şükela:  tümü | bugün
 • harvie krumpet (2003) adlı kısa metrajlı animasyon filmiyle oscar almış olan yönetmen ve yazar. 4 filmi için aldığı toplamda 5 afi (australian film institute) ödülüyle bu zamana kadar en çok afi ödülü alan avustralyalı yönetmen olmuştur aynı zamanda.

  harvie krumpet öncesinde, uncle (1996), cousin (1998) ve brother (1999) 'dan oluşan ve en az harvie krumpet kadar iyi olan* aile üçlemesine imza atmıştır. mary and max adlı yeni filmi ise 25. sundance film festivali'nin açılış filmi olacaktır.

  bu güzel filmleri hala izlememiş olanlar için:

  harvie krumpet : http://www.youtube.com/watch?v=ouyvs6hofeo

  brother : http://www.youtube.com/watch?v=0ldzgorhfga

  cousin: http://www.youtube.com/watch?v=m6njuct5-u4
 • amca'lı kuzen'li üçlemesinden sonra harvie krumpet'le oscar alarak nihayet hak ettiği üne kavuşmuş yönetmen harvie krumpet'in devamı olarak çektiği mary and max'le berlin'de de bir çeşit (kristal sanırım) ayı aldı. filmleri ne kadar otobiyografik bilmiyorum ama anlattığı yaşam hikayelerindeki kara mizahın ustalığı gözden kaçacak gibi değil. akademi şöyle cicili bicili, sevimli animasyonlardan kafasını kaldırırsa adam elliot'ın önüne durmak zor olur diye düşünüyorum. stop motion'u wallace and gromit haricinde pek bilmiyorum ama adam'ın olaya yeni bir soluk getirdiğine herkes (sen de dahil) kani olmuş durumda. ve düşük ihtimal ama mary and max buraya da gelse de perdede izleme şansı bulsak.
 • ilk uzun metrajlı filmi mary and max ile çıtasını en üste çekti bu adam. bundan sonra ne yapsa onunla karşılaştırılacak ya ona yanıyorum. ben olsam mary and max'i şöyle 10.film olarak filan çekerdim. o seviyeye ancak öyle gelinir zaten.
 • kendisinin ilk ve şu an için tek uzun metrajlı filmi olan mary and max öyle muhteşem bir animasyon harikasıdır, bu yönetmen, yazar insan öyle hayran kalınası bir iş çıkarmıştır ki kısa metrajlılar ile yetinemeyip derhal birkaç tane daha uzun metrajlı filmi filmografisine eklesin istiyor insan.

  kendisinin işlerini izledikten sonra insanın animasyonu beğenme kriterleri bir anda değişime uğruyor, daha önce "iyi film" diye nitelendirdiğiniz bir çok animasyon çalışması bir anda gözünüze yetersiz görünüyor. bunda elbette elliot'ın senaryolarının kendine haslığının ve olayları işleyişindeki katı gerçekliği masalsılaştıran tarafın etkisi çok büyük. oldukça karamsar ve hayallere yer yok gibi görünen dünyaları, derin ve biraz da karanlık hayal gücünün etkisiyle sıcacık hikayelere çeviriyor.
 • stop motion çalışmaları muhakkak izlenmeli:

  (bkz: harvie krumpet)

  bunun yanında brother, cousin, uncle üçlemesi var ki, o da oldukça iyidir.

  mary and max ile tanıdım kendisini. bundan sonra yeni bir çalışması olursa hiç düşünmeden izleyeceğimi biliyorum.
 • stop-motion emeğine hayran olduğum:

  1

  2

  3

  4

  5

  kendisinin mary and max'in ardından herhangi bir yapımla henüz karşımıza çıkmamış olmamasına şaşmamalı. mary and max'in ortaya çıkması için senaryoyu ve yapım aşamasını içine alan süreç 5 yıl sürmüştür. mary and max'te 132,480 bağımsız frame kullanılmıştır. altı animatörün her biri günde filmin ortalama 4 saniyelik bir kısmını yaratmıştır ve bu prodüksiyon süreci 57 hafta kadar sürmüştür. 212 kukla kullanılmıştır film için. karakterlerin duygularını ifade edebilmesi ve konuşmaları adına her frame'de ağızları değiştirilmiştir.
 • (bkz: ernie bisciut)
 • mary and max ile kendisiyle tanıştım. harvie krumpet ile devam edeceğim gibi görünüyor. öyle ince naif yerleri var ki mary and max'in akılda kalmaması mümkün değil. animasyona bambaşka bir bakış açısı kazandırmış, övgüyü hak ediyor.