şükela:  tümü | bugün
  • koca götlü araplari tasiyacak diye ölesiye kırbaçlanan, nerdeyse çatlayacak hayvanlar ve caddeleri ralli pistine ceviren arabacilar nedeniyle destekledigim yasaklama. ada turu yapmak isteyenler ya da ulasim icin elektrikli arabalar kullanilabilir. nostalji diyerek hayvanların eziyet çekmesine razi olamayız.
  • at boku kokusundan muzdarip yerel halk ile günü birlik gelip adaların temiz havasını solumak isteyen turistlerin ortak dileği.
  • siz önce bindiğiniz arabalardan inin, görelim yiğitliğinizi; sonra konuşun!

amk insan atı evcilleştireli milyon yıl olmuş, bu sözde hayvansever angut, parfüm kullanır, kullandığı elektrik kömürden gelir, içtiği suyun kabı bile doğada yüz yıl çözülmez ama velakin atın ölmesinden rahatsız olur.

arkadaş bir şeyi düzeltmenin yolu o işi yok etmek değildir, revize etmektir.
  • konuyla ilgili bir imza kampanyası.
  • bilmisin teki revize etmekten bahsetmis yukarida ona önce ulkedeki otomobil politikasini degistirmek icin neler yapilmasi gerektiğini devasa sektörlerle hangi tepkilerle halka ulasabilir cevre dostu otomobiller uretebileceklerine dair arastirmalar yapmasini tavsiye ediyorum.

revize demisken yil olmus 2017 bu faytonlar cok kolay görsel ve teknik acidan elektrikli arac olarak donatilip sürenlere de maddi acidan kayip saglanmayabilir. ha ben otomobiller cevreyi kirletiyor bisey yapmiyosunuz o yuzden ben faytona binip atlarin aci cekmesine goz yumarım diyecek kadar malsan, o arabayi sana baglamak lazim.
  • faytondan once elektrikli bisikletler yasaklanmalı.
    onüne gelen bunlardan almış yolda yürünmüyor. şu anda özellikle heybeliada arac trafigine açılmıs gibi.

ayrıca o korkunc yokuşları at tezeği koklayarak çıkmak da pek cekilir çile degil. gec elektrikli faytona arkadaş ne bekliyorsun?
  • biz insan değiliz, bir işi insan gibi yapamıyoruz, denetliyemiyoruz, bu sebep ile her şeyi yasaklamak en güzeli manasına gelen başlık.

valla manhattan'da da faytonlar çalışıyor, atlarda jilet gibi maşallah. fayton çağ dışı değil, canlılara insan gibi davranamamak çağ dışı, bunu denetleyememek çağ dışı
  • manhattan'da bu isi yapan atlarla konuştum, abi cok memnunum sigortam duzenli yatıyor belediye isi neticede dedi.
  • mecburi olmayan sebepler dısında, ister abd'de olsun ister tacikistan'da hayvanların fiziksel ve psikolojik olarak acı cektigi ortamların bulunmamasi gerektiğini anlayamayan insanlarin üzerine yorum yaptığı konu.
  • tahminen son 8-10 senede iyice zivanadan cikmis, atlardan ve faytonculuktan anlamayan adamlarin, ozellikle buyukada'da sektoru ele gecirmesi sonucu gelinen noktada yapilmasi gerekendir.

15 yil kadar oncesinden itibaren her yaz duzenli olarak buyukada'ya gidip geldigim icin ozenle gozlemledigim bir durum bu*. oncesinde de faytona binmezdim ama hayvanlar gayet normal beslenip dinlenirlerdi, kirbaci basip yokus yukari kosturmazlardi zavallilari. sonra bir iki yaz icinde butun kadro degisti, atlarin zayifladigini, vucutlarinda yaralar acilmaya basladigini gozlemledik. evet hayvanseverim, at da cok severim, binerim de, yani serin degil bu lakirdilar.

dolayisiyla bisiklet gayet mantikli bir secenek oradakiler icin. kaldirimlarin genisletilmesi ve atli faytonlarin yasaklanmasi sonucu daha huzurlu bir ortam olacagindan eminim. araplar da yuruyuversinler.