şükela:  tümü | bugün
  • türkiyemizde oldukça yavaş işleyen sistemdir.
  • yurdumdaki heykelini gördükten sonra, içime su serpilmesini sağlayan sistem!
  • diğer ülkelerde nasıldır nasıl işler sistem bilmiyorum ama ülkemde basit bir tebligat parası için işlemediği görülmüştür.
    gidersiniz her seferinde bir masraf çıkar.
    müzekkere masrafıdır, tebligat masrafıdır.
    mesela içinde tebligat pulu olmadığı için bir avukat çağrılmayabilir duruşmalara.
    tamam burada suçlu olan tebligat pulunu temin etmeyen avukattır ama o kadar hengame ve bürokrasi içinde önemsemediğiniz 3 kuruşluk pul için davayı kaybedebilirsiniz.
    şimdi benim türkiye için önerim tüm masrafların adliyeler tarafından yapılması (hatta mahkeme tarafından yapılan posta gönderilerinden ptt ücret dahi almayabilir) masrafların daha sonra gereken taraftan alınması. böylece adliyelere de daha az iş düşer, bürokrasiyi de biraz azaltmış olursunuz. 7.10 tl'lik pul masrafı için katiplere 7,5 tl vermemiş olursunuz. 0,40 tl'niz cebinizde kalır, katip de gereksiz nemalanmaz bu işlerden (kötü niyetliler demiyorum ama kendileri paralarını eksik almak istemezler bozuk da olmaz hiç bir zaman zaten 40 kuruşu kim önemser ki?)
  • yarsav başkan yardımcısı nuh hüseyin köse'den alıntıyla türkiye'dekinin kısa bir özeti:

bu yıl itibarıyla cezaevlerinde yatan 116 bin kişinin sadece yüzde 52’si hükümlü. yargıtay’ın ceza dairelerinde 520, hukuk dairelerinde 480, başsavcılığı’nda 600 bin dosya karar verilmeyi bekliyor. bir dava savcılıkta 346, mahkemede 258, yargıtay’da 838 gün olmak üzere, ortalama 1442 günde, yani dört yılda bitiyor. yılda 15 bin dava zaman aşımına uğruyor.
  • hakim: darp etmişsin...
    sanık: hayır etmedim.
    hakim: doktor raporu var.
    davalı: rapora itiraz ediyorum.
    hakim mübaşire dönerek: böyle durumlarda doktoru çağırıyor muyduk?
    mübaşir: asdfghjk!'^+%&(
    sanık: asdfghjk!'^+%&(
    davacı: asdfghjk!'^+%&(

böyle bir sistem..
  • bazı ülkelerdeki tecavüz davalarında bildiğin "sikilmiş amın davası olmaz" şeklinde işliyor. bu sisteme arkasını yaslayan insanlar da haliyle bi sertlik hissediyor.
  • adalet mal mülk sahibi halkın temelidir.
  • adalet sistemi diye bir olgunun kalmadığını gösterdiler bugün.
    iş sağlığı güvenliği yapan insanların çalışma saatleri dışında olan kazadan sorumlu tutup onları ceza veren mahkemenin
    bugün insan öldüren, küçük kızlara tecavüz edenleri koruyan mahkemelerdir.
  • türkiye'de sağlıklı işlemediğini, çürüdüğünü bir kez daha gördüğümüz sistem. (bkz: ethem sarısülük'ü vuran polisin serbest kalması) şaşırdık mı? hayır. çünkü uzun zamandır biliyoruz ki adalet yok.
  • türkiye'de böyle bir sistem yoktur.