şükela:  tümü | bugün
 • 1950 ve 1960'li yillarda siyasi iktidarin eliyle buyuyen ve guclenen cukurova ciftcisinin hasat zamani elde ettigi gelir ve devletten aldigi buyuk destek sayesinde servetinde ortaya cikan ciddi artisi degerlendirdigi yegane mekanlardir. bu donemde elde edilen yuksek katma degere karsin bolgedeki sermaye birikiminin cok dusuk duzeylerde seyretmesinin en buyuk sorumlusu bu pavyonlardir.
  ulke capinda buyuk bir une sahip bu mekanlar yesilcam'da da yogun sekilde kullanilmistir. bircok bayan aktris rol aldigi filmlerde bir donem mutlaka bu pavyonlarda calisir.
 • bir aralar şu anda altın koza sanat evi, galleria vs. binaların olduğu yerde bulunan, sonra eski gülek lisesi (şimdi nedir bilmem) arkalarına taşınan mekanlar. başlangıç bölgeleri tam olarak neresidir bilemem, küçük ve büyük saat civarları diyesi geliyor insanın. zirve dönemlerini 50’ ler 60’ larda yaşadılarsa da, 70 ve 80’lerde de esamisi okunur olsa gerek. zira bu dönemlerde de birçok şarkıcının kallavi para kazanmak amaçlı gelip amaçlarına ulaştığı yerlerdir.
 • efendim, "buraları eskiden hep pavyondu" dedirtiyorlar şimdilerde. pavyonlara olan merakım nedeniyle yaptığım küçük bir araştırma sonucunu paylaşmak isterim:

  "alo alo alooo... bu merak edenlere toplu bir mesajdır (merak ettiğimi nerden çıkardın dedin sen bak duydum. döverim!) adana pavyonlarından bildiriyorum. buralar hep internet cafe olmuş:)) düşler dünyası bu eski pavyon yeni net cafenin ismi. pek yerinde pekkk:)))

  aynalar bile duruyor giriş kapısında, içerde localarda. hem chat yapıpı hem kendine bakabiliyorsun:)) arka masaları da kesiyor çocuklar. annneeeeaaaa. janjanlı bişi böyle:))
  ama lcd ekranlar koymuş çocuk. samsung. 50 taneymiş.. vay canına filan oldum. mor ve ötesi dinliyoruz. çocukların kafalarında kimdi o? ha rafet el roman bereleri. süper süper:))
  :)) valla abi ya bizde yalan yok. 9 numerolu locadayım. beklerim:pp
  (bkz: bu işte iyi para var)

  pavyondan karı kaldırmak isteyenlere (ne karıs lan, bir kardeşinizi kurtaracaksınız şunun şurasında...) özel not: plume kardeşim bendenize "zilli atlantis" namını uygun gördü ama buralarda "ekşi atlantis" derler bana:ppp

  ve tabii "nerde o eski pavyonlar"...
  gooollll!!! (adana pavyonlarından arka plan sesleri)

  istek üzerine gelen edit: yaşla birlikte numaralar da artar *
 • atlantis "ekşi" + "zilli" hanım'ın adana ziyareti sebebiyle gündeme gelmiş ve adana pavyonlardan yapılmış da, biz de külliye misali çevresinde yaşayan halkmışız imajı vermiş adana şeysi. aslında o eskidendi diye biliyoruz ama tabii inandırıcı görünüyor entryler de. acaba bizim farkına varmadığımız bi durum var da, tüm internet cafeler, barlar, pub'lar aslında pavyon mu len?
 • zamanında babamın kendini savunması şöyle olmuştu.. "eski türk filmlerinde sürekli adana pavyonları gösterilirdi oğlum. istanbul'dan iş arkadaşlarımız geldiği zamanda gitmek isterlerdi.bizde zorunlu olarak giderdik yani kısacası öyle alıştık" babaaa kimi kandırıyorsun ya...
 • hamiyet yüceses ve müzeyyen senar'ın mikrofonsuz şarkılar söylediği, zeki müren'e delikli 'yüz para' atıldığı, şarkıyı unuttuğu için ajda pekkan'ın yuhalandığı, bülent ersoy'un 13 ekim 1989'da, çırpınırdı karadeniz'i söylemediği için hacı tepe tarafından silahla vurulup tek böbreğini kaybettiği, behiye aksoy, bergen, şükran ay, muazzez ersoy, ibrahim tatlıseks, seda sayan ve daha pek çok ismin tozunu arşınladığı pavyonlardır.
  tarihi 1942'lere kadar uzanan bu pavyonlar üzerinden bir şerif mardinvari bir makale bile attırılabilir: "türkiye siyasasını açıklayabilecek bir anahtar: adana pavyonları"

  40'ların başında adana-ulukışla yolunda çalışan ingiliz işçiler mesela ilk müşterileri. talep o kadar yoğun olmuş ki istanbul genelevleri boşalıp adana pavyonlarına akmış derler. yolun bitip ingilizlerin publarına dönmesinin ardından 50'lerde pamuk tüccarları doldurmuş seyhan nehrine nazır mekanları. 60 ihtilalinin ardından uzunca bir süre durgunluk yaşadıktan sonra 70'lerin başında sermayenin döngüsü sürecinde sanayi sermayesinin holding tarzında yoğunlaşmasıyla birlikte (bkz. marsa, bossa, temsa, çukobirlik, adana çimento, çukurova elektrik vb.) pavyon furyası tekrar canlanır. 80'lerde başlayıp 90'larda iyice finans-kapitale meyleden sermaye birikimi adana ovasından kazanılan toprak gelirlerini düşürür ve pavyonlar da kapanışa geçer. öyle ki bugünlerde kala kala bir afrodit kaldı sanırım.