şükela:  tümü | bugün soru sor
  • midedeki kazinti hissiyati, acligin getirdigi hafif sersemlik ve basdonmesi, ve mutemadiyen hayalleri kurulan herhangi bir cesit yiyecegin agzi sulandirmasi nedeniyle insani deli eden, usengeclik nedeniyle ustesinden gelinmesi cok zor, rahatsiz bir hadise.*

tam aksi icin (bkz: acikinca uyumak)
  • bir de ne acidir ki (bkz: acliktan olmek).
  • genelde aksam saat 10'a dogru hafif acikan bireyin "aman bu saatten sonra birsey yemeyeyim, zararli, en iyisi yatip uyuyum" demesi ve baska seylerle oyalanarak saat 12 gibi yataga girmesiyle önce hafif hafif belli eder kendini. "ya aciktim ama uyursam geçer" * diyerek uyumaya çalisilir. fakat pizzalar, spaghettiler bir türlü akildan çikmaz, hatta bazen kokularini duyar gibi olursunuz. bir tarafiniz "ya acaba kalkip birseyler yesem mi?" diye düsünürken bir tarafiniz "ya kim ugrasacak simdi, yat uyu" diye düsünür. fakat bir türlü uyunmaz. midenizin kazindigi bir anda, daha fazla dayanamayarak (saat 2 ya da 3'e dogru) kendinizi mutfakta makarna yaparken bulursunuz. saat 10 gibi yemeyi düsündügünüz ama "kilo yapar, zararlidir" gibi düsüncelerle yemediginiz yemegi saat sabaha dogru 3 gibi yersiniz ve mutlu mesut uyursunuz hazimsizlik çekmeyen bir insansaniz. dünyanin en tembel insanini bile gece makarna yapmaya itecek kadar illet bir olaydir, fenadir. aksamdan yeyin yemeginizi.
  • alkol sonrasi eve gelip de yigilan bireyin basina gelebilecek olan kotu hadisedir. kimi zaman gecenin ucunde kalkip surune surune yemek yapmakla sonuclanacak durumdur zira uyumak icin acligin giderilmesi sarttir *
  • bilgisayar başında sabahlamak hadisesine girişip hesabı tutturamadığınızda başınıza gelir bazen. karnı tok tutmak için gerekli materyal sağlama imkanı yoksa veya önceden depolanmadıysa sabahlama olayı yalan olur tabi. bari yatayım dersiniz açlıktan uyuyamazsınız da. akabinde "göt gibi kalmak" deyimi vücut bulur.
  • cocukken yatili misafirlige gittigimiz evlerde olurdu bu bana hep...zaten aksam yemeginde utandigindan karnini iyice doyuramami$ olmanin verdigi hisle muhtemelen misafir odasi veya salon olan istirahatgahini ebeveynine tum gece boyunca zehir etmektir. neticede ac ayi uyumaz da, ev sahipleri bunu bilip tedbir alsin.
  • bazen bu durumun tek caresi usengecliktir. amaan, simdi kim kalkip biseyler yiyecek yahu diye dusunerek acliga care bulunur, neticesinde misil misil uykulara dalinir. ama bu kadar usengeclik de fazla canim diyorsaniz, demeyin. zira kendimden biliyorum.
  • yememek için direnen bünyeye zor anlar yaşatır
  • midenin gurul gurul konuşup kalk da bişeyler ye diye diye beynimizin içine kartonpiyer döşediği nalet durum. gidip elma yiyosun bu sefer de kusuyo gerizekalı. hayır ne istiyosun anlamadım gitti. mide değil ingiliz lordu sanki elmayı beğenmiyo. gecenin 5inde ben sana nereden içli köfte falan bulayım işim gücüm var demek istiyorum kendisine. bak hala hangi ingiliz lordunun içli köfte yediği görülmüş diye laf yetiştiriyo oradan sümük yavrusu.