şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eskiden sıkı bir marksist iken ben bu isin matematik kısmını da halledeceğim deyip yıllarını matematiğe ayırmış, math kitaplarını yalayıp yutmus ve neticesinde de rationality, equilibrium, outcomes, dynamics of reforms : modelling gibi kavramlar kullandığı tuhaf bir calısma yöntemi olusturmustur.

  hali hazırda nyu politika dadir kendisi.
 • kendisinin 70lerde henry teune ile yazdigi karsilastirmali politika metodolojisi kitabi bu alanda (lisansustu ogrencilerine) mutlaka okutulan bir kitaptir. adam przeworski asil damgasini "democracy and the market" kitabiyla vurmustur. bu kitapta komunist rejimin cokusunu politik aktorlerin stratejik secimleriyle aciklamisti ve latin amerika (ki kendisinin ilk goz agrisi latin amerikan politikasiydi) icin cikarimlarda bulunmustu.

  daha sonra bu kitabin verdigi gazla demokrasi, demokratiklesme uzerine derinlestirmistir calismalarini. calismalarinin sonuclari modernization (yani modernlesince her sey super olacak) teorisine biraz darbe olmustur denebilir.
 • problematik isimli bir hocamiz. soyadi tum o harflere ragmen jvorski diye okunur. sonra maymun olmayiniz.
 • "demokrasi, partilerin yonetimden du$ebildigi ortamdir" diyerek, sadece partilerin veya genel secimlerin bulunmasinin yeterli olmadigini vurgulami$tir. tabii bunu turkiye gibi her yila bir hukumet du$en ulkeler icin degil, 50 yildir ayni partinin yonetiminde olan sozde demokratik ulkelere bakarak demi$tir.
 • bir kaç öğrencisinin orta doğu ve latin amerika çalışmalarının kapsamının dar olduğu şeklindeki eleştirilerine "evet haklısınız ama oralarda veri toplamak güç oluyor, petrol gelirleri ve illegal ticaret yüzünden" şeklinde kaçamak cevaplar vererek en azından beni büyük hayal kırıklığına uğratmıştır. demokratikleşme çalışıp da latin amerika ve orta doğu hakkında teorileri kısıtlı kalmak bana cidden manasız geliyor keza.

  bir de ufacık tefecik bir adamdır, bazen konuşma yaparken kürsünün altına bir basamak koydurmak durumunda kalıyor.
 • demokrasi tanımı klasikleşmiştir. demokrasiyi kısaca only game in the town (şehirdeki tek oyun) şeklinde tanımlar. soyadı jevorski diye okunur. polonya asılldır.

  http://ydemokrat.blogspot.com/…demokratiklesme.html
 • przeworski; ülke geliştikçe, kalkındıkça; karmaşıklaşır ve kontrol etmek mümkün olmaz, der mesela bu bağlamda demokrasi ile ekonomik gelişmişlik arasında bağlantı kurar. öte yandan şu husus halen bizim ve muhtelif akademisyenlerin zihnini kurcalamaktadır: çin örneğinde kalkınma demokratikleşme olmadan başarıldı.

  demokrasi ve refah arasındaki ilişkiye ilişkin doktrinde yarışan iki teori mevcuttur modernizasyon teorisi ve przeworskininki.
  modernizasyon teorisinin iki öngörüsü vardı: demokrasi refahın yüksek olduğu toplumlarda ortaya çıkar ve hayatta kalır.
  przeworski'nin survival teorisi ise, demokrasinin nerede ve nasıl ortaya çıktığının bilinemeyeceği ve fakat refah seviyesi yüksek toplumlarda ancak hayatta kalabildiğini söylüyor, zira ortalama bir yaşam seviyesine sahip ve demokratik bir ülkede yaşayan biri diktatörlüğe dönüşüldüğü takdirde mevcut yaşam seviyesini muhafaza etmesi düşük bir ihtimal, diktatörlüklerde ise yönetime yakın dar bir çevre refah içinde yaşar iken çoğunluk fakirdir, bu sebeple refah seviyesi yüksek bir demokrasinin diktatörlüğe dönüşmesi zor. ama kaybedecek bir şeyi olmayan insanların çoğunlukta olduğu ülkelerde ufak da olsa yönetim çevresinde yer alma ihtimali rejimin demokrasi ve diktatörlük arasında gidip gelmesini netice veriyor.
  ve dolayısıyla demokrasinin nasıl ortaya çıktığının bilinemeyeceği ama bir kere ortaya çıktı mı ancak refah seviyesi yüksek yerlerde kalıcı olabileceğini iddia etmektedir, przeworski.
 • soyadının telaffuzu da çeşitli akademik tartışmalara konu olmaktadır aynı brzezinski gibi. genel kabul soyadının "jevorski" şeklinde okunması gerektiğidir ancak yazıldığı gibi "przeworski" diye okuyanlar da çoktur.
 • soyadi pjevorski diye telaffuz edilir.
 • soyadı şevorski olarak telaffuz edilen political science'ın dinazoru.