şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istalyan ses işleme yazılımları üreten firma

  diğer ses işleme firmaları gibi istenen neticeyi elde edecek algoritmalar geliştirmekten ziyade modelledikleri gerçek işleme cihazlarını (kompresor, eq, efekt cihazı vs) tüm ayarlarda teker teker örnekleme alarak convolution adı verilen sistemle modelliyorlar.

  he anlamadınız biliyorum.

  mesela eq yazılımı var - 1 khz 'de 3 db açacaksınız. algoritma bazlı eq'da yazılıma 1 khz tepe noktasında, şu bant genişliğinde 3 db aç şeklinde programlama yapılır. sizin yaptığınız tüm diğer hareketler (250hz'de 5q değerinde 3 db kıs, 10khz üstüne shelf eq ile 2 db artır vs) de ayrıca hesaplanarak istenen işleme yapılır.

  acustica alıyor cihazı karşısına, tüm ayarlarda cihazın fotografını çeker gibi örnekler (sample) alarak bunları bir dosyaya yazıyor.

  yani sizin üstte yaptığınız 3 ayarlı eq ayarını gerçek cihaz üzerinde birisi ayarlayarak o ayarın örneğini alıyor - siz bilgisayarda tam olarak cihazın o ayara vereceği tepkiyi duyuyorsunuz. sanki cihazın kendisi gerçekten elinizin altındaymış gibi.

  bu ne işe yarıyor ?

  mesela atıyorum fairchild kompresor - 45-50000 dolar civarına bulunabilir ve epey tamir ister.
  https://vintageking.com/…660-670-compressor-limiter

  ya da bir mastering eq'su - 8000-10000 dolar arası değişir.
  https://vintageking.com/…ane-song-ibis-mastering-eq

  veya 40 yıllık neve mikser konsolunun stereo iki kanalını almak isteseniz 10.000 dolar
  https://vintageking.com/…pair-20113k-20007k-vintage

  acustica audio bu cihazların tüm ayarlarda verdikleri tepkileri teker teker tabiri caizse fotografını çekerek kullanıma sunuyor. yani gerçek cihazlardan ayırt edilemeyen bir netice veriyor. algoritmik dijital işlemcilerde bunu gerçekleştirmek imkansıza yakın - çünkü algoritmalar non-linear işleme yapamıyor ve bu elektronik cihazlar üretim toleransı olsun, ortamın sıcaklığı nemi olsun değişik sebeplerle lineer neticeler vermiyorlar ve distortion dediğimiz bozulmaları da işleme dahil ediyorlar. ancak bu bozulmalar tam olarak kulağımıza güzel gelen minik detayları sağlıyor.

  https://www.acustica-audio.com/

  benzeri bir mevzu için (bkz: kemper)