şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 30 ocak-1 şubat 1943 tarihleri arasında,dönemin ingiltere başkanı winston churchill ile türkiye cumhurbaşkanı ismet inönü ve başbakan tevfik saracoğlu arasında gerçekleştirilen görüşmelerdir.
  konferansın amacı,türkiye'nin en geç 1943 yılı sonuna kadar savaşa katılımını sağlamaktı.
  türkiye savaşa katılması konusundaki bu baskılara iki temel argümanla yanıt vermiştir.bunlardan ilki türkiye'nin;almanyanın yenilmesiyle birlikte rusyanın avrupa'ya egemen olacagı ve daha sonrada kendisi için bir tehlike oluşturacagı yonundeki kaygılarıdır.ikinciside turk ordusunun malzeme bakımından zayıflığıdır.
  yapılan görüşmeler sonucunda,türkiye'nin istedigi gibi hareket etmekte serbest bırakılması bu arada da askeri yönden güçlendirilmesi kararlaştırılmıştır.
 • cumhurbaşkanı ismet inönü ile ingiltere başbakanı churchill'in adana' da buluşmaları (30 ocak - 1 şubat 1943). müttefiklerin ikinci dünya savaşında türkiye'nin de savaşa katılmasıyla bir balkan cephesinin açılmasına karar vermeleri üzerine adana' ya gelen churchill, türkiye'nin savaşa katılması için inönü' yü ikna etmeye çalışır ve olaylar gelişir...

  bu müzakerede sevgili inönü, askeri donanımın yetersizliğini ileri sürerek türkiye'yi savaşın dışında kalmasını ve şalgamın tarifini adana'da tutmayı başardı. nasıl mı?
  şalgamın türk kalması için: (ara: devlet su işleri bırak bu işleri)
  dünya savaşı için: hiç bilemeyeceğim valla, onu da siz bulunuz da öğrenelim bu adana buluşmasını. ipucu: (bkz: adana'da boğulmak)

  okuma ödevi: http://www.minidev.com/tarih/tarih.asp

  bonus: ordaa biiir koy var uzaktaaa!!! ref: incirlik
  bizim koyumuzdurrrr!
 • görüşmedeki türk heyetinde dönemin başbakanı şükrü saracoğlu, dışişleri bakanı numan menemencioğlu ve genelkurmay başkanı mareşal fevzi çakmak da vardı. churchill, inönü'yü almanya'nın petrol ihtiyacını karşılamak için türkiye üzerinden ırak'a ulaşmak için harekete geçebileceğini bu nedenle almanlar türklere saldırmadan türklerin almanlara saldırması gerektiği konusunda ikna etmeye çalışıyordu. tabii burada churchill'in inönü'ye teklifi türk askerinin kullanılması değil türk topraklarının kullanılmasıyla ilgiliydi. türkiye'nin jeostratejik öneminden dolayı dikkatleri almanya'nın türkiye üzerinde tehdit oluşturduğundan dem vurup türkiye'yi araç olarak kullanmak istemekteydiler müttefikler. hatta öyle ki adana görüşmesinin*'nun rövanşı niteliğindeki 4-7 aralık 1943'teki ii. kahire konferansı'nda türkiye'nin savaşa girmeye zorlanmasını abd başkanı roosevelt* bizzat istemiştir. bu görevi de churchill'e vermiştir. maksat adana görüşmesinde olduğu gibi türkiye'ye herhangi bir yardımda bulunmadan sadece topraklarını kullandırmaktı. esasen türkiye üzerindeki tüm bu baskıların asıl amacı şubat 1944'te türkiye'nin almanlar'a karşı savaşa girmesini sağlayarak almanlar'ın güneye asker çekmesini sağlamak ve 6 haziran 1944'teki normandiya çıkarması'nın en az zaiyatla başlamasını sağlamaktı. tabii buradaki ard niyetin farkında olan inönü bu tuzağa düşmemiştir; çünkü inönü türkiye'nin polonya gibi hem alman hem sovyet işgaline uğramasından korkuyordu. kaldı ki bu durum türkiye için yıkım olurdu. zaten sovyet-alman savaşının boyutu 1943 kışından itibaren sovyetler lehine gelişmişti ki bu türkiye'nin en son istediği durumdu. sonuç olarak galip bir sscb'nin dağılmış bir avrupada estireceği havayı inönü o zamandan görmüştü. bu nedenle almanlar'ın sürekli müttefiklerle barış ilan etmesi için uğraşmıştı; fakat tahran konferansı sırasında bu kesin olarak reddedilmişti.
  her ne kadar yakın tarihimizde fazla bahsedilemese de adana görüşmesi cumhuriyet döneminin en önemli dönüm noktalarından birisini oluşturmaktadır. bu görüşme sırasında inönü türkiye'yi savaşa soksaydı ne olacaktı bilmek bile istemiyorum. şuanki halimizin olmayacağı kesin; kaldı churchill inönü'ye savaş sonrasında boğazlardaki statü konusunda ve o dönem alman işgali altında bulunan yunanistan'dan toprak vermeyi bile önererek iştahını kabartmayı denemiştir. inönü* piyon olmayı redderek tarihimizin en önemli kararlarından birini vermiştir bana göre.
 • adana görüşmelerinde churchill tarafından yapılan "savaşa gir" teklifleri ismet inönü'nün red cevabıyla karşılaşmıştır. daha sonra toplanan 2.kahire konferansında abd ve ingiltere'nin savaş baskılarına daha fazla dayanamayan ismet inönü, gerekli teçhizat yardımının yapılması koşuluyla presipte türkiye'nin savaşa girebileceği konusunda olur vermiştir. tabii ki de gereken yardım yapılmamıştır çünkü müttefik devletlerin tek amacı türkiye topraklarının kullanılarak almanların dikkatinin güneye çekilmesidir.
 • diplomasideki karşılığı sağırlar diyaloğu olan görüşme. her lider kendi bildiğini söylemiş, karşısındakini dinlememiştir.