şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin 4. büyük şehri adana'ya dair bir tespit.
    istanbul denince camilerinden, galata köprüsü'ne, kulesine vb.onlarca görüntü oluşuyor kafada,
    ankara denince aklımıza en azından bir anıtkabir geliyor, kızılay meydanı görüntüsü, hitit heykeli falan geliyor,
    izmir denince saat kulesi ve konak meydanı canlanıyor zihnimizde, kordon boyu falan...
    bursa'yı hemen tanıyoruz ulu cami dolayısı ile,
    ama adana'ya dair hiçbir iz yok, ünlü bir yapı, bir silüet, bir sembol...
    adana gibi derin bir kültürel yapıya sahip şehrin, görmeyenler açısından böylesi bir muamma olması ilginç.
    adanalılara spesiyal not: amacım, adana'yı kötülemek falan değil.naçizane bir tespit işte.

güncellenmiş edit:

1-adanalılara spesiyal notda da belirttiğim gibi, amacım adana'yı kötülemek değil.adana şehri ile bir alıp veremediğim yok.dediğim gibi, bu sadece bir tespit.bu tespit; adana'ya ve adanalılara bir hakaret ve aşağılama içermiyor.
    küfür etmeye, dövmeye, vurmaya kırmaya gerek yok.
    2-adana'yı görmemiş birinin yaptığı tespit konulu eleştirilere yanıt:
    adana'yı görmüş olsam, zaten kafamda bir görüntü oluşacak.
    önemli olan bu zaten.hiç görülmediği halde, bir şehrin insanların kafasında bir görüntü oluşturabilmesi.yoksa, gidip gördükten sonra her şehir için bir fotoğraf yerleşir zihinde.
    mardin'i de görmedim, urfa'yı da görmedim mesela.
    ama ikisi içinde birer resim var kafamda.
    bu bağlamda, "amına kodumun salağı bilmiyorsan görmediysen bi görüntü oluşmaz tabi. tespitini sikiym." şeklinde entry giren luca brass adlı yazarı sözlük nedzinde kutsuyorum.
    3- belirtmek istediğim sadece ünlü bir yapıdan ziyade, kentin kendine özgü dokusu, ruhu, mimarisi.ya da moda deyimle imajı.
    istanbul'u anlatmaya gerek yok, istanbul denilince herkesin aklında kendine göre bir istanbul resmi, silüeti oluşuyor zaten.
    ankara denince, anıtkabir veya kızılay meydanı dışında, devasa ve ruhsuz binalarla dolu bir taş yığını atmosferi oluşturuyor kafada.
    izmir; konak meydanı,saat kulesi ve kordon boyu üçlüsü dışında, palmiye ağaçları ile süslü cadde ve bulvarları ile de görüntü delhizimizde yer edinmiş durumda.
    urfa denince kerpiç evler geliyor aklıma, balıklı göl geliyor,
    mardin denince dar ve kasvetli sokaklar, taş evler.
    olayı sadece, ünlü bir yapıya indirgemeyin.
    ben adana'da ünlü yapı yok demedim, simgeleşmiş, silüeti oluşturan, silüetle özdeşleşmiş ünlü bir yapı yok dedim.
    bu açıklamalar dahilinde, hala anlamayanlar için tekrar ediyorum: adana denince zihinde bir görüntü oluşmuyor.
    4-adana adliyesi, atletli adamlar, kavgacı insanlar olayına hiç girmedim zaten.
    5-ben şehir veya coğrafi görüntüden bahsederken, karşılık olarak şırdan, kebap görüntüsü sunan arkadaşlara da saygı duyuyorum.dedikleri gibi de bu yiyeceklerde, adana denince akla gelebilir.
  • televizyon izlememenin, gazete okumamanın, medyayı hiç bir şekilde takip etmemenin bir sonucudur. yoksa koskoca adana adliyesinin kafada canlanmaması mümkün değil. adana adliyesi önünde çıkan olaylar belki de yıl içinde enflasyondan sonra en çok haber olan konu.
  • (bkz: şırdan)
  • (bkz: bici bici)
  • adana denince zihnimde oluşan görüntü; üstünde sadce askılı beyaz atlet olan, altınada kadife pantol giymiş, ayağında da süngerimsi terlik giymiş kavga eden kara kuru tıfıl delikanlılar geliyor valla.
  • dünyada kullanılan en eski köprünün bir simge olarak görülmemesi de ilginç olan tespit.
  • nasıl yaa??? dediğimdir harbiden nasıl ?
  • adana, yüreginize hitap eden sehir gardasim...2.149.260 nüfusuyla türkiye'nin istanbul, ankara, izmir ve bursa dan sonraki 5. büyük şehridir....roma imparatorlugu döneminde yapilan "daş"köprüsü yeter.
  • benim aklıma direkt olarak kıristiyano ronaldo geldiği için katılmadığım tespit. yani, kısmen.