şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye’de şahsa ait olduğu bilinen ilk ada, atatürk tarafından bir fransız kadına hediye edildi. bu ada, yıllar sonra rahmi koç tarafından satın alındı. ardından pek çok ünlü ada sahibi olma yarışına girdi ancak aralarında dinçkök ve simavi aileleri olmak üzere sadece birkaçı bu yarışı kazanabildi. işte türklerin adaları ve hikayeleri:

  rahmi koç: deniz tutkusuyla tanınan koç, marmara denizi’nde, tuzla’nın karşısında yer alan bir adanın sahibi. adanın bilinen ilk sahibinin fransız asıllı ve atatürk’ün sevgilisi olduğu iddia edilen bir kadın olduğu söyleniyor. hatta, fransız kadın 1960’lı yıllara kadar bu adada yaşamış. fransız, 70’lerin sonunda hayatını kaybetmiş, ada da harabeye dönmüş. sonraki yıllarda adayı satın alan koç, uzun yıllar adaya uğramamış bile. mimar dr. bülent bulgurlu tarafından 1989’da yeniden hayat verilen adaya ne kadar para harcandığı da bilinmiyor.

  simaviler: göcek’teki 12 adadan biri olan domuz adası’na sahipler. adada, hıdiv abbas paşa’ya ait bir malikane de bulunuyor.

  ömer dinçkök: bodrum yarımadası’nda, torba’dan karayolu ile ulaşılan gündoğan koyu’nun hemen karşısında kalan apostrol adası’nın sahibi. eski adı farilya olan, yaklaşık 800 dönüm büyüklüğündeki ada önceleri tarım bakanlığı tarafından zeytin alanı olarak parsellendi. dinçkök’ün, 1989 yılına kadar adayı köylülerden parsel parsel satın almaya başladığı ve adanın yaklaşık üçte ikisine sahip olduğu belirtiliyor.
 • rauf denktaş: kıbrıs'ın kuzeyi. lakin kıbrıs türkü en kısa zamanda kendisini yollatıp* ülkesini geri alacak.
 • tabi ki uzan ailesi.
 • eşek yükü ile parayı istiflemiş türklerdir. bilinmeyen, kendi halinde adamlar da olabilir ada sahibi.

  bu mütevazı insanlardan birisine, az önce fena halde yavşamış bulunuyorum. gözlerimde ssg'nin gözlerine yansıyan dolar işareti, ağzımın suyu yere damlamış, zavallı bir kadınım. acınacak haldeyim, umarım bana acır ve biraz parasından koklatır. çünkü buna ihtiyacım var.

  amin amin amin.