şükela:  tümü | bugün
  • bu hakkın tanınması istisnadır. aihm indirect victim'leri bazı şartlar altında kabul ediyor. örneğin, mağdurun ailesi bazen bu hakka sahip olabiliyor. örnek dava; 22 february 1994, burghartz – switzerland (series a-280-b), §18
    veya mağdur olma riskinin çok yüksek olduğu davaları da kabul etmişliği vardır mahkemenin ki burada mağduriyet kesin değil ama mağdur olunursa hak kaybı büyük olacak. örnek dava; 6 september 1978, klass – germany (series a-28), §§30-38
    veya article 8 bağlamında bir şikayet olduğunda kabul edilebiliyor dava; , 13 july 1995, nasri – france (series a-320-b)
  • doğrudan davaya katılanla/davacıyla ilgisi bulunmasa bile kişiye toplumun genelini ilgilendiren bir konudaki davaya katılma hakkı/dava açma hakkı veren kaide. roma hukukundan geliyormuştu galiba. basitçe anlatmak gerekirse tüm vatandaşların çıkarına olan bir mevzuya herhangi bir vatandaş müdahil olabiliyorsa dava actio popularis oluyor. bizim idare hukukunda kabul edilmez, objektif veya subjektif ehliyet aranır falan filan.

    (bkz: onur hocanın yalancısıyım)
  • antik yunanda da vardı! adı bu degildi tabi! her yurttaş zarar gören olmasa bile diğer yurttaşlara karşı işlenen suçlar ile ilgili dava açabilirdi. amaç ortak bir toplum fikri yaratmaktı.