şükela:  tümü | bugün
  • xiii. yüzyılın en önemli fransız bestecilerinden. zannımca da en önemlisidir adam de la halle. kendisi önce rabbinin yolunu seçmiş derken aşk ile tanışıp bu ilahi yoldan, via dolorosa, ayrılmıştır. aşık olduğu kadınla evlendiyse de bu evliliğin çok sürmediğini belirtelim. paris'ten sonra ikâmetgâhını napoli'ye aldırmış ve burada ölmüştü. müzik tarihinin kendi kategorisinde belki de ilki olan le jeu de robin et de marion da napoli'nin güzel havasının eseridir.
    belki de eserleri toplanmış ve yayınlanmış ilk bestecidir kendisi. paris'teki millî kütüphanede bunun eserlerine ulaşmak mümkündür. eserleri dikkatle incelenince kendisinin sadece bir trouvère olmadığı, aynı zamanda polifonik eserler bestelediği de ortaya çıkmıştır. 1262 yılında paris'te, robert de sorbon tarafından kurulmuş, üniversitede okumaya başlamış ve çok sesli kompozisyon eğitimi almıştı. bu düşünceyle yazdığı rondeau, virelai ve balladlarla bir sonraki yüzyılın müziğini anlamamızı sağlamıştır. geride bıraktıkları arasında tek ses için yazılmış bir ton şarkı da vardır. müzik tarihinin ilk efendilerinden biridir; bilmemek günahtır...
  • kendisi ilk troubadour olup oldukça önemli işler yapmıştır.batı müziği tarihi veyahut müzikoloji gibi alanlarda adını sıkça duymamız ise ilk gezgin müzisyen olmasıyla ilgilidir.
    (bkz: troubadour)
  • kendisi troubadour değil trouvère'dir. yanlış bilgilendirmelere dikkat!

hesabın var mı? giriş yap