şükela:  tümü | bugün
 • demokrat parti'nin 27 mayis ihtilali'yle beraber kapanmasindan sonra cogunlugu bu dp partisi uyelerince kurulmu$ partiydi.

  tabi adalet partisi'yle ilgili soylenecekler bu kadar degil ama, belki bir ba$ka ilgili insan ugra$ir ve yazar diyerek ba$ka bir $ey aktarmak istiyorum. 1961 anayasasi'nin oylamasina cok subtle (yuru be) uygulamalarla dp kokenlilerin katilmasi neredeyse imkansiz hale getirilince, ap'liler de degi$ik bir yonteme ba$vurdular. cunku efendim bu abiler anayasa'nin oylamasina halkin "hayir" demesini istiyorlar, ancak bunu da acik acik yapamiyorlardi. bu yuzden ulkenin her tarafinda "oylama hayirli olsun!", "oylamaya hayirli gidelim!" gibi ilginc propagandalar yaptilar. burada turk siyasi zekasinin yaratici bir ornegine daha tanik olduk biz de.

  (bkz: demokrat parti)(bkz: suleyman demirel)(bkz: 27 mayis)(bkz: 1961 anayasasi)
 • 27 mayıs darbesinden sonra demokrat parti'nin devamı olduğunu söyleyerek kurulan iki partiden biri. (diğeri yeni türkiye partisi) amblemi demir kırat idi. 1965 yılında tek başına iktidara geldi, 12 mart muhtırası ile iktidardan uzaklaştırıldı, daha sonra 1970'li yıllarda değişik milliyetçi cephe hükümetleri ile koalisyon hükümetleri kurdu. en son 1980 yılındaki 12 eylül darbesinde yine iktidarda adalet partisi vardı.
 • 60'lı ve 70'li yıllara damgasını vurmuş siyasi parti,kanımca halefi olduğu demokrat parti'ye göre siyasi yelpazenin daha sağında yer almaktadır,bu özellikle 70'lerde bariz bir hal almıştır.ayrıca yine dp'ye nazaran daha popülist bir partidir.
  bazı önemli figürler için:

  (bkz: ragıp gümüşpala)
  (bkz: süleyman demirel)
  (bkz: sadettin bilgiç)
  (bkz: ihsan sabri çağlayangil)
  (bkz: faruk sükan)
  (bkz: ali naili erdem)
  (bkz: ismet sezgin)
 • bugün siyasi yasaklı olan necmettin erbakan, geçmişte, süleyman demirel'in adalet partisi'ne üye olmak istemiş. hem de demirel ile kanlı-bıçaklı olduğu bir dönemde...
  hoca'nın ince hesabı, dönemin adalet partisi'ni hayli karıştırmış.

  erbakan'ın, türkiye odalar ve borsalar birliği başkanı olduğu dönemler...

  tobb başkanlığı'nda son günleri, çünkü, demirel de dahil herkes onu alaşağı etmenin yolunu arıyor.

  yıl 1968...

  hoca, tobb başkanlığından ayrılmamak için direniyor, son çare, emniyet güçleri...
  emniyet şube müdürlerinden kamil özdilek ve ahmet özal, odalar birliği'ne giderek, erbakan’dan makamını terk etmesini istiyor.

  hoca saat 23.00'e kadar onları oyalayıp bir ara fırsat bularak kapıyı kilitleyip çıkıyor.
  ertesi gün, iki şube müdürü daha görevlendiriliyor ve kapının önüne polisler yığılıyor. amaçları hoca’yı binaya sokmamak. ama o, arka kapıdan içeri girip makamına oturuyor.
  bu sefer hoca’yı makam odasından çıkarmaya bizzat emniyet müdürü, yanında bir manga polisle gidiyor ve erbakan’dan derhal odayı boşaltmasını istiyor.

  hoca sekreterini çağırıyor ve ileride gerekli olabileceği düşüncesiyle zabıt yazdırmaya başlıyor. aradan saatler geçiyor, zabıt yazdırma işi bir türlü bitmek bilmiyor. sabrı tükenen emniyet müdürü, erbakan 54. sayfayı yazdırırken, "artık yeter" diye kükrüyor ve hoca çantasını alıp makamını terk ediyor...

  bu olayın hemen ertesinde, birkaç yakın arkadaşıyla adalet partisi genel merkezi'ne gidip başkan vekili nuri bayar ile görüşen erbakan, partiye üye olmak istediklerini bildiriyor. gerekli evraklar doldurulup teslim ediliyor. kendisine (daha önce böyle bir uygulama olmamasına rağmen) durumun genel idare kurulu'nda görüşüleceği söyleniyor.

  demirel'in kurmaylarının çoğunluğu "bu adam partimizi karıştırır" diye düşünüyor ve üyelik istemi reddediliyor, erbakan'ın üyeliği veto ediliyor. hoca’nın üniversiteden arkadaşları olan mehmet turgut ve saadettin bilgiç ekibi, bu vetoya karşı çıkıyorlar ve bu durum, adalet partisi'ni bir hayli karıştırıyor. hoca da tobb başkanlığı'ndan ayrılmak zorunda bırakılmasının intikamını böylesine ince hesapla almış oluyor...
 • dini gercekten kullanmis (somurmus?) bir partidir. kirat oncesinde partinin amblemi kitap ve gunesti. ve acik duran kitabin iki sayfasinda a ve p harfleri vardi. tabana alt kadrolardan yayilan mesajda bu harflerin "allah" ve "peygamber" oldugu aciklaniyordu.
 • 1961 yılında kurulup 1980'de kapatılmış olan siyasal parti.

  bu dönemin büyük bi bölümünü iktidarda geçiren bu parti daha çok "mağdur" ve "mazlum" edebiyatı üzerinden siyaset yapmış bir partidir.

  ama bir "doktrin" partisinden ziyade pragmatizmin ve popülizmin hakim olduğu bi parti görünümü sergilemiştir.
 • bir dönem kullandıkları meşhur seçim müziği: http://alkislarlayasiyorum.com/…let-partisi---zuhtu
 • kendisini "milliyetçi, medeniyetçi, memleketçi, hamleci ve islahatçi" gibi boktan bir sloganla tanitirdi.
 • kırattan önceki amblemi şöyle bir şeymiş bu partinin:

  http://upload.wikimedia.org/…ia/tr/9/91/ap1logo.jpg
hesabın var mı? giriş yap