şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendisi kadar olamadığım için utandığım maymun. hani maymundan geliyorduk? yalan amk, o kadar bile değilmişiz.
 • ortak ata noktasında eğer yanlış yola sapmasaydık, bugün bu kadar toplumsal hak sorunu olmayacağının kanıtı olabilecek güzel örneklerinden biri.
 • nasa'da falan calisiyorsa muz yemekten catlayarak telef olacak maymundur. malum astronotlar falan adi ustunde astronomik ucretler aliyorlar.

  not: nasa'nin sitesine gore astronot maaslari yillik 65.000$'dan baslayip 100.000$'a kadar cikiyormus. ne muz alinir o paraya be!
 • onundeki cami sallamasiyla,elini cikartip masaya vurmasiyla sinir krizi gecirdigini anladigimiz maymundur.

  taksi soforu olsa siritmaz.
 • tepkisini davullu zurnalı halay çekerek göstermemiş olması çok üzücü. oysa hakkını halay çekerek arayabilir. böyle anarşist tepinmeler falan hiç hoş değil.
 • gözünü açmıştır.
 • http://www.youtube.com/watch?v=fd06juuxbsq
  videoda, bir amerikan üniversitesinde yapılan ilginç bir deneyin sunumu ve görüntüleri var. deney şu şekilde; iki maymun birbirini görebilecek şekilde konumlandırılır. önce iki maymuna da, içerideki taşı vermesi karşılığında çok sevdikleri üzüm verilir. 25 kere tekrarlanan bu işlem sırasında hiç bir sorun çıkmaz. daha sonra sağdaki maymuna, içerideki taşı vermesi karşılığında, yine üzüm verilir. soldaki maymuna da aynı işlem uygulanır ama bu sefer taş karşılığında hoşlanmadıkları bir yiyecek olan salatalık verilir. ve tüm olayın farkında olan soldaki maymun bu duruma her seferinde aşırı derecede tepki verir ve salatalığı verene fırlatır. eşit olmayan dağıtımı protesto edip tepki koyabilen maymun zekası ve adaletsizliğin kralını yapanlara ses çıkarmayıp destek veren insan zekası.

  videonun olduğu ted videosunun tamamına şuradan ulaşılabilir. http://www.youtube.com/…re=player_detailpage#t=829s

  http://on.ted.com/dewaal
 • hayvanların zekası yoktur düşünemezler diyenlere kanıt niteliğinde tepkidir. haksızlığa tepki vermek çok komplike bir zeka göstergesidir çünkü ezbere veya öğretiye dayamaz. hayvanların zekası yok, düşünemezler gibi kavramlar kesinlikle yalan. dinler bunu çok iddia ederler çünkü öbür dünyaya sadece insanların gidecek olmasını hep zekaya dayandırırlar.
 • videonun sonunda cidden güldürmüstür. ayrica 4.16 dan itibaren ac olan maymunun digerinin hop bileder bi el ativersene ya der gibisinden müdahaleleri tipki bir insan gibi. en sonunda kafasina bir tane patlatacak sanmadim degil.
 • bugün radikal'e konu olmuş, insanda "keşke maymunda kalsaymışız" serzenişi oluşturan tepki. videonun sonunda adalet, ahlak kavramlarını gündelik hayatta pratiğe dökebilmemiz için illa bir tanrı inancına ihtiyacımız olmadığı söyleniyor. (tıpkı hayvanlar gibi)

  --- spoiler ---

  durumu özetleyecek olursak, bize göre ahlak evrim geçiren bir şeydir ve gelişimi için de gereksinim duyduğu bir takım bileşenler vardır. bunlar;
  -empati ve teselli
  -topluma, bireye fayda sağlayabilecek davranışlarda bulunabilme eğilimi
  -karşılık verebilmek ve ahlak (dürüstlük anlamında)

  bizim burada yapmaya çaıştığımız tüm bu bileşenleri kullanarak evrim geçiren bir ahlak kavramını, din veya tanrı kavramları olmadan da kurabilmenin mümkün olup olamayağını anlamak.

  --- spoiler ---