şükela:  tümü | bugün
 • dmard grubundan tocilizumab* etken maddeli ilaç. remicade gibi fare antikorundan üretiliyor. üretim yeri japonya. 80-200-400mg'lık hazır çözelti içeren flakon olarak piyasada. tnf-a blokeri değil, il-6'yı baskılıyor. ayda bir, 100ml'lik sodyum izotonik içerisine konarak yaklaşık 1 saat içerisinde uygulanıyor. tedaviye cevap süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte, bende 4 ayda etkisini gösterdi. bir ay önce 50 olan crp'yi 2'ye indirdi. sedim ise 1 saate 25-30 iken 1'e indirdi. hatta inanmayıp iki defa tahlil yaptırdık. ama doğru çıktı. ağrıları kesme konusunda ise biraz yetersiz. ilacın amacı ağrı kesmek olmasa da iltihabı yok ettiği için ağrının da azalması gerekirdi. doktorlara dediğimde teorik olarak kesmesi lazımdı demekle yetindiler. öncesinde ve sonra 3 ayda bir verem testi, göğüs filmi isteniyor. diğer dmardlara benzer yan etkileri var. tek farkı kolestrol ve karaciğer enzimlerini yükseltebileceği bildirilmiş.

  asıl problem ise ilacın temini. sgk'nın ödeme listesinde olmadığından dolayı ilaç eczaneden parayla alınmak zorunda. ortalama ağırlıkta* yetişkin bir hasta için 600mg doz gerekiyor. fiyatı da yaklaşık 2000 lira. ödeme listesinde olmasa da her ay 8-10 ayrı belge toparlanıp ankara sgk sağlık işleri müdürlüğüne gönderilerek ödeme alınabiliyor. başvurudan 1 ay sonra ziraat bankasına ödeme geliyor.

  asıl konu ilaç piyasada bulunamıyor. 1 hafta öncesinde eczaneye haber veriyoruz. o sürede bulunmaya çalışılıyor.

  http://www.actemra.com/
 • yaklaşık 20 doz kullandım. hatta fazla bile olabilir. neredeyse 2 sene oldu yani. hala sgk tarafından direkt ödenmiyor. hala belge toplamak, onları ankara sgk'ya göndermek gerekiyor. ziraat bankası da ödemeyi artık ayın belirli günlerinde yapmaya başlamış. roche ile görüştüm. sgk ile görüşmelerimiz halen devam ediyor. ne zaman sonuçlanır belli değil. şubat ayında çözülme ihtimali var dendi. bakalım ne olacak...

  kendisiyle arada bir anlaşmazlığımız olsada beraberliğimiz devam ediyor kendisiyle.
 • sonunda sgk'nın ödeme listesine girebilmiştir. yani ilk entrydeki gibi belge toplayıp ankara'ya gönderme meselesi sona ermiş.
 • subkutan olanı 2013'te fda'den onay almış. türkiye'de yok. 167mg'lık kullanıma hazır şırınga ve kalem şeklindeymiş

  edit: vuhuuu enjektör olanı gelmiş. önümüzdeki ay denemeye başlıyorum.
  edit 2: sıkıntısız olarak kullanıyorum. 1 kutuda 4 enjektör var. sigorta tarafında minicik bir sıkıntı var. onu da atlatacağım yüksek ihtimalle.
  edit 3: tek seferde 4 kutu yazdırılabiliyor.

  edit 4: titck tarafından covid-19 için endikasyon dışı ilaç listesinde yerini almıştır.
  https://www.titck.gov.tr/…ncellemesi-24032020115125
 • kesin olmayan sonuçlara göre çin roche’nin üretimi ıl-6 sitokin tabanlı romatizma ilacını korona için onamış.

  bu demek oluyor ki korona virüsü için çalışmalar hız kazanmış, müspet sonuçlar elde etmeye çok az kalmıştır.
 • iran sağlık bakanlığı tarafından da olumlu sonuç alındığı, kesinleşirse sonucu açıklayacakları bilgisi verilmiş:

  (bkz: 11 mart 2020 iranın panzehri bulması)
 • enfeksiyon hastalıkları uzmanı arkadaşımdan aldığım bilgiye göre, covid hastalarının en iyi yanıt aldığı ilaç imiş.
 • covid için rutin tedaviye cevap vermeyen hastalarda kullanılmaya başlanılan, interlökin-6 inhibitörü. covid ilerlediği zaman bağışıklık yanıtının ciddi olarak kontrolden çıkmasına sebebiyet veriyor, bu yüzden de ölümler olabiliyor. actemra da tam olarak bu mekanizmayı düzenlemeye/kontrol altına almaya yarayan bir ilaç. ülkemizde de özellikle bir kaç gündür yoğun bakım hastalarında kullanılmaya başlandı. umarım güzel sonuçlarını görürüz.
 • (bkz: tocilizumab)

  covid-19 tanısıyla apar topar hastaneye ve sonrasında entübe şekilde yoğun bakıma kaldırdığımız 70 yaşındaki hipertansiyon hastası anneme uygulattığım ilaç. şu an için etkiler iyi ancak kafamıza göre uygulayabileceğimiz bir ilaç değil. herkes için edit gelecek...

  edit:#105121657
 • covid-19 tedavisinde kullanımına yönelik şu anki veriler, bu ilacı uygulamak için tek bir doğru zaman olduğunu gösteriyor: yaygın pnömoni olacak, ateş kontrolden çıkmış olacak (bağışıklık tepkisinin zirveye çıktığı nokta) ve hastanın genel durumu "çok kötü" ol-ma-ya-cak.

  maalesef yerleşik bir tedavi protokolü olmayışı ve actemra'nın fiyatından dolayı neredeyse hastayı kaybetmeden önce kullanmaya başlanıyor fakat bu doğru görünmüyor. entübe olmanız gereken bir vaziyette organ sisteminin tek sorunu aşırı bağışıklık yanıtı olmadığından etkisi tam olarak görülemiyor.

  peki neden bu durumdaki herkese actemra kullanılmıyor? sorun para mı?
  hayır.
  aynı durumda olan, şiddetli solunum sıkıntısı çeken ve entübe edilme yolunda giden pek çok hasta buna ihtiyaç kalmadan iyileşmeye başlıyor ya da hızla kötüleşiyor.bu da zamanlamayı tutturmayı çok zorlaştırıyor.

  covid-19 tedavisi için yapılan deneme yanılmalar adına en başından beri aynı şeyi söylüyorum: her şey bağışıklık sisteminizde bitiyor.
  sanırım buna bir yenisini daha eklemek gerekiyor: iyi bir yardımcı tedaviye erişimin tek yolu literatür takip eden bir hekime emanet olmak. sağlık bakanlığı zırt dedi mi rota değiştiren, "yahu bu neden böyle?" diye sormayan %90'lık gruba denk gelirseniz bağışıklık sisteminiz dışında her şey boş.
hesabın var mı? giriş yap