şükela:  tümü | bugün
 • 1985 yılında büyükşehir belediyesi ünvanını alan adana'nın modern anlamda ilk belediyesi 1877 yılında kirkor bezdikyan başkanlığında osmanlı döneminde kurulmuştur. cumhuriyet dönemindeki ilk belediyesi ise 1922 yılında ali münif yeğenağabaşkanlığında faaliyete geçmiştir. 6 nisan 1956 yılında yapılan seyhan hidroelektrik santrali'nin açılmasıyla beraber şehrin aldığı göçler sebebiyle ulaştığı nüfus, 1985 yılında büyükşehir belediyeleri yasasının çıkmasıyla birlikte şehri ilk büyükşehir ünvanı verilen iller arasına sokmuştur.

  ard arda son üç yerel seçimlerde de büyükşehir belediyesi başkanlığına aytaç durak seçilmiştir. aynı şahıs, türkiye belediyeler birliği başkanlığını da sürdürmektedir.
 • halk ekmek kuyrukları çok uzadığı gerekçesiyle halkın ekmeğine yüzde 33 küsur zam yapmış belediye.
 • yapimina 1999 da baslattiklari ve %40 i icin 110 milyon dolar harcadiklari metro insaatiyla gonullere taht kurmus belediye..yil 2008, bu proje hakkinda hala kesin bi sonuc yok! ( top en son alarko da kalmis, hadi hayirlisi.. )
  uzun yillardir baskanlik gorevini aytac durak yapmaktadir!
 • 2006 yılında şehrin çeşiti yogun caddelerinin kenarında yer alan apartmanların dış yüzeyinde bulunan reklam panolarının, belli bir kat mesafesinden sonra takılmaması yasagını getiren belediyedir. sebebi olarak ise görüntü kirliligini öne sürmüşler, ama onlarca yıl büyümek ile ugraşan, kıt kanaat hayatını sürdüren atatürk caddesi üzerindeki agaçları neden kestiklerine dair saglam bir açıklama getirememişlerdir. 84 yılından beri, bir dönem kaybı saymazsak, 26 yıldır da aytaç durak başkanlıgını yürütmektedir. kendi diktigi agaca kendi kıydı bir manada.
 • (bkz: #15664470)
 • şu bayramı zehir ettiler. turgut özal bulvarı kenarların,a atatürk caddesi kenarına, ziyapaşa bulvarı kenarına ve bilimum şehrin çeşitli yerlerine diktikleri ağaçlar sebebiyle bana şu bayramı zehir etmişler, aferin onlara.

  ulan bu kadar kötü kokan ağacı sen nereden buldun da neden dikiyorsun arkadaş? allah belamı vere yolda yürümek istemiyorum, insanı hayattan soğutan bu türden bir ağacı neden her tarafa yerleştirirsin. nalet gelsin.
 • tüm iş ve işlemlerin kara düzen yapıldığı devlet kurumu.
 • belediyenin emek sömürüsüne yasal onay verdiğinin kanıtı: (bkz: intellipark)