şükela:  tümü | bugün
  • gerek bireysel gerekse toplumsal duzeyde insan olmanin dogasindan gelen ve her hareket ve duyguya yansiyan default his. herkesin hakettigi degeri almasi, kotunun cezalandirilmasi, iyinin korunmasi kollanmasi uzerine bir evrensel baki$ acisidir. insanlik tarihine oldu olasi yon vermi$tir.
    tamlama, bir kalip olarak, medya tarafindan halkin kar$i oldugu bir olayin gercekle$tirilmesini anlatirken soylenir.
    "- evet sayn seyirciler, yine yeni yeniden cikarilan bu af tasarisi meclis adalet komisyonundan da gecerse genel kurula gidecek. burada da kabul edilirse yururlukte olacak. bu durum milletimizin adalet duygusunu zedeleyecek, hukuk sistemimizin sayginligina golge du$urecektir. cok fena bi$ey bu sayn seyirciler, tu, kaka...!"
  • eşitler arasındaki eşitsizlikler giderilmeden adaletin toplumdaki yerini bulamayacağına ilişkin temel duygu.
  • olmayana zorla sokuşturulamayacak, yetenek statüsünde de görülebilecek duygu. bencillikten arınmış, duygusal olgunluğa erişmiş olmak bu duyguyu besleyecek diğer duygulardır. sürekli kendini düşünen bir insanın adaletinden söz edilemez; çünkü gün gelir, kendisini yargılamak zorunda kalırsa, bütün idealler yerle yeksan olacaktır ve çirkef bir biçimde, sadece sözler söyleyecektir kendini savunmaya yönelik. oysa sözler, sadece acı verecektir karşıdakine. kendini işin içinden sıyırmak için, bin türlü çamurla suratınızı tırmalayan kişinin bir zamanlar sevdiğiniz biri olduğunu düşünmek artık her şeyin kutsallığını yitirdiği hissini doğuracaktır. (bkz: kahrolmak)
  • ancak empati zemininde filizlenebilecek, empati bağımlı bir duygu. düşündüm, bunu buldum bugün. aralarında çok organik bir bağ söz konusu yani, empati yeteneğinden yoksun kişinin adalet duygusu da güdük oluyor. dünyanın merkezine kendini koyan, haklılığı ve haksızlığı ancak kendisi söz konusu olduğunda algılayabilen, bir başkasının yerindeyken hayat nasıldır'ın tahayyülüne kabiliyeti olmayan insan, bundan da nasibini almamış oluyor.

sonra noluyor? bunun filizlenemediği bünye hiçbir yere açılamıyor.
  • (bkz: tehdit ve hakaretten hazineye gelir elde etmek)... istenince zedelenendir...
  • taşıyorsanız, olur olmaz herşeyde ortaya çıkar. misal ben, bulaşık makinesinden çıkardığım temiz tabakları, raftaki temiz tabakların üstüne değil, altına koyarım. üste koysam, yine önce onlar kullanılacak. raftakiler beklemeye devam edecek ki kendilerini gerçekleştirsinler, ev ahalisi onlardan da yemek yesin. günler geçecek ki misafir gelsin, tüm tabaklar kullanılsın. demem o ki adalet duygusu insanın içinde olacak kardeş. zorla olmuyor.
  • ben çocukkene bu duygu vardı yine içimde.
    oyun oynarken falan hep bu duyguyla yönlendim, yönlendirdim insanları. sonra büyüdüm. oyunlar da değişti tabi ama bu duygu aynı kaldı. çok az insanda olması çok yazık bu dünya açısından.
  • sosyal demokrasinin temelidir.
  • adalet isimli şiirinde şöyle diyor özdemir asaf:

"insansız adalet olmaz
    adaletsiz insan olur mu?
    olur, olmaz olur mu!
    ama, olmaz olsun"

olmaz olsun adalet duygusu olmayan, empati yapamayan, dünyayı sadece kendi bildikleri gibi sanan insanlar.
  • 2018 türkiyesinde bir hakimin karar verirken "erdoğan kızar mı, kızmaz mı" diye teraziye oturttuğu, kızmayacağı tarafa meylettiği duruma verilen addır...