şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başrollerinde jeff goldblum, willem dafoe, moritz bleibtreu, derek jacobi, ayelet zurer'in oynadığı; yönetmenliğini paul schrader'in yaptığı çok ilginç film. alman, israil, abd ortak yapımı. yoram kaniuk'un romanından uyarlanmış.

  http://www.imdb.com/title/tt0479341/
 • öncelikle bu filmin aldığı 6.3'lük oy ortalamasındaki saçmalığa parmak sokmak istiyorum. izlenebilecek 2. dünya savaşı filmlerinin en iyilerinden biridir. savaş sahneleri görmeye doymuş, biraz da olayın psikolojik boyutuyla ilgilenen herkes izlesin. beğenmeyen gelsin, yüzüme tükürsün, bir daha da film falan izlemesin.

  edit: 6.1 olmuş, sürekli düşüyor, durduramıyoruz!
 • ikinci dünya savaşı'nı konu alan filmlerden en ilginci bence. jeff goldblum'un oyunculuk kalitesi üst seviyede.

  --- spoiler ---

  filmde savaş sahneleri yok gibi. daha çok psikopat subayın, adam stein'a yaptığı psikolojik eziyetleri ele alıyor. ancak bu kısmı daha dolu bekliyordum, sürekli flash backlere yer verilerek bu bölüm geçiştirilmiş gibi geldi. ancak rehabilitasyon merkezindeki hastaların yaşadığı çöküntüler ve tedavi süreçleri çok başarılı kurgulanmış. yer yer erotik, inceden inceye varoluşsal göndermelerde bulunan, musevilik inancını ciddi argümanlarla sorgulayan, sonlarına doğru ise tam bir dram halini alan, hüzünlendiren bir film. imdb'de gönül rahatlığı ile 8 verdim.
  --- spoiler ---

  bu da filmin imdb sayfası; adam resurrected
 • ikinci dünya savaşı'nı yaşlı bir palyaço olan adam stein üzerinden anlatan ve jeff goldblum'a hayranlık sebebi olan kıymeti bilinememiş film.. sadece jeff amca değil, arada bir feral child vak'ası var ki, haniyse jeff'i bile gölgede bırakıyor diyeyim.. harika oyunculuklar ve etkileyici bir hikayesi var..

  hayat güzeldir* ve piyanist* gibi mevzuya tank-top-asker düzleminden farklı bir perspektiften bakabilen filmler arasına adını altın harflerle yazdırmıştır.. ve fakat sadece bana yazdırmışsa demek, ne yazık ki hak ettiği değeri görememiştir bu film..

  muhakkak izlenmeli, izletilmeli..
 • imdb puanın bu kadar düşük olmasına anlam veremediğim etkileyeci br film.
 • yahudi soykırımı-nazi almanyası temalı filmler içinde konusu ile ayrı bir yere oturan film.
 • mükemmele yakin güzellikte bir film.
 • birçok insanın, gerçekle yüzleşme sınırlarını ihlal ettiğinden; örneğin, schindler'in listesi'ndeki bir dizi caniliğe -her nasılsa- daha aşina olan sinema seyircisini, onlarca "yahudi soykırımı"/"nazi zulmü" konulu film izlemesine karşın "hala" alabildiğine rahatsız edebildiğinden, olması gerekenden çok daha az beğenilen film, kanımca.

  insan, prototipleştirmeye bayılıyor. her şeyi, her durumu ve herkesi sınıflandırıp ilgili klasöründe muhafaza etmek istiyoruz beynimizde. tasnifimize uymayan gelişmeleri, bu sebeple sevmiyor ve büyük rahatsızlık duyuyoruz bundan. tam da bu sebeple; bu -neredeyse deneysel ve ekspresyonist- filmdeki olayların, durumların ve karakterlerin gerçekliği batıyor insana. gerçeğin bu kadar çirkin olabileceği düşüncesine gözlerini yummak istiyor insan. standart konumlandırmamızdaki mazlum yahudi-zalim nazi subayı ikilisi bazı başka açılardan tam da yerine oturmuyor bu filmde. adam stein'ın korkaklığı, boyun eğişi, azapları, pişmanlıkları ve eksantrikliği; sanki onun yaşadıklarına yeterince "üzülmemizi"; hatta ona "acımamızı" namümkün kılıyor... oysa; insanlık dışı muamele gören kişinin kendisinin insanlıktan çıkacağı sonucu, çok da öngörülebilir olmalıdır.

  yukarıda izah etmeye çalıştıklarım; muhtemel bazı nedenler... bunlar dışında; bu filmin bu kadar az beğeni ve ilgi toplamasına anlam veremiyorum. sadece işlediği konu itibariyle bile çok daha fazla ilgi çekmesi beklenir(di). jeff goldblum'un oyunculuğu, parmak ısırtan cinsten. psikosomatik rahatsızlıkların işleniş şekilleri, alabildiğine özenli. her detayda ince ince işlenmiş sembolizm, seyir keyfini iyice arttırıyor.

  velhasıl; zengin bir film. muhakkak izlenmeli.
 • jeff in oyunculuğuna hayran kaldım..
  film kesinlikle izlenmeli