şükela:  tümü | bugün
68 entry daha
  • 2021 yaz sezonunun benim için tek elle tutulur romantik-komedisi olan severek de izlediğim dizi.

bu diziyi seçmemin nedeni esas kız ve esas oğlanın kaybeden/loser tipler olmaması. yeraltı edebiyatı okuyor olsam "kaybeden ve kayıp" insanlar ilginç gelebilir ama romantik-komedide kişisel olarak ben bu "kaybeden" tipleri sevemiyorum. hatta, esas kızın fakir, sakar, cahil olup da zengin, yakışıklı, karizma patronu tavladığı (ya da tam tersi bir işe yaramayan bir oğlanın zengin kızı tavladığı) dizileri itici buluyorum. dahası bu zengin patronlu dizilerde patronların adam gibi bir iş yaptıklarını da hiç görmedim. ada masalı'nda en sevdiğim şey de bu farklılık oldu: bu dizinin poyraz'ı da haziran'ı da gırtlaklarına kadar borçtalar ama "kaybeden" değiller, hatta tam tersi ortak kurdukları otel için deli gibi çalışıyorlar, yani savaşçılar. işte bu yolculuğu romantik-komedi formatında izlemek çok keyifli.

bu keyfin sürmesini dilediğim için bir bilgi paylaşıp sonra dizinin 7 bölümde geldiği noktaya dair bir yorum yapayım (evet, üşenmedim reklam arasında yazdım):
    romantik-komedi iki dünya bir araya gelse asla bir araya gelmeyecek 2 insanın, aralarındaki mutlak imkansızlığa rağmen aşık olması üzerinedir. tüm yan karakterler bu 2 insan varsa vardır, yoksa yoktur. komedi, romantik çifti destekler ama asla romantik özelliğin önüne geçemez. "sır" ise romantik gerilimi arttırır. "sır" çözülecekmiş gibi yapar ama kurgu zamanda haftalarca ortaya çıkmaz. "sır" romantik komedide aşkın düşmanıdır ama aşk her zaman galip gelir. bu nedenle, "sır" erken ortaya çıkarsa yükselmiş bir romantik ortamla karşılaşamaz ve aşkı söndürür, dizi drama döner.

bu dizi işte bu anlamda bence çok büyük bir risk aldı ve "sır" perdesini tamamen kaldırdı. artık haziran ve poyraz arasında bir sır yok. bu anlamda bu hikaye dönüşünü cidden cesur buldum. 7 bölümü bırakın, 27 bölüm haziran'ın sır'ı açık olmadan romantik gerilim sünerek artardı ama artık romantik gerilimi arttıracak başka ve daha tatlı bir şey var: savaş.

doğrusu dizi fragmanından ben dizinin drama döneceğini ve senaristlerin de bu maçı buradan çeviremeyeceklerini düşünüyordum ama 7. bölüm sonunda getirilen nokta ile beni çok ümitlendirdiler. bundan sonraki haftalarda umuyorum daha çok romantik kaynaklı gerilim ve komedi görürüz. ve umarım, yapım şirketi rating kaygısı ile doğru bildiğinden şaşmaz. yaz dizilerinin açık ara en "güzel" görünen çiftine sahipler, en iyi mekanda çekim yapıyorlar ve dahası en riskli şeyi yani "sır" sorununu atlattılar. bundan sonra ellerinde kaymak gibi gidecek bir öykü var. gözünüzü seveyim bu topu taca atmayın.