şükela:  tümü | bugün
 • dünden beri bindiğim yedi araçtan altısında kapılar pencereler açık ve klima çalışmıyordu. bilen bilir yaz sıcağında adana'da yüz metre yürüse insan kendi teriyle duş alır. öğle saatlerinde dışarda köpekler bile gezmez. işi olmayan aklı varsa çıkmaz dışarı. hal böyleyken bu mevsimde toplu taşımada klima açmamak neresinden baksan rezalettir. normalde böyle bir şey söz konusu olamaz zira klima çalıştırmamak yasak. durumu şikayet edebiliyorsun ki ben de ilgili merciyi arayıp bunu yaptım. fakat bugün klimanın neden çalıştırılmadığını sorduğumda şoförden aldığım cevap gerçekten çok trajikti. şoför klima için arızalı olduğunu ve elinde arıza raporu olduğunu söyledi. buna göre şikayet dahi etsek bu raporu gösteriyorlarmış ve hiçbir ceza almıyorlarmış. yani düzenek bu şekilde kurulmuş. klima çalıştırmak zorundasın fakat arıza raporu çıkartırsan yırtıyorsun. beş dakika içerisinde gördüğüm, camı pencersi açık ilerleyen bir sürü otobüs-minibüsü açıklıyor bu durum, nasıl bir millet olduğumuzu da tekrar gözler önüne sermekte.

  tabi ki klimalarını açan araçlar da var. sözüm onlara değil. ama burada mesele kim açıyor kim açmıyor meselesi değil. mesele açmayan araçların rahatsız edici derecede çok olması ve standarda uymamaları. buradan chp'li belediye başkanımıza çağrıda bulunuyorum. sizler ne yapılması gerektiğini eminim benden daha iyi bilirsiniz bir an önce çözüm bulun. gerekirse kliman yoksa sen de yoksun muamelesi yapın ama kurtarın şu milleti bu zulümden. bu arada kanıt olsun diye çektiğim bazı fotografları paylaşıyorum. fotograflarda dikkat edilmesi gereken nokta araçların kapılarının ve camlarının açık olması. bunlar on dakika içerisinde şahit olduklarım, zamanımı ayırıp bir kaç saat dolaşsam mevsim-şehir ve çakallık temalı güzide bir sergi açacağımdan eminim. dikkat edilirse kimi araçların üzerinde"klimalı" yazıyor. şaka gibi.

  https://hizliresim.com/lqzbwe
  https://hizliresim.com/lvdonb
  https://hizliresim.com/r01j21
  https://hizliresim.com/7bdyna
  https://hizliresim.com/p7dor7
  https://hizliresim.com/gp69wb
 • okurken ter bastı.

  kâr maksimasyonu için klima açmıyorlar. aynısını komşu mersin'de de yapıyorlar. klima açınca belki günde 3-5tl fazla yakacak araçları. kaçtıkları maliyet bu.

  belediyenin sağlam cezalar vermesi lazım hem bu araçlara, hem de rapor verenlere.
 • madem öyle kliması arızalı olan trafiğe çıkmasın. o ne öyle arızalı olduğu için açamıyorum. hayatım mersin'de geçti, o sıcakta klima açmamak cinayete teşebbüstür.
 • bununla ilgili bir anımı anlatabilir miyim , 98/97 yılında ilk klima takılması balcalı otobüslerinden başlamıştı . canım annem de klimalı otobüsü deneyelim diye evimize yürüme mesafesinde olsa bile bu aracı bana tanıtmak istemişti . o zaman otobüs ücreti 600liraydı ve 2000ler bile değildi. araca bindiğim de yaşadığım o hazzı anlatamam. nasıl mutlu olmuştum :) her neyse klima açılmaması genel de arızadan ziyade yakıt için kaçındıklarından dolayı ayrıca zabıtalar da bazı zamanlar araçlara ani baskın yapıp foto çekiyor bugün hava biraz serin diye açılmamış olabilir .
 • ben kavga ediyorum. açın telefonun kamerasını başlayın kavga etmeye. yaz aylarında klima açmak zorundalar. gerekirse durağını arayıp şikayet edin. dolmuşsa fazla yolcu almaktan ve fazla koltuk bulundurmaktan trafik polisine şikayet edin.
 • adana’ya her gittiğimde karşılaştığım durum. bir kere bile klimalı otobüse denk gelmedim. hatta otobüsü geç bu durum taksilerde bile var. chp belediyesi orada kalıcı olmak istiyorsa bu durumu mutlaka halletmeli çünkü adana dediğimiz yer cehenneme varmadan bir önceki durak.
 • italya'nın roma'sındaki otobüslerin, bozuk klimayla dolaşması kadar rezalet bir durum değildir
 • bugün 14:20 de süleyman demirel bulvarından adana yüreğir otogarı yönüne giden(adana)114 numara adana büyükşehir belediye otobüsü birden bire klimayı kapattı. içerisi dolu sayılır. millet de gidip demiyorki neden kapattın? sonra pencereler açıldı, sonra klima kapalı menzusu açtık, millet şöföre kızdı. şöför de diyorki ''pencereler açık...'', yahu sen klimayı kapattın diye açıldı...... sonra klimayı açtı. yok yani mazotu mu alıyorsunuz anlamıyorumki, yani neden kapatıyorsun klimayı? zeydan karalar başkana duyurulur ki twitter'dan da yazacağım inşallah.