şükela:  tümü | bugün
 • charles babbage'ın difference machine'i için punch card olayını keşfetmiş olduğundan ilk programcı sayılır
 • her programcinin hayalinin kadinidir
 • (bkz: grace hopper)
 • charles babbage'ın tasarladığı analitik makine üzerine yazılmış bir makaleyi fransızcadan ingilizceye çevirip kendisine göndermesi üzerine aralarında başlayan iletişim sürecinde makinenin belli ve sonlu sayıda adımdan oluşan bir plan kullanarak bernoulli sayılarını nasıl hesaplayabileceğini tarif ederek somut bir makineye uygulanabilecek ilk bilgisayar programının yaratıcısı kabul edilen lovelace kontesidir. ada programlama dili kendisine ithaf edilmiştir.

  lovelace'ın, makalenin üç katı uzunluğundaki kendi notları ile birlikte çevirisine aşağıdaki linkten ulaşılabilir.
  http://www.fourmilab.ch/babbage/sketch.html
 • şair lord byron 'un tek yasal çocucuğudur.
 • lord byron'ın kızı olan lovelace kontesi ada (1815-1852), gökbilim, latince, müzik ve matematik eğitimi aldı. ingiliz matematikçi charles babbage'ın (1792-1871) yanında, babbage'ın yapmaya çalıştığı hesap makinesi için aritmetik işlemler tasarımcısı olarak çalıştı. bu makine, bugün bilgisayarların atası olarak görüldüğüne göre, ada da bir anlamda ilk bilgisayar programcısı sayılabilir. makineyle ilgili yaptığı çalışmalar ve makinenin kullanımı konusundaki fikirleri 1843'de yayınlandı. fakat o zamanlar bir kadının kendi adına kitap yayınlaması uygun görülmediği için, o da yalnızca adının baş harflerini yazdırdı. bunun sonucunda, birçok başka bilim kadınının başına gelen onun da başına geldi ve bir matematikçi olarak yaptığı çalışmalar büyük ölçüde unutuldu gitti.

  kaynak: scientists from archimedes to einstein.
 • 10 aralık 1815 londra doğumlu ingiliz şair lord byron un kızıdır.annesi ada'nın babası gibi şair olmasını istememiş ona matematik,fizik ve kimya öğretmiştir. ilk dizaynı uçan bir makineyi yaptığında 18 yaşındadır. daha sonra hesap mankinesi üzerinde çalışmış ve sayıları hesaplama üzerine makaleler yazmıştır. bu planı geliştirerek ilk bilgisayar programını yazmanın yapı taşlarını oluşturmuştur.
 • annesi tarafından 1 aylıkken babasından uzaklaştırılmış, 8 yaşında babası vefat etmiş ve ömrü boyunca babasını görmeden yaşamıştır. anne baskısı nedeniyle çok erken yaşlarda matematik ve sayısal mantıksal konular ile ilgilenmeye başlamış. özel hayat ve iş hayatını ayıramamış, çocuklarıyla ya da ev işleriyle ilgilenmemiş kendisini bilime adamıştır. sonraları, bilinmeyen bir şekilde afyon ve morfin gibi maddelere bağımlı olmuş, davranış bozukluğu ve yoksunluk sendromları oluşmuş. kumarda servetinin büyük bir kısmını kaybetmiş. 1852 yılında rahim kanserinden ölmüş, ve babasının yanına gömülmüş.
hesabın var mı? giriş yap