyorum. bu kadar paşa gönül eğlendiremiyorum.
  bak dostum aç gözünü bak. harfler yan yana geldiğinde sadece harfler anlamları geç ne kadar korkutucu.
  o bebek açlıktan öldü kazkafalı. açlıktan.
  bu minvalde sikerim tahlilinizi de entelektüelitenizi de. açlıktan ölen bebek varsa ortada okuduğun kitabın evinden yaptığın analizin de ta amına koyayım.
  sen sınıf mücadeleni başlatıp, bahsettiğin eşitsizliği ortadan kaldırmaya dair sadece sana sosyal etiket oluşturacak iki okuma, bir pankartlı gösteri (onu da yapanı o kadar az ki) yapıp buradan açlıktan ölen bebek hakkında ahkam kesemezsin.

  kesmeyeceksin usta. insanları, national geographic belgeseli seslendirmesi yapan yavşak tadında analiz edemezsin. serengeti ormanında aslanın ceylanı yediği sahneyi, arkadaki fon müziği ve en enfes afrika güneş batımı eşliğinde anlatan seslendirmeci tadında yaklaşmayacaksın içinde azıcık insanlık varsa.

  o anası olacak yaratık, babası olacak sikten ibaret yaratık o çocuğu yapmayacaktı. mesele yoksulluk varsıllık değil...
  mesele sadece ve sadece varlığın doğasından gelen bir iyi niyet. eşitsizlikmiş. hadi ya sayenizde ilk defa fark ediyorum.
  zaten engeller var yoksulluk var ve o yavruyu öldüreceğini bilerek ve umursamayarak dünyaya getiren o kadın senden benden çok daha iyi bilyor o eşitsizliği. çok daha iyi biliyor çünkü içinde yaşıyor.
  bir önceki çocuğunu da açlıktan öldüren o acılı ölüme mahkum eden bu canlı ikinci çocuğunu dünyaya getirmekten vazgeçmiyor. o bebek açlıktan yavaş yavaş ölüyor sen tahlil yapıyorsun, yapma.