şükela:  tümü | bugün
 • 1723-1790 yillari arasinda yasamis ve 1776'da yazdigi (bkz: wealth of nations) kitabiyla moden ekonominin babasi olarak kabul edilen ekonomist. teorilerini kanitlamak yerine (bkz: invisible hand) diye bir sey ortaya atip ekonomistler ve devlet nederse desin gorunmeyen bir el piyasalari kontrol eder diyerek isin icinden cikmistir.
 • civilization 2 sayesinde literatürüme dahil ettiğim onlarca kişiden biri.
 • adini duymaktan biktigim insanlarin onde gidenidir. bir kitap yazip bir milyon ogrencinin ahini aldin be adam. yakisti mi ?
 • ilk defa "division of labor" yani i$in bolunmesi kurali ile i$ci sinifinin dogmasina sebep oldugu du$unulur. sosyoekonomik acidan i$ gucu ve topluma daha organik bir yapi kazandirdigi aciktir. yani i$ gucu kocaman bir amip gibi degil de, kucuk ama ozel ve yaptigi i$te ustala$mi$ "organ" gibi cali$ir.

  ayrica adam smith sid meier ustanin colonization oyununda da mevcuttur...
 • wealth of nations disinda history of astronomy isimli "collected essays"ide bulunan iktisatci. natural lawdan etkilenmis sanki. yaa
 • liberal iktisadi düşüncenin ve klasik iktisatın babası adledilen, doğa kanunlarına uyulduğu zaman toplumun kendiliğinden ve en uygun biçimde işleyeceğine inanmış, ve sonradan da bu özgür girişimcilikadı altında toplanmış olgunun da sahibi, servetin emek, emeğin de ana kaynağının işbölümü olduğunu savunmuş, iskoçyalı ahlak felsefecisidir. kapitalizm'in temel isimleri arasında yer alır. buna göre devletler, karlı olmadığı için bireyler tarafından yapılmayacak olan ama toplum düzenine yararı olacak işleri yerine getirmesi gereken olguları taşırlar.ayrıca ulusal savunma ve adalet - yönetim de doğa düzenine uygun olarak devletin uygulaması gerektiğini söyleyen kişilik.
 • camiada kendisinden kesinlikle "edim" smith biciminde degil, acik ve net olarak "adam" smith biciminde soz edilir. edim bicimindeki bir telafuz nefretle kinanir. ayrica bu zat-i muhterem kapitalist ekonominin babasi sayilsa da yasadigi donem itibariyla isci sinfi ne menem bi seydir, kapitalist toplum neye benzer gibi seylerden bihaberdir, yetisememistir o donemlere. belki de bu nedenle o kadar kolay sallamistir her seyi, kuram miydi neydi iste onlari
 • otuzlu yaşlarında profesör olmuş bir insandir kendisi...
 • kendisi uyurgezerdir, sabahleyin bok cukurlarindan toplarlarmis bunu, en sevdigi yemek sicak suya batirilmis tereyagli ekmektir.

  bi de iktisatin en ebedi kalemlerindendir bu, ipek gibi yazma tarzi vardir, "kapitalist ahlakinin babasidir" diyenler uluslarin zenginligi'nde is adamlarinin tekelcilik tutkusuyla nasil inceden dasak gectigini gormezden gelirler nedense.
 • bu gördükleriniz hiç..bu adam yazdıklarının çoğunu yakmış.geri kalanları da biz ezberliyoruz işte biri daha yakarsa hepimizi toplayıp tekrardan yazmak içinç