şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bazı kulaklıklarda bulunan yaydigi birtakım ses dalgalarıyla arka plandaki sesi azaltan bir özellik.
  şu anda kullanıyorum sesi tamamen kesmese de baya azalttigini soyleyebilirim.
 • bu isin fizigi ters fazli dalgalarin birbirini sonumlemesine dayanir. ses kaynagindan cikan sesin aynisini 180 derece faz farki ile ortama gonderirseniz, iki farkli kaynaktan gelen bu ses dalgalari birbirini sonumler ve ortam sessizligini korur. tabi gercekte sonumlenmek istenen sesi bire bir taklit etmek ve tam ters fazda uretmek zor oldugu icin, ses tamamen sonumlenemez ama seviyesi duser.
 • (bkz: bose)
 • 1000hz'e denk gelen dalganın boyu, insanın iki kulağı arasındaki mesafeye yakın olduğundan, 1000 hz ve daha yüksek frekanslarda kulaklıkla sönümleme yapmak pek mümkün olmuyor. çünkü bir kulaklıktan sönümleme dalgası gönderirken, diğer kulağa şiddetli bir uğultu oluşuyor. bu bakımdan kulaklıklarda genellikle 1000 hz'ten daha pes sesler sönümlenebiliyor.

  bunun dışında tek boyutlu olmayan, bir hacim için yapılan (3 boyutlu) sönümlemelerde genellikle düzensiz sesler zor sönümleniyor. ne kadar karmaşık olursa olsun, periyodik sesler sönümlemek daha kolay oluyor. bu yüzden active noise control'un en yaygın kullanım alanları (motorların düzenli sesleri gereği) uçak kokpitleri, araba içi gibi yerler oluyor.

  edit : güzel bi faq : http://www.faqs.org/faqs/active-noise-control-faq/
 • bu işin yeterince iyi yapılamıyor oluşu, adli vakalar incelenirken kullanılan ses kayıtlarının gerçek olup olmadığını kanıtlamakta kullanılıyormuş, yeter ki elektrik şebekesinin her dakika oluşturduğu elektromanyetik gürültüyü kayıt altına alan manyak bir polis biriminiz olsun.

  http://science.slashdot.org/…cal-hum-to-fight-crime
 • hissiyat olarak insanda kulak dolmasi hissi verir. hani bi agzini acarsin tikaniklik gecsin diye. tam o. muhteşem teknoloji.
 • otomobillerde de kullanıldığını öğrendim. deneme fırsatım olmadı ancak merakla bekliyorum
  örnek markalar; audi ve ford.
 • bu teknoloji olmadan geçirdiğim günlerime lanet olsun.

  müzik dinlemeye gerek yok, bu özelliği düzgün olan bir kulaklığı uçakta kulağınıza taktığınız anda yukarıdan melekler inmiş de herkesi susturmuş gibi oluyor.

  motor sesi kesinlikle duymuyorsunuz, 1-2 metre uzağınızda olan sesleri de kesinlikle duymuyorsunuz. 1-2 metre içinde olan sesleri ise çok çok çok azaltılmış duyuyorsunuz. arkanızda vır vır vır konuşan iki kızın sesleri sinir bozmuyor artık. arkadaki bebeğin ağlama sesi yok artık! hostesin servisini duymuyorsunuz, önünüzde gazete okuyan adamın sayfa değiştirme sesi gelmiyor artık!!

  iyi uykular.
 • bir sure sonra duymadiginiz sesleri, kulakligi kafanizdan cikarmaniz ile duymaya basladiginiz anda kiymetini anlayabileceginiz teknoloji.
 • bu teknoloji ıle yenı tanısmıs olmam buyuk kayıpmıs. dısarıdan gelen sesi neredeyse 0'a indirgiyor ve dınledıgınız muzik ayrı bir zevk halıne donusuyor. bang & olufsen h9i kulaklıgım ıle sonuc gayet ıyı. bose quietcomfort 35 ii'nin bu konuda 1 tık daha ıyı oldugunu soylebılılırım ancak ses kalıtesi acısından h9 bu konuda cok daha tatmınkar.