şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: oldurmek)
  • herkesin yaşayamayacağı bir tecrübe. ancak bütün insanlar çiftler halinde dizilip karşılıklı aynı anda birbirlerini öldürseler belki, fakat o zaman da yaşanmışlığı çok belirsiz kalıyor; olmaz.
  • hayvan inek koyun oldurmek kadar normal bir sey
  • yapmayan biri için son derece korkutucu, ilk yaptiginda pek bir sey hissettirmeyen( sex gibi), sonralari sinek oldurmek kadar basit bir eylem olsa gerek!
  • dünyanın en kolay işi. işten diil. yani bugün bi ara bunu düşündüm, çok kolay buna karar vermek. dikkat ederseniz anlık bi öfkeden falan bahsetmiyorum, bildiğin oturup düşünüp taşınarak öldürmek. tasarlayarak falan. öfke kıskançlık vs, çok rahat sebep olabilir buna. ama insanlığı da tebrik ettim, iyi kurmuşuz toplumsal düzen cezalar falan. yani anarşistler alınmasın ama devlet vb bi mekanizma olmasa, insanların otokontrolü kesinlikle yetersiz adam öldürmeyi önlemede. illa üstünde bi kontrol lazım. ortalık kan gölü olur ben diyim de yarın devletin kepenklerini indirmeye falan karar verirseniz aklınızda bulunsun. zaten bakunin bile yerelde anarşizme vermiyomuş oyunu. kaynak: http://twitpic.com/2pe4k0

yani empatidir vicdandır yalan bunlar. şahsen istediğim zaman bunları bloke edebiliyorum gibime geliyo. zaten empatinin fazlası zarar, azının ne fayda getirdiği de belli değil (bireysel olarak), empati yapan adamın karı nedir lan söyleyin.

velhasıl kelam, üstümüzde bir denetleme mekanizması olmasa hiçbir şey güllük gülistanlık olmazdı. herkese eşit ekmek de versen kıskanacak şey bulunur, bol yani. burda olayı güzelleştirmek şenlendirmek için enemy at the gates'te komiser danilov*'un vasiliye söylediği şu sözden alıntı yapalım (special thanks to imdb):

"i've been such a fool, vassili. man will always be a man. there is no new man. we tried so hard to create a society that was equal, where there'd be nothing to envy your neighbour. but there's always something to envy. a smile, a friendship, something you don't have and want to appropriate. in this world, even a soviet one, there will always be rich and poor. "

*evet imdb'den baktım isme de :/
  • kimse boş yere adam öldürdüğünü kabul etmez. bir insanı öldürebilmek için bile bahane üretebilir insanoğlu, çok ilginç gerçekten.

din için, ideoloji için, namus için… örnekler çoğaltılabilir rahatlıkla ama önemli olan nedenlerin neler olduğu değil, bu dünyada insanların ölmesini gerektirecek kadar ucuz düzenlerin kurulabilmesi. insanların duygularını sömürmek ve daha da ileri gidip bu sömürülerden katiller yaratmak.

''a o da hak etmiş ama'' diyenler var bir de. ''adam öldürmek için bahane üreten insanlar''dan bile daha beterdir bunlar. akşam haberlerini dizi edasıyla izlerken bir töre cinayeti haberi duyulur. evin annesi ''yazık kıza ya'' dedikten yaklaşık 7 saniye sonra o ses gelir ''allah bilir ne yaptı ? hemen adama laf etme. duymuyor musun evden kaçmış '' …

--

bazen düşünüyorum da acaba bir insanı öldürebilir miyim ? öldürmeyi geçtim, birisine şiddetli bir biçimde vurmak bile garip gelmiştir hep bana. ama çocukken bir kabusum vardı, ara ara görürdüm. işte sevdiğim insanları kaçırıyorlar ve onları kurtarabilmem için benden bir dizi görevi yerine getirmemi istiyorlar. işte timsahlarla dolu bir yerden geçmek, böcek yemek tarzı işler yaptırıyorlardı. son görev ise hiç tanımadığım bazı insanları öldürmemi gerektiriyordu. hiç tamamlayamamıştım bu görevi.
  • cezasını hafifletmek çok kolaydır. "dinime, allahıma, milletime küfretti" dediğin anda tutuksuz yargılanma süreci başlar.