şükela:  tümü | bugün soru sor
 • otobüsten iner inmez yayılan bir kebap kokusu, büfelerde sıra sıra dizilmiş şalgam bidonları, ışıklı yoyo satmaya çalışan çocuklar ve otobüsten iner inmez sanki para uzatıyormuşçasına çay uzatan çaycılardan oluşan mekan. giriş kapısı kanatları çok açık ters bir v şeklindedir. eskiden bu kapının üstü açıktı. şimdi kapalı.

  (bkz: şalgam bidonunu otobüs bagajına koymak)
 • sabaha karsi tinerci cocuklarin uyumak icin geldigi yerdir ayrica. her bank'ın bir sahibi vardır, gecenin 3'une oturmanıza izin vermezler.

  otobuslerin girdigi girisin hemen solunda bir de hamam vardir.
 • ilk kurulum yeri su an itibariyle sabanci merkez camii'nin bulundugu yer olan, ama daha sonra yesiloba mahallesine tasinan otogardir. mimarisi, konumu, icindeki saticilari, magazalari, keyfi uygulamalari tek kelimeyle rezalettir. zamanin buyuksehir belediye baskani selahattin colak, yeni otogarin insa yerini kendi benzin istasyonunun hemen yani olarak secerek muthis voli vurmustur bu tasinma isinden. otogara gidince kesinlikle size dostca ve israrla ikram edilen icecekleri icmeyin. siz onu ikram sanirsiniz ama isin asli cayi bitirdikten sonra ortaya cikar. astronomik bir rakam isterler sizden bir bardak cay icin...
 • aşagıdaki gürültüden koşuşturmacadan (yaz mevsiminde akşamüstleri) yuvalarını tavandaki bölmelere kurmuş havada uçuşan onlarca kırlangıcın oluşturdugu güzel görüntüye sıgınabileceginiz,otogarın en tipik özelligi haline gelmiş ikramda cömert,ikramın karşılıgını almada acımasız,yapışkan çaycıların yaklaştıgını hissettiginiz andan itibaren sıgınmayı derinleştirip tamamen kırlangıçlara yogunlaşarak hayattan soyutlanmanızın yararınıza olacagı otogar...adana ya yakışmayan otogar.
 • girişindeki "adana otogarı" yazısı görülmeye değerdir. her ne kadar görmek, boyutları nedeniyle çok zor olsa da...
  (bkz: karınca duası)
 • sürekli sidik kokan, serserinin bol oldugu adananın yüzkarası bir yerdir.yolcuların araçları bekleyeceği kapalı bi bekleme salonu olayı yoktur.sadece ayakta, oralarda takılırsınız.bi ara içeriye özel oto ile girmeyi yasakladılar, kapılara ozel guvenlik sirketlerinden elemanlar koydular ama onun da çoktan cılkı çıktı.55-60 yaşlarındaki parfumcu amcadan ise kesinlikle uzak durunuz.haberiniz bile yokken gelir size bir iki fıs fıs yapar sonra bi de para ister deyyus.
 • eğer transit yolcuysanız -antebe, osmaniyeye, hataya- otobüsten indiğiniz anda burnunuzun önüne dayanan çayın şirketten olduğunu söyleyen ve sonra sizden parasını isteyen çaycıları olan ilginç otogar.
 • eğer adana yolcusu değilseniz her ne olursa olsun otobüsten inilmemesi gereken yerdir eğer inerseniz işte o zaman anlarsınız nedenini.
 • bünyesinde barındırdığı her türlü yapışkan esnafı püskürtmek için üç kelime yeterlidir; "yok baba, saolasın".

  boyacı çocuğa da "bozuk yok" dersiniz olur biter.

  adabıyla söyleyince sorun olmuyor şahsım için konuşmam gerekirse. adabının kıvamını da biraz denemeyle bulursunuz, heyecan yapmayın.
 • içinde konuşlu bulunan şalgam satıcılarının yabancı oldugunuzu anladıkları an size bozuk ve tüketim tarihi geçmiş şalgamları kakalayabilecekleri bir otogar. alacagınız şalgamı açtırın, koklayın ona göre satın alın. bunları yapmadıgınız vakit elinizde 2 adet 5 litrelik şalgam ile istanbulun herhangi bir köşesinde çaresiz kalıveriyorsunuz. ha birde arada girişinde duran güvenlik görevlileri kendi kafalarına göre girişi kapatabiliyor, dua edip şansınızın yaver gitmesini dilemekten başka elinizden birşey gelmez.