şükela:  tümü | bugün
  • akne tedavisinde kullanılan, isotretinoin etken maddeli yeni bir ilaç.

kardeşleri için;
    (bkz: roaccutane)
    (bkz: zoretanin)
    (bkz: aknetrent)
  • almayı planlıyorsanız ve eğer hayatınızın kötü bir döneminde ya da depresyondaysanız kesinlikle almayı tekrar düşünmeniz gereken haptır. prospektüsünde net bir şekilde belirtilen "bazı hastalar..intihar etmeye çalışmışlardır veya etmişlerdir." ifadesi göz önünde bulundurulmalıdır. prospektüs okumadan bu hapı kullananlar için kötü durumlar oluşabilir, ek olarak antidepresan kullanmanız gerekebilir.
  • benim de 15-16 yaşında kullandığım ilaç. dudakta aşırı kuruluk, sırt ağrısı gibi hadiselere neden olsa da, benim o kırmızı çukur çukur olmuş sivilce izlerini geçirdiği için severek katlandım. üstelik güneşe çıkılmaması, çıkılsa bile ciddi bi koruma ile çıkılması gerekiyoken ben bu ilacı yaz ayında kullandım. eğer sivilceleriniz sizin için fazla sorun değil ise böyle bi olaya gerek yok fazladan diye düşünüyorum. ama benimki gibi kötü bi yüzünüz varsa ve bu olay sizi etkiliyorsa kullanın derim.
  • yanlış hatırlamıyorsam, roaccutane muadili ilaç. ilacı yazmadan önce kağıt imzalatılması, her ilaç bitiminde kan testi yapılması, yan etkileri roaccutane ile birebir aynı.

benim ergenlik sivilceleri felaketti. yüzümde sivilce değil, sivilcemde yüz vardı. sivilcesiz yüzey bulmak imkansıza yakındı. boyun, ense, sırt falan da dahil buna.

ha sivilce dediysek öyle ufak şeyler de değil, içi dolu dolu olan kocaman ağrılı sivilceler. kaç gece uyurken patlayan sivilcelerin acısıyla kıvranarak uyandım sayamam.

1-2 sene boyunca cildiyeden çıkmadım, milyon çeşit ilaç, krem, merhem kullandım olmadı. son çare bunu vermişti doktor. 6 ayda da geçirdi cidden.

7 sene geçti şu an üstünden, o koca sivilceleri hesaba katarsak sivilce izi neredeyse hiç kalmadı. o günlerden geriye hala devam eden vücut kuruluğu kaldı. özellikle kışın kremsiz olmuyor.
  • günde iki adet 20 mg kullanmaya 14 gün önce başladım. deneyimlerimi paylaşayım:

başlangıçta herkes gibi ben de ekşi'de ya da başka sitelerde yazılanlara baktım. roaccutane'i araştırdım. zaten bu ikisi mantık olarak aynı içerik olarak çok benzerler. yaklaşık 6 senedir sivilce problemim var. her çıktığında farklı bir şey sürdüm. yeri geldi yediklerime dikkat ettim sonuç alamayınca sikerler lan deyip yemeksepetine girip burger king'i zengin ettim, yeri geldi hadi burger yapalım dediklerinde yok lan ben balkana gidicem ev yemeği yemem lazım deyip arkadaşlarımdan ayrı tek başıma yemek yedim. tamam bu olayın büyük bir kısmı yeme alışkanlığı katılıyorum ama iyileştirici bir şeyler de yapmazsanız yeni çıkan sivilcelere sadece geldi yine tipini siktiğim tadında karşılarsınız.

ne kullandıysam geçiremedim. sebebini anlamak öğrenmek için kendi kendime deneyler bile yaptım. doktora her gittiğimde farklı bir şey verdiler. lan acaba yemekle alakası yok mu, çikolatadan mı, sürdüğüm şeylerden dolayı mı diye düşünmekten her şeyi denedim. bildiğim tek bir şey vardı o da sabahları uyandığımda yüzümün vıcık vıcık yağ içinde olması. bu kadar yağa sivilce normal zaten ama neden sadece yüzümde çıkıyor onu bilmiyorum.

doktorlar hakkında da bir şeyler söyleyeyim. eğer tüm doktorlar cildiyedekiler gibiyse şansa yaşıyoruz arkadaşlar. kocakarı ilaçlarıyla aynı mantıkla tedavi uyguluyorlar. bunu dene bakalım neler olacak şunu dene bir ay sonra gel laflarından sıkılmıştım artık.

neyse nasıl başladığıma geçeyim artık. doktora gittim böyle böyle, şunları kullanıyorum şu an falan dedim. güzel şeyler aslında ama hala çıkıyor diyorsun dedi. evet dedim. soyun sırtına bakayım falan dedi. mantar ilacı yazıp yollayacaktı beni. sırtımla ne alakası varsa. derim soyuluyor diye mantar sandı herhalde. ondan sonra ben istedim, baya bir dil döktüm de öyle tamam dedi yazayım dedi. ertesi gün kan verdim değerlerime baktı, sonra bir şey imzalattı ve ilacı yazdı. bu kadar uğraştırmasının sebebi az sivilcemin olmasıymış. tamam haklı öyle çok yoktu ama bu en iyi haliydi. bir yanağımda 7-8 sivilce olduğu zamanları da hatırlıyorum. her şeyi en aza indirmeme rağmen geçmeyince ben de bu yola başvurdum.

kullanırken dikkat edilmesi gerekenler kısmı:
    yediğinize dikkat edin; çikolatayı, hamburgeri, pizzayı, bu tarz şeyleri unutun.
    dudaklarınız kuruyacak bunun için çok abartmadan hametan kullanın.
    ilk zamanlar güneşe çıkmayın, kendi kendinize yanacağınızı hissedeceksiniz ama bunun sebebi psikolojik de olabilir. ilk zamanlar diyorum ama mesela 14 gün olmasına rağmen denize falan girebiliyorum şimdi.
    kabız olmamak için çeşitli meyveler tüketin.
    bol bol su tüketin, aklınıza geldikçe için.
    eski sivilce izleri için differin kullanabilirsiniz.

psikolojik rahatsızlık yaratmasının sebebinin fiziksel olduğunu düşünüyorum. vücut o kadar kuruluğa alışık değil ve sinir katsayınız yükseliyor ama öyle intihara sürükleme olayı yok. sabahları intihara yakın birisi olarak belki şartlandığım için böyle şeyler aklıma gelince farklı şeyler düşünüyorum. bir kaçış yolu bulmak.gerekebilir bu tarz durumlardan, derin derin nefes alıp 10'a kadar saymak gibi.

kullandığınız her gün aynada yüzünüze bakacaksınız. biliyorum. ama sakın kurcalamayın. bırakın o halletsin. eğer kurcalayanız daha çok izi kalır ve başa dönersiniz. yüzünüz acayip kuruyor zaten. sivilce olsam ben de çıkmazdım diye düşünüyorsunuz bir süre sonra.

mesela 1 hafta kadar önce hamburger yedim 3 gün aralıkla 2 tane. direk yüzümde 3 tane büyük sivilce çıktı. yani yediklerinde kesinlikle dikkat etmelisiniz. fakat çıkan sivilceler diğer zamandan daha hızlı bir şekilde kuruyup yok oluyor.

sonuç olarak kesin çözümdür ama tek başına bir işe yaramaz. her şeye dikkat edin. elinizi gerekirse bağlayın, yemeğe dikkat edin, ayda bir tahlilinizi yaptırın ve en geç 6 ay sonra sivilcesiz bir yüze merhaba deyin. tabi ben bunu daha tecrübe edemedim ama kullanan çok arkadaşım var. çoğu için kesin çözüm oldu. eğer ki bende işe yaramazsa gelir editlerim işe yararsa editlemem bile.

neyse güzel bir yazı oldu bence, 2 haftada verdiği mutluluğu hiçbir şey vermedi diyebilirim. 6 senem boşa gitmiş gibi hissediyorum resmen. bunu sür şunu yap diyen doktorların da kulaklarını çınlatıyorum buradan. sevgiler.

edit:bunu yazdıktan tam bir gün sonra iki adet kocaman sivilce çıkarttım ve bir adet yer yapmış ama ortaya çıkmamış sivlcemi uyandırdım. lakin bu zaten temizleme formülü. kullananlara sordum ilk başta patlatır sonra tamamen temizler dediler. bugün bayram olmasına rağmen bir tane bile çikolata yemedim ve o çıktı dediklerimde iyileşme var, hafiften yok oluyorlar. yeter ki çok fazla dokunmayın.

ikinci edit: çok ufak tefek 2 adet sivilce dışında yüzümde sivilce yok. tabi diğerlerinin izleri var şu an. evet neredeyse 20 günde muazzam bir kurumaya maruz kaldım. dudaklarım çatladı falan ama kışın soğuktan da baya çatlıyordu ama bu farklı. ağzımın kenarı falan kötü arada yemek yerken sıkıntı oluyor. çiğ köfte yedim dün kötü bir deneyimdi, 1 saat kadar sızladı. acılı şeyleri unutun yani. bıyıkla sakalın birleştiği yer ve burun kenarlarımda kuruma ve deri dökülmesi var. diğer yerlerde yok.

üçüncü edit: 1,5 ay geçti ve yüzümde yeni çıkan sivilce yok. aslında son 15 gündür falan yok. fakat izlerin geçmesi konusu biraz yavaş ilerliyor ama ilerliyor. izler de hafiften kapanmaya başladı. ilacın etkisi mi yoksa kendi kendine yine aynı zamanda mı geçerdi izler onu bilemiyorum tabi ama kesin bir şey vardı sivilce çıkmasını fena engelledi.
  • yarın itibariyle günlük 20+10 mg kullanmaya başlayacağım roaccutane muadili ilacımsı şey.

19 yaşımda olmama rağmen halen bütün istikrarıyla devam eden akne problemimi kökünden çözme yolunda attığım ilk adımdır ayrıca. normalde grip olduğunda dahi ilaç kullanmayan ve gereksiz kullanılan tüm ilaçları zararlı kabul edengillerdenim ama bu sefer büyük bir istisna yapıyorum sanırım çünkü yan etkileri bu kadar belirgin bir ilacı normal bir süreçte kimse bana kullandırtamazdı.

velhasıl, başlayacak olan ve google'da "acaba kullananlar ne yazmış" diye aratan yoldaşlar için her ay ( eğer unutmazsam:( ) süreci buraya özet geçeceğim.

edit: evet arkadaşlar unuttum ama zararın neresinden dönersek kardır diyerekten şuana kadar geçen sürecin özetini geçeceğim.

( 1.ay ) öncelikle ben şuanda 2.ayın 11. gününde falanım. doktorum ikinci aya girdiğim an itibari ile doz yükseltimine gitti artıkın 20+20 mg kullanıyorum. ilk haftalar yaşadığım etkiler şuana kadar bir ilaçta gördüğüm en değişik etkilerdi diyebilirim. çünkü uyuyamadım dostlar. günde 1 saat taş çatlasa 2 saat uyuyabildim ki bazı günler hiç uyuyamadım. uykusuzlukta 48 saate yaklaştığım zamanlar oldu ve kafamı duvarlara vurucaktım resmen. tabii bunu direkt ilaçla değil de depresyonla bilmemneyle falan da bağdaştırabiliriz de her neyden sebep olduysa 2-3 haftada azalarak bitti bu etkileri. bunun haricinde hissettiğim tek etkisi dudak kuruluğu, cilt kuruluğu ve az bi şey depresyon -fakat dipnot depresyon benim default kişiliğimde de olan bir şeydi zaten- en güzeli de şu ki eskiden elinizi yanağınıza attığınızda nemden balmumuna dönüşmüş bir ciltle karşılaşırken ilacı kullandıktan bir süre sonra yağsız, pürüssüz bir hissiyata dönüşüyor bu. yani yılllaaar yıllar sonra ilk kez cildime dokunduğumda o iğrenç yağlı hissiyatı hissetmez oldum. velhasıl şuanda her şey iyi. burnumda septum deviasyonu bulunmasına rağmen şuana dek herhangi bir kanama yaşamadım ki garip bir şekilde kanamasını umuyordum. dudak nemlendiricileri zaten dudak kuruluğunu direkt olarak yok ediyorlar yani dudak kuruluğu sorunum da yok şuan bu nemlendiriciler sayesinde. hissettiğim tek kötü etki depresyon şuanlık. -dediğim gibi o da ilaçtan bağımsız karakteristik bir özellik olabilir-

(2. ay) evet argadaşlar kanalıma hoşgeldiniz bugün sizlerle birlikte 2.ayımı incelicez. şuanda 3.ayımın 10. gününde falanım bir haftalık bir ara vermek durumunda kaldım doktorumun tatile çıkması sebebiyle. yeni ayda herhangi bir doz arttırımı olmadı 20+20 mg devam. ayrıca 2.ayda farkettiğim üzre ben bu ilacın yan etkilerinin abartıldığını düşünüyorum efenim. gayet ilaçla beraber sıradan yaşantıma devam ediyorum. cildimde henüz bir soyulma falan gözlemlemedim bunun yanı sıra dün tahlil sonuçlarımı aldım ve gotchaa... değerlerim yerinden oynamamış bile. tek sıkıntım depresyon olayı o da daha önce de belirttiğim gibi karakterimle alakalı olabilir. sürekli bir umutsuzluk hali var böyle bir sıkıntı ne bileyim bir bıkkınlık. fizyolojik etkilerinin en hissedileni saç kuruluğum. yok böyle bi kuruluk daha önceleri sabah yıkamamla akşama yağlanan saçlarım kupkuru. elimi gezdiriyorum saçlarımda böyle cansız, ölü bir halde. onun için de bakım yağları bilmemneleri kullanılabilir elbet ben argan yağı kullanıyorum da yine fayda etmiyor bakacağız bakalım artık kel kalmama ümidi ile. bu ayda da gelişmeler bunlar bakalım gelecek ayda nelerle karşılaşıcaz.

düdüt: ben yazmayı unutmuşum şuan 4. aydayım her şey güzel arkadaşlar .d ne kadar sorumsuz, pislik, mendebur bi herifim be!