şükela:  tümü | bugün
  • venedik'te meydana gelen normalin üzerindeki su yükselmelerine verilen isimdir. daha çok bahar aylarında yaşanan bu durumda şehrin alçak kesimlerini, ve daha ciddi durumlarda ise neredeyse bütün şehri su basmaktadır. resmi tanımlamalara göre normal su yükselmesinden 90 mm daha yüksek ise acqua alta olarak adlandırılmaktadır.

    bu dönemlerde venedik şehri yönetimi halkın ve turistlerin yürüyebilmesi yollara iskeleler kurmaktadır.

    son yüzyılda su yükselmeleri daha fazla olmaktadır. 1960'da suların 180 cm yükselmesiyle şehrin yüzde 96'sı, 2004'te 135 cm yükselmesiyle ise yüzde 80'i sular altında kalmıştır. (kaynak wikipedia, başka kaynaklarda başka rakamlar var, bir fikir olması için yazdım.)

    dün itibarıyla, yani 1aralık 2008'de venedik'te acqua alta alarmı verilmiştir. son 30 yılın en yüksek su seviyesi ile suların 160 cm civarında yükseleceği tahmin edilmektedir.
  • beklenmedik şekilde bu aralar meydana gelen doğa olayı. üstüne birde yağmurlu hava eklenince su yüksekliği iyice artmakta, çizmesiz dolaşılması imkansız olmaktadır. 31 ocak gecesi 140 cm olacağı tahmin edilmekteymiş.
  • giriş kapısında yazdığı gibi, dünyanın en güzel kitapçısı. kanala açılan kapısı, gondol ve küvetlerdeki tıklım tıkış kitapları, raflarda dolaşan kedileriyle bambaşka bir dünya.
  • venedik'ten sonra istanbul'da da görülen über romantik olay. teşekkürler ibb.