• yarın itibariyle günlük 20+10 mg kullanmaya başlayacağım roaccutane muadili ilacımsı şey.

19 yaşımda olmama rağmen halen bütün istikrarıyla devam eden akne problemimi kökünden çözme yolunda attığım ilk adımdır ayrıca. normalde grip olduğunda dahi ilaç kullanmayan ve gereksiz kullanılan tüm ilaçları zararlı kabul edengillerdenim ama bu sefer büyük bir istisna yapıyorum sanırım çünkü yan etkileri bu kadar belirgin bir ilacı normal bir süreçte kimse bana kullandırtamazdı.

velhasıl, başlayacak olan ve google'da "acaba kullananlar ne yazmış" diye aratan yoldaşlar için her ay ( eğer unutmazsam:( ) süreci buraya özet geçeceğim.

edit: evet arkadaşlar unuttum ama zararın neresinden dönersek kardır diyerekten şuana kadar geçen sürecin özetini geçeceğim.

( 1.ay ) öncelikle ben şuanda 2.ayın 11. gününde falanım. doktorum ikinci aya girdiğim an itibari ile doz yükseltimine gitti artıkın 20+20 mg kullanıyorum. ilk haftalar yaşadığım etkiler şuana kadar bir ilaçta gördüğüm en değişik etkilerdi diyebilirim. çünkü uyuyamadım dostlar. günde 1 saat taş çatlasa 2 saat uyuyabildim ki bazı günler hiç uyuyamadım. uykusuzlukta 48 saate yaklaştığım zamanlar oldu ve kafamı duvarlara vurucaktım resmen. tabii bunu direkt ilaçla değil de depresyonla bilmemneyle falan da bağdaştırabiliriz de her neyden sebep olduysa 2-3 haftada azalarak bitti bu etkileri. bunun haricinde hissettiğim tek etkisi dudak kuruluğu, cilt kuruluğu ve az bi şey depresyon -fakat dipnot depresyon benim default kişiliğimde de olan bir şeydi zaten- en güzeli de şu ki eskiden elinizi yanağınıza attığınızda nemden balmumuna dönüşmüş bir ciltle karşılaşırken ilacı kullandıktan bir süre sonra yağsız, pürüssüz bir hissiyata dönüşüyor bu. yani yılllaaar yıllar sonra ilk kez cildime dokunduğumda o iğrenç yağlı hissiyatı hissetmez oldum. velhasıl şuanda her şey iyi. burnumda septum deviasyonu bulunmasına rağmen şuana dek herhangi bir kanama yaşamadım ki garip bir şekilde kanamasını umuyordum. dudak nemlendiricileri zaten dudak kuruluğunu direkt olarak yok ediyorlar yani dudak kuruluğu sorunum da yok şuan bu nemlendiriciler sayesinde. hissettiğim tek kötü etki depresyon şuanlık. -dediğim gibi o da ilaçtan bağımsız karakteristik bir özellik olabilir-

(2. ay) evet argadaşlar kanalıma hoşgeldiniz bugün sizlerle birlikte 2.ayımı incelicez. şuanda 3.ayımın 10. gününde falanım bir haftalık bir ara vermek durumunda kaldım doktorumun tatile çıkması sebebiyle. yeni ayda herhangi bir doz arttırımı olmadı 20+20 mg devam. ayrıca 2.ayda farkettiğim üzre ben bu ilacın yan etkilerinin abartıldığını düşünüyorum efenim. gayet ilaçla beraber sıradan yaşantıma devam ediyorum. cildimde henüz bir soyulma falan gözlemlemedim bunun yanı sıra dün tahlil sonuçlarımı aldım ve gotchaa... değerlerim yerinden oynamamış bile. tek sıkıntım depresyon olayı o da daha önce de belirttiğim gibi karakterimle alakalı olabilir. sürekli bir umutsuzluk hali var böyle bir sıkıntı ne bileyim bir bıkkınlık. fizyolojik etkilerinin en hissedileni saç kuruluğum. yok böyle bi kuruluk daha önceleri sabah yıkamamla akşama yağlanan saçlarım kupkuru. elimi gezdiriyorum saçlarımda böyle cansız, ölü bir halde. onun için de bakım yağları bilmemneleri kullanılabilir elbet ben argan yağı kullanıyorum da yine fayda etmiyor bakacağız bakalım artık kel kalmama ümidi ile. bu ayda da gelişmeler bunlar bakalım gelecek ayda nelerle karşılaşıcaz.

düdüt: ben yazmayı unutmuşum şuan 4. aydayım her şey güzel arkadaşlar .d ne kadar sorumsuz, pislik, mendebur bi herifim be!
  • bu ilacı kullanmayın ben ettim siz etmeyin hayatınız kararır bir daha sağlığınızı yerine getiremezsiniz çınlamam var google bakın duyma kaybım var hayatım zindan oldu yapmayın kullanmayın kıymayın kendinize
  • başlangıçta günlük 40 mg ile bende bu gruba dahil oldum efenim. yanında benzoxin ve stafine ile beraber üçlü kombo yapıldı. hayırlara vesile olmasını dilerim.
  • 12 gündür kullanıyorum saç derimde efsane dökülme yaptı. elimi atsam kafamdan aşağı beyaz beyaz pullar dökülüyor. yastığımın üzeri bembeyaz. çok sinir bozucu.
  • arkadaşlaar 3 ay olacak neredeyse ve yüzüm o kadar düzeldi ki anlatamam. gören herkes yüzünde bir şey mi var diye soruyor. ne yapsam geçmeyen siyah noktaların %90'ı gittiiii. tek tük sivilce çıkıp hemen sönüyor. kusma olmadı. psikolojimde bozulmadı. bildiğiniz üzere kuruluk var ve saçım kepeklendi o kadar.
  • hazır aklıma gelmişken ben de yazayım neymiş nasıl etki ediyormuş diye.
    yaklaşık 2 sene önce, günde 40 mg almak kaydıyla 5 ay boyunca bu hapları alarak tedaviye başladık. ilk bakan doktor sait çiftçi'den emine hanım idi, o emekli olunca konttrollerim için saliha hanım'a gittim. ikisi de oldukça ilgililerdi bence. ilk gittiğimizde, sivilceleriyle sorunları olan ergen kardeşimi götürürken yüzümdeki kızarıklık ve soyulmaları sormak için kendime de randevu almıştım. meğerse çok hassas bir cildim olduğu yetmezmiş gibi güneş kremi sürmeden saatlerce güneş altında fink atmamdan ötürü yüzüm öyle kızarmış ve burnum soyulmuş. ama asıl mesele elbet bu değildi, kadın "acil vaka" deyip ilaç tedavisi verdi. yüzümde yüzlerce kapalı komedon vardı, hani şu cildi gerip dokununca ele gelen pütürlerden. gömülü halde olup dışarıya çıkıntı yapmadıkları için önemsiz şeyler olduğunu falan zannediyordum. zavallı bana büyürken kimse de yol yordam göstermediği için iş çığırından çıkmış, acnegene muhtaç olmuştum.
    kardeşim bu ilaçları kullanır kullanmaz herifin yüzüne nur inmişken ben bir süre sonra irili ufaklı sivilce atmaya başladım. gün geçtikçe çıkan sivilce sayısı arttı. bir dönem öyle bir noktaya gelmişti ki, sivilceler hızlıca çıkıyor, ertesi güne dökülüyordu. komedonun çok hızlı bir şekilde sivilceye dönüşüp kuruduğu bir süreçti, her yerden sivilceler saldırıyordu yüzüme: irili ufaklı, acıtan acıtmayan.... üstelik aylardan yaz idi. büyük ihtimal korkunç duruyordum, şehir sıcaktı, aşırı terliyordum, ama bir yandan yüz ve dudak kuruluğu için kremlenmem gerekiyordu. ne kadar sürersem süreyim, bitmeyen bir yanma hali yüzde. şimdi diyeceksiniz ki bu kadar kötü ise başlamasak mı? zaten kremle falan çözülemeyecek kadar ciddi problemi olana verilir bu ilaç, öyle yazsın diye doktorunuzu sıkıştırmayın. ve kesinlikle değer. yüz pürüzsüz oluyor, muhteşem bir şey bu. peki bununla biter mi? hayır. yüzün düzelmesi, sağlıklı cilt için gidilen yolun yarısına geldiğinizi gösterir. geri kalan yarısı ise size uygun temizleme ürünlerini bulmak ve düzenli bir temizlik alışkanlığı edinmektir. iyi bir yüz temizleyicisi, güneş kremi ve nemlendirici farz. mecbursunuz bunları düzenli kullanmaya. peki yapmazsanız ne olur?
    benim gibi kullanmazsanız, yok vücut yatkınlığı yok sınav dönemi yok mevsim geçişi derken o pütürler birer ikişer yüzünüze yeniden yerleşir. koşa koşa doktora gidersiniz, ama doktor size 2 seçenek sunar: ya haftada 2 tane acnegen al yüzün gözün azıcık kurumaya devam etsin ve karaciğerini yor ya da sana yazdığım temizleme ürünlerini ve kremleri kullan ve bu senin artık hayat alışkanlığın olsun. tabi ikinci seçenek diyoruz ve paşa paşa differin, munderm, güneş kremi ve yüz temizleyici alıyoruz. differin acnegenle aynı mantığa sahip, ama onun gibi hızlı değil. 2. ayda komedonlar sivilceye dönüp dökülmeye başlıyor, ama hepsinin gitmesi için herhalde bir 4-5 ay daha lazım. karanlıkta sürülür differin ve munderm, gündüz sürüp koca koca leke yapmayın yüzünüze. bi de yüzünüzün her bir bölgesine (alına, çeneye, buruna) max mercimek büyüklüğünde differin sürün, yakar yoksa o yüzü. yanak, göz çevresi gibi yumuşak ve komedonsuz yerlere değdirmeyin, oralar bi süre sonra yanmaya başlamasın. munderm zaten full yakıcı, sadece sivilce başına sürülür ufacık. onda bile nasıl yakıp sivilceyi soydurduğunu hissediyorsun. gerekli yerlere sürün ve yüzü tahriş etmeyin, nemlendiriciyi unutmayın, güneşe kremsiz çıkmayın. hadi geçmiş olsun.
  • 10 mg da işe yarar. mucizeler yaratır. üstüne yan etkileri diğer dozlara göre çok hafiftir.

ama her şeyden önemlisi piyasadaki en ucuz isotretinoin muadilidir.
  • benim de 15-16 yaşında kullandığım ilaç. dudakta aşırı kuruluk, sırt ağrısı gibi hadiselere neden olsa da, benim o kırmızı çukur çukur olmuş sivilce izlerini geçirdiği için severek katlandım. üstelik güneşe çıkılmaması, çıkılsa bile ciddi bi koruma ile çıkılması gerekiyoken ben bu ilacı yaz ayında kullandım. eğer sivilceleriniz sizin için fazla sorun değil ise böyle bi olaya gerek yok fazladan diye düşünüyorum. ama benimki gibi kötü bi yüzünüz varsa ve bu olay sizi etkiliyorsa kullanın derim.
  • en düşük dozu olan 20 mg'lık tabletini yaklaşık 3 ay kullanarak, yıllarca farklı cilt doktorlarının egzama teşhisi koyup tedavi edemediği 'kıl kökü aknesi' sorunumu çözen etken maddesi izotretinoin olan mucize ilaç.
  • 10 mg olan çeşidini 2 gün önce kullanmaya başladığım ilaç. sabah ve akşam birer tane olmak üzere kullanıyorum.

çocukluğumdan beri gitmeyen sivilcelere elveda deme zamanı geldi.
hesabın var mı? giriş yap