• turkiye'nin ilk ve tek kuresel felaket/kuresel kiyamet filmi olmasina ragmen hakettigi ilgiyi ne yazik ki hic gorememis turk filmi. ustelik neredeyse sifira yakin butceyle bu felaket senaryosunu sokaklarda, caddelerde, acik alanlarda cok kalabalik figuran ordusuyla cekecek kadar cesur bir denemedir.

ciktigi zamanlarda turkiye'de zaten az salonda gosterim sansi bulabilmis, yurtdisinda ise neredeyse hic gosterilemedigi gurbetcilerin de izleme firsati olmamistir. bu sebeple pek bilinmeyen bir film olarak kalmistir.

tabii kesinlikle sonuna kadar saygiyi hak eden ve bas taci edilmesi gereken bir deneme olsa da yapilan bazi secimler de filmin genel tarafindan begenilme oranini dusurmustur. filmin oykundugu korku komedi tarzi cok ince bir denge kurulmayinca iki turun seyircisini de kaybeder. iste bu film de ne yazik ki bu denge tam oturmuyor. bir komedi filmi olmak icin fazla gerilimli, bir gerilim filmi olmak icin fazla sulu kaliyor. bu sadece zombilerin yarattigi gerilim degil, karakterlerin arasindaki surekli kavga hali komedi izleyicisini gereksiz yere geriyor. cunku karakterler surekli aralarinda gerilimli bir tartisma icindeler. bir korku olmasi icin de fazlasiyla civik ve espirili kaliyor boyle olunca korku izleyicisi de sacma buluyor.

zaten bu tarz yani klasik b film korku komedi tarzi 80'lerde zirvesini yasayip 90'larda miyadini doldurmustu. bu tarzin krali sam raimi'nin army of darkness, evil dead serisi filmleri dengeyi iyi kurdugu icin kult olmustu. onun disinda peter jackson'in braindead'i ve dan o'bannon'in the return of the living dead harici pek de basarili ornegi yoktu zaten.

2000'lerde izleyici anlayisi haliyle degisti. mesela benzestigi shaun of the dead'in en gerilimli ani bile fazlasiyla eglenceli ve rahat geciyor. plakla zombi oldurmeye calisirken album kalitesi tartismasina girmeler, muzik esliginde senkronize vuruslarla barmeni dovmeler, gevsek elemanin zombi taklidi yaparken telefonla geyige baslamasi gibi muthis sahneler var. ve bunun haricinde shaun of the dead mukemmel bir ingiliz toplumu elestirisi.

yine bir diger ornegi zombieland ise efektleriyle, ve yuksek aksiyon dozuyla korku komediyi harmanladigi icin cok tutuldu. ayrica karakterler arasi iletisim ve gevseklik de fazlasiyla keyifliydi.

herneyse, neredeyse hic butcesi olmamasina ragmen yonetmen/yapimcilar bu kadar kapsamli ve yenilikci (ulke sinemasi acisindan) bir film yaptigi icin her turlu ovguyu hakediyor. eger bir gun turk sinemasinin sagduyulu (fanatik/entel yaklasimlar/ahbap cavuscu degil mantikli yaklasimlar yani) bir kitabi yazilirsa, bir elin parmaklari kadar yenilikci/sektoru ileri tasimaya calisan/yerinde saymaktan kurtarmaya calisan filmlerden biri olarak ada zombilerin dugunu filminin adi gececektir.

kisisel olarak ise sunu dusunmekten kendimi alamiyorum; keske su biz turk milletinin her seye mizah katma cabasi en azindan sinema acisindan son bulsa da turkler uzaya cikarsa/turkler zombi gorurse/turkler zamanda yolculuk yaparsa/turkler robot yaparsa/turkler yapay zeka yaparsa vesaire temasi altinda surekli bir mizah cabasi yerine ciddi filmler izleyebilsek. turkler uzaya cikarsa diger milletler ne yapiyorsa onu yapacak, "turkler uzaya cikarsa mangal yapar ince belli bardaktan cay icer beyaz atlet giyer" geyiklerinden vazgecmek lazim. ne yani turk savas ucagi pilotlari kokpitte cay icip atletle mi oturuyor? diger ulkelerin savas pilotlari ne kadar ciddiyse o kadar ciddi olarak islerini yapiyorlar. efekt/cgi yapmayi onemsemekten cok asil onemsenmesi gereken ilk nokta su surekli mizah yapma cabasindan en azindan sinemada vazgecmek. bitmek bilmeyen mizah cabasi oldukca cgi/efekt falan isterse hollywood standartlarinda olsun kalite yukselmeyecek. su filmin icindeki mizahi cikarip sadece zombi filmi kalsa cok daha iyi olabilirdi diye dusunuyorum sahsen.

ha bazi sahnelerine ben de cok guluyorum o ayri.

not: taner birsel zaten efsane bir oyuncu, turk sinemasinin en iyilerinden hem de. yine efsane oynuyor. onu soylemeye gerek bile yok.
  • şimdiye kadar çekilmiş en eğlencelik türk filmlerinden biridir. korku filmi kafasıyla izleyenlerin bok atması normaldir.

--- spoiler ---
    -betül yanlarında mıymış?

+sen de tutturdun betül... bok var !! sen önce kendi götünü kurtar, elinde çubuk geziyosun. öldü betül, yediler betül'ü.
    --- spoiler ---

bu ve bunun gibi bir çok samimi ve eğlenceli repliklere sahiptir.
  • özellikle diyalogların, oyuncuların doğallığı ve on numara mizahı ile konu ne olursa olsun övgüyü hak ederken; bir de zombiciler için, türü seven kamyoncular için kaymaklı kadayıf olmuş film. ekip benim beklenti çıtamı çok arttırdı. bundan sonra işleri zor, gözüm üzerlerinde.

--- spoiler ---
    kahramanlarımız zombilerden kaçarken bir eve sığınırlar. içeride ada yerlilerinden biri de vardır. dışarıda zombiler gezmektedir. biraz sakinleyip düşünürler. teorileri şudur. zombilerin bir liderleri vardır ve onu takip ediyorlardır. liderlerini bulup öldürürlerse diğerleri de dağılacak ve kaçma fırsatı olacaktır. bunun için camdan kameralarını uzatıp, zombilere bakarak liderlerini ararlar:

-şu kel pezevenk olabilir mi?
    -yok, emlakçı hayri o. mal herifin tekidir. geç onu.
    (düğündeki gelini iğrenç bir zombi olarak görünce)
    -abi bu gelin güzeldi valla.
    -bak şurda atletli bir adam var, o olabilir mi?
    -tanımam etmem. piknikçidir. lan bitirdiler adayı be.
    -abi bu.
    -abi ben anlamıyorum ki hangisi normal hangisi zombi.
    -ha yok, bu bizim büfecide çalışan adam. liderlik falan bi numara büyük ona.
    (başörtülü bir teyze zombi görürler)
    -oo, nineler, teyzeler bile girmiş aralarına, şu hale bak yaa. yazık be.. ulan yaşınızdan utanın be yaşınızdan.
    (dizilerde oynayan cansel elçin* isimli bir oyuncuyu zombi olarak görürler, genç kameraya bakmaktadır)
    -aa, bak, şu, şu… dizilerde filmlerde oynamıyo muydu ya? aa neydi adı ya?
    -hakkaten lan.
    -hatırlayamadım yadı neydi.
    -bizim kemal izliyodu bu diziyi.
    -abi anarşik falan bi dizide oynamıyo muydu bu?
    -bak ünlü ya kamera sevdi bak.
    -bak gitmiyo ba ba bak.
    -kesin bu ya.
    (sabah ezanı okunmaya başlar. zombiler sese yani camiye doğru giderler)
    -bu bizim müezzin yılmaz. dünyadan bi haber. kalktı ezan okuyo şimdi.
    (biraz sonra cami hoparlöründen “yapmayın arkadaşlar ayıp oluyor vb” sesler gelmeye başlar.)
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

-sevgilimi yediler. sevdiğim kızı yediler abi.

--- spoiler ---
  • özellikle diyalogların doğallığına bayıldığım film. türk filmlerinin, dizilerinin en büyük kusurudur bu. başroldeki saçı seyrek arkadaş muhteşem oynamış. aralarda doğaçlamalar yapmış sanki. filmin bomba repliği ise şüphesiz: "guiza da tam form tutmustu bee!"

film korkutmuyor diyen dangalaklar var. türk korku filmi mi olur lan! biz üsküdar çocuğuyuz, biz zeytinburnu çocuğuyuz, biz dolapdere çocuğuyuz, biz fikirtepe çocuğuyuz. ne korkusu, ne filmi? bildiğin komedi işte. hem de cıvımadan ve zombiler gibi bizde hiç el atılmamış bir konu üzerinden. umarım devam eder bu arkadaşlar.
  • çok başarılı bir zombie filmi. "ulan türk'ler zombie filmi yapabilir mi?" önyargısına kapılmadan gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz. aynı ekipten devam filmini de istiyoruz.

--- spoiler ---

kimse bahsetmemiş fakat karakterlerin evde kuşatıldığı sahnede açık bir dönemin türkiye'si eleştirisi var. ezana doğru giden zombie'ler şakirt vatandaşlarımızı temsil ediyor.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

"yaşayan ölü ne demek lan? bunların neresi ölü? herifler zıp zıp zıplıyolar. benim dedem öldü allah rahmet eylesin, böyle mal gibi yattı herif ya."

zombilerden saklanırken sakinleşmek için rakı içen, olayların sebebini duman zehirlenmesine bağlayan, zombi öldürdükten sonra "katil oldum abi nasıl açıklayacam ben savcıya avukata bunu?" diye kaygılananların filmi. ulan çok komikti ya keşke devamı çekilse.

--- spoiler ---
  • kesinlikle güldüren filmdir.
    hatta afişteki komedi/korku yazısını görmeden kendinizi salona attıysanız baya baya kahkahalarla güldüren filmdir.
    film göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor, hani öyle ahım şahım bi akıcılık yok ondan değil yani bildiğin kısa film olmuş nerdeyse.
    yani eğer gülmek için yahşi batıya falan gideyim diyorsanız bırakın onu da bu filme gidin, pişman olmazsınız.

--- spoiler ---
    camide yatıp kalkan müezzin, ezanı okuduktan sonra hoparlörlerden gelen ses şöyle buyurur;
    "ablacım ne diye duvarlara tırmanıyosunuz ya!"
    "bayan girişleri yan taraftan!"
    --- spoiler ---
  • deli dialoglara sahip film

--- spoiler ---
    mezarlıktan geçerken bir amca bankta oturan amcaya burda napıyorsun sorusu yöneltilmesi üstüne şöyle bir dialog geçer

yaşlı adam: bir bakayım dedim karım duruyor mu diye

kameraman: duruyordur inşallah!

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

"binlerce yillik insanlik tarihinde abi kiyamet bana denk geldi arkadas! boyle talih olur mu ya?"

--- spoiler ---

cumlesiyle beni bitirmis, pacalarindan samimiyet akan, kanaatimce gelmis gecmis en komik turk filmlerinden biri, ozgun bir calisma. done done tekrar izliyorum.
hesabın var mı? giriş yap