şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: adem elmasi)
 • 1966 tarihli çok başarılı bir wayne shorter albümü.önemli caz standartlarından footprintsin de yer aldığı bu albümde wayne shorter'a eşlik eden diğer isimlerse herbie hancock, reginald workman ve joe chambers.
 • kesinlikle bir iyelik eki barındırmaz, yani bu elma adem'in elması değildir.

  bu yanlışı joey tribbiani yapmıştır kendisininkine joey's apple diyerek. fakat chandler'ın da yaptığı gibi hemen düzeltmek gerekmektedir yapanları:

  -this hurts joey's apple!
  -for the last time joey, it is not named after each individual's name!!!

  bu arada bu yaka atomant's apple'ı ağrıttı harbiden.
 • 38 ml vodka ve elma suyu ile yapilan leziz bir kokteyl... tamek yuzde yuz elma suyu ve smirnoff ile gayet uyumlu olur.
 • (bkz: adam s aebler)
 • wayne shorter'ın dünyaya post bop soslu modal caz dersi verdiği efsanevi albüm. yine alfred lion'ın prodüktörlüğünü üstlendiği blue note çıkışlı kırk sekiz dakikalık bu efsanevi, etkileyici kayıt tüm zamanların en iyilerinden biri olarak adlandırılmaktadır.

  artık sideman olmayı aşmış, kendi besteleriyle ön plana çıkan shorter'ın yanında miles davis'in yeni beşlisinden* -günümüzdeki kadim dostlarından- herbie hancock, coltrane*in avant-garde günlerinde birlikte mükemmel çaldığı kontrbasçı reggie workman, ve henüz yirmi üç yaşında vibrafon ve bateride ustalaşmış joe chambers bulunuyor. kadro o an elde bulunanların en iyilerinden bu bir gerçek, ancak esas keyif bestelerde bana kalırsa. 502 blues ve the collector hariç tüm bestelerin sahibi shorter ve önceki albümlerine göre birkaç yılda gelişen modal caz görüşüyle inanılmazı yakalayıp bir önceki yıl*dan bu yana listebaşına oynayan maiden voyage'ın hızını kesmek konusunda şüphe uyandırmıştı. tabi, maiden voyage tartışmasız bambaşkadır ancak adam's apple da aynı çizgide, sadece modal değil üstelik, dexter gordon'ın gençlik yıllarından gelen be-bop zevkine de erişebiliyorsunuz. eh, shorter itiraf eder zaten dex'ten etkilendiğini.

  adam's apple'ı albüm olarak incelemek bir yana, footprints'ten bahsetmek şart. röportajlara bakarsak, bir caz standardı bestelediğinin farkında bile olmadan albümün ortalarına bir yere koymuş wayne shorter footprints'i. ancak miles davis bunu dinler dinlemez "bir sonraki albümümde* bunu bilikte çalmalıyız; sen, herbie ve ben." dediğinde, sayısız amatör cazcının çeşitli barlarda çaldığı footprints'in çok kısa sürede standart olacak kadar mükemmel bir parça olduğunu kabullenmiş. düşünün: twelve-bar c-minor blues, avant-garde sosuyla ve jazz-waltz kıvamında!
  (f# m7b5, f7# 11, eaug7(# 9), a7(# 9), cm7)

  büyük keyif, öyle değil mi? üstelik genç hancock yine görevini başarıyla yerine getiriyor.

  buyrun efendim, bu leziz albümün tracklisti:

  1. adam's apple
  2. 502 blues (drinkin' and drivin')
  3. el gaucho
  4. footprints
  5. teru
  6. chief crazy horse
  7. the collector
 • yanılmıyorsan irlanda taraflarından gelen ve elmalı gazozdan hallice fakat pek leziz bir cider.
 • (bkz: adam hillsong)
 • erkeklerin ergenlik zamanlarında boğazlarından çıkan kemik.
  bazı kafalar tarafından, adam's apple'ın büyüklüğüyle farklı organlar arasında orantı olduğuna inanılır.