şükela:  tümü | bugün
 • liberal'dirler, ancak amerika'da liberalizm kelimesi sol goruse yakistirilmis bir isim oldugundan rahatlikla "solcu" da denebilir.
 • hiçbir ayrım yapmadan, her türlü anayasal* sivil özgürlüğü korumaya gayret gösteren bağımsız kuruluş.

  kendileri 1950lerde okullardaki ayrımcılığa karşı destek vermek (brown v the board of education davasi) ve günümüz patriot act'ine karşı aktif rol almakla beraber, çeşitli ırkçı örgütlerin de (nspa, ku klux klan) düşünce ve ifade özgürlüğünü korumak için mahkemelerde ter dökmüştür.
 • abd'nin michigan eyaletinde kadınların güvenli kürtaja erişimini engelleyen bir yasanın görüşülecek olması üzerine haziran ayında geniş kapsamlı bir dikkat çekme hareketi başlatan sivil toplum örgütü. birkaç hafta önce türkiye'de de hararetle tartışılan kürtaj yasağı ile aynı döneme gelmesi itibariyle, bu konudaki şu harikulade sloganlarını paylaşmak isterim:

  vagina.
  can't say it?
  don't legislate it.

  http://www.aclu.org/…ts/michigans-war-women-numbers
 • abd'deki işkenceler ile ilgili bm tarafından yayınlanan rapor üzerine görüşlerini açıklamışlar, çevirisi için: link
 • 1920 yılında çoğunluğu hukukçu insan hakları savunucuları tarafından kurulmuş, dünyanın en büyük, en örgütlü temel insani haklar ve anasayal hakları savunma örgütüdür.

  bizde en özgürlükçü geçinenler bile "sadece bizim gibiler konuşsun, diğerleri sussun" derken; aclu, ifade hakkını ondan kimin yararlanacağından bağımsız olarak ele alan bir örgüt.

  77'de north america'da yürünecek bir ton yer varken askeri üniforma ile çoğunlukla holokost'u yaşamış yahudilerin yaşadığı chicago'nun skokie banliyösünde yürüyüş yapma kararı almış national nationalist party üyeleri. yerel mahkeme olmaz demiş. aclu nazilerin yürüyüşünün engellenmesinin 1a'e aykırı olduğunu savunmuş. hatta bu yüzden binlerce üye kaybetmiş o dönem.
  supreme court itirazları yerinde bulup yerel mahkemenin itirazını bozup davayı yeniden görüşmüş ve skokie'de de olsa gamalı haç taşıyıp yürümenin fiziksel saldırı sayılamayacağı için free speech altında protected olduğuna hükmetmiş.

  77'de oldugu gibi, aclu bugun de kkk ve sempatizanlarinin, kendine alt-right/light diyenlerin ifade hakkini savunuyor.
  http://www.acluohio.org/…espeech/speechbrochure.pdf
  https://www.aclu.org/…efends-kkks-right-free-speech
  https://www.aclu.org/…ent-someone-milo-yiannopoulos