*

şükela:  tümü | bugün
 • çalışkan bir hırsız ifadesinin yumuşatılmış hali.
 • bir türlü anlam veremediğim söz.

  hayır anlam veremediğim kısmı bunu söyleyenlerin büyük bir kısmının günlük yaşamlarında herhangi bir şey çalmayan, dahası hırsızlığı ahlaksızlık olarak görüp kınayan insanlar olması. ancak siyasetçiye gelince iş değişiyor. bütün bu insanlar ağız birliği yapmışçasına bu sözü söylüyorlar. siyasetçinin çalmasını doğal bir durum olarak kabul ediyorlar.

  benim bildiğim milletvekili, milleti temsil etmek için millet tarafından seçimle görevlendirilmiş kişidir. görevinin doğal bir sonucu olarak devletin imkanlarının göreviyle ilgili olan kısmı kendisinin kontrolüne yine görevini ifa edebilmesi için verilmiştir. şimdi bu kişi kendisine sunulan imkanları görevinin dışında kendine çıkar sağlamak için kullanıyorsa bu suçtur. hırsızlık cezai yaptırımı olan bir suçtur.

  bu durumda bunu "çalıyor ama çalışıyor." sözü ile nasıl savunabilirsiniz?

  o halde bu durumu bütün devlet çalışanları için genelleştirelim.

  mesela ben öğretmenim. yarın gideyim okulda bulunan bilgisayarlardan üç beş tanesini alayım evime getireyim; ama çalışıyorum sıkıntı yok. yarın bir doktor arkadaşımız hastasının böbreğini çalsın mesela; ama çalışsın da. polisimiz oradan bir ekip otosu çeksin altına, beş on tane de silah koysun çantasına; ama çalışmayı da ihmal etmesin bu arada. hatta devletin görevlendirdiği imamlarımız da camiden halıları falan ne bulursa götürsün; ama çalışsın ki herhangi bir sıkıntı çıkmasın.

  bu mudur yani yapılması gereken? herkes böyle yaparsa daha aydınlık, daha güzel bir ülkemiz mi olacak?
  o halde davranın arkadaşlar!

  çalalım ama çalışalım!
 • sadece iki kelimenin yerini değiştirerek koskoca bir ülke değişir, lakin o iki kelimenin yeri maalesef hep sabit.

  (bkz: çalışıyor ama çalıyor)
 • çok ciddi söylüyorum, lütfen aynaya bakıp sesli bir şekilde "hem çalışıp hem de çalışsalar (sadece çalışsalar) oyumu kesinlikle verirdim akp'ye " cümlesini 3 kere tekrarlayın....

  ne kadar komik duruyor değil mi? çünkü biliyoruz ki ne kadar da dürüst, çalışkan ve namuslu olsalar onlar bizden değil, "onların zihniyeti bozuk."

  hiç boşuna kandırmayalım birbirimizi, beynelmilel teoriler bu topraklarda tutamaz. sen sağı (muhafazakarı) topla, öbürü de solu (babaannesinin başı kapalı olanları) topla, sonra sövün birbirinize...

  edit: imla
 • bunu diyenlerden:

  *kızım orospu ama derslerini aksatmaz.
  *karım orospu ama ev işlerinde çok iyi.
  *oğlum pezevenk ama maaşını bize verir

  gibi lafları da bekleriz.