şükela:  tümü | bugün
 • toplu yaşam alanlarında insanı rezil de vezir de edebilecek kurallarıdır. örneğin bir bayanla bir erkek merdivenden ineceklerse erkek önden inmeli ki bayan kişisinin takılıp düşmesi durumunda erkek tutabilsin. aynı sıralama merdivenden çıkarken de geçerlidir ama bu defa amaç bayan etek giymişse erkek bayanın donuna* bakmasın. yani diyeceğim o ki bayanlara hep öncelik vermek bazen yalnış anlaşılabilir. bayanlarda her kendilerine yol veren erkeği kibar sanmasın.
 • edepli bir insan olabilmek namına, her birine mutlakiyetle uyulması gereken kurallar silsilesidir. her edep sahibi insan için yaşam biçimine dönüşmesi farz olan bu silsile, vakitle gelişmiş ve yeni kurallar kazanmıştır. hayatlarımızı, adab-ı muaşeret'e aykırı olarak fora ettiğimiz sosyal medya dünyasına dair, bu silsileye tarafımca eklenen son halka, yediklerinizin, içtiklerinizin resmini çekmemek ve mahiyetlerini sosyal medyada paylaşmamaktır. yediğinizi, içtiğinizi tüm alemle paylaşmak ayıptır! keza, götünüzü başınızı da resimleyip insanların gözüne sokmak, büyük görgüsüzlüktür! 'adab-ı muaşeret'e aykırıdır!

  edep sahiplerine önemle arz ederim!
 • toplum içinde insanlar birbirini rahatsız etmeden, zor duruma düşürmeden ve hatta midesini bulandırmadan yaşasın diye ortaya çıkmış kurallardır.
  örnek toplum içinde zorul zorul geğirilmez.
 • beşer şaşarla olan münasebetlerimizde kâle alınmasının kişiye extra point kazandırdığı bilinen müteselsil sorumluluklar silsilesi. bir misal vererek katkımızı somut kılalım. belediye otobüslerine, vapurlara, sinema salonlarına, minibüse, alışveriş merkezlerine giriş ve binişlerde, önündeki ademoğlunun adım atmasını bekleyen, belirli bir takip mesafesi bırakmış saygılı güzel insanların yandan önüne geçmeyin. omuz atmadan, atak yapmadan da binilebildiğini, arzu edilen yerde yine inilebildiğini unutmayın. evet.
 • birisi tuvaletteyken gelip kapının önünde beklenilmez.
  bu da bir genel görgü kuralıdır.

  lakin gel de bunu 50sine merdiven dayamış insanlara anlat!!