şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin en büyük özel sermaye fonlarından birisi. yatırımların amiral gemisi mey içkidir. süper fm, metro fm, joy fm ve joy turk’ün içinde bulunduğu spectrum radyo grubu ile önceki ismi news outdoor olan reklamcılık şirketi karma açıkhava’da da ortaklıkları bulunmaktadır.

son olarak cinebonus sinemaları ve mac spor kulüplerinin sahibi mars entertainment group'a %60 oranında ortak olmuşlardır.
  • yatırım yaptıkları şirketleri yalnızca finansal olarak destekleyerek değil, know-how'ları sayesinde süreçlerini de iyileştirerek büyüten, bu nedenle sektördeki benzerlerinden net bir çizgiyle ayrılan private equity fund'dır. ayrıca bütün bir ekibin tamamını tek tek çok nitelikli adamlardan seçmeyi başarmış bir yönetimi olduğundan, yalnızca yaptıkları doğru yatırımlarla değil ellerindeki güçlü insan kaynağı sayesinde şirket değerini çok yukarı çekmişlerdir. (bkz: intangible asset)
  • kamil koç'u alması gündemde imiş. güncel yatırımları arasında;
    çelebi hava servisi, mars eğlence gurubu (cinemaximum, mac), standart profil, joker bebe, spectrum radyo gurubu (süper fm, metro fm, joy fm, joy turk, radyo mydonose ve mydonose türk pop), karnaval.com, tam faktoring, ltb varlık yönetim, g2m dağıtım, karma açık hava mobilyası bulunmakta.
  • kamil koç'u satın almışlardır ve ciddi bir büyütme politikası izlemektedirler. kısacası paranın tüm imkanlarını kullanarak kamil koç son bir senede aşırı büyümüştür. metro turizm şekli bu büyüme kamil koç'u müşteri memnuniyetinden alıkoymaktadır. diğer anadolu şehirlerinde insanlar marka diye kamil koçu tercih edip diğer şirketleri tercih etmeyecekler, diğer şirketler kamil koç ile baş edemeyecek (sefer sıklığı, otobüs kalitesi) ve bu da yerel şirketlerin batmasına sebep olacaktır. kapitalizmin tüm yüzünü görmenizi sağlayan bu şirket türkiye'de yatırım yapmamalıdır.
  • türkiye'deki dünya kadar problem, yükselen kur, düşen turizm ve büyüme vs. nedeniyle bu adamlar istedikleri exit'i yapabilirler mi? bana mümkün değil gibi geliyor.

artık yatırımcı em'den soğudu. hele ki türkiye yatırım yapılabilir notunu da kaybetti. son yıllarda deal'larda çok yüksek multiple'lar vardı. bunları üst üste koyunca yabancı yatırımcı dolar bazında yatırdığını geri alabilir mi? pek sanmıyorum.

konuyu bilen arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim.