• bu basligin olmamasina inanamiyorum su an. ya baska bir baslikta inceleniyor ya da sozlugun en eksik basligi. adana'da kebap her kose basinda var nasilsa yerim diye dusunmeyin. askerde adana kebabin yaninda bulgur pilavi olur mutlaka diyen cagri'yi sirf bu sebeple bicakladigim gunden beri adana kebabin taninmasi ve tanitilmasi konusunu kendime siar edindim.

oncelikle evet adana'da birbirinden leziz bir cok kebap yiyebilirsiniz farkli mekanlarda. fakat bu is kategorilere ayrilmali ve o kategorilerinin en iyileri halka yani siz sevgili romalilara aktarilmali diye dusunuyorum.

ilk kategori. oglen kebap yemek istiyorsunuz vaktiniz kisitli, butceniz ogle yemegi butcesi, alkol almaycagiz. nerede yemeliyim ?

kebapci kling usta : bu durumda ilk tercihiniz kesinlikle kebapci kling usta olmali. nami diger ege taksi. klasik adana kebabinin en hizli ve lezzetli sunuldugu mekan kesinlikle kling ustadir. ayrica unutmamak gereken detay kling ustada vereceginiz 1.5 porsiyon kebap 1.5 porsiyon yerine 2 porsiyon olarak gelmektedir. iki kisi giderseniz 2 tek yerine 1 tane 1.5 soyleyin. hadi yine iyisiniz. tek kotu yani pismin soganin cok nadiren bulunmasi. (kling ustanin degisik ismi adana sinema muzesinde 1/1 olcekli maketi bulunan killing karakterine benzedigi icin miras kalmis kendisine) hemen stadyumun yan tarafinda. incik servisi de var ama kebabin yaninda lafi olmaz.

cik cik ali : ali cik cik'de derler. istasyon tarafinda onceden esnaf kebapcisiyken civar bankalarin beyaz yakalarinin bu lezzeti kesfetmesi sonucu nami almis yurumus oglenleri servise yetisemez olmus bir abimiz. fiyatlari biraz sinifina gore yuksek olmakla beraber lezzeti nefistir. kebaptan ziyade salatalari fark yaratir. adana kebabin yaninda mantari salas yerlerde veren tek temsilcidir. kulbastisi kebabindan da iyidir.

kaburgaci yasar usta : hiltonun hemen karsisinda optimumum arkasinda kalir. digerlerinden farki kebabi kaburga etinden yapmasidir. baslarda biraz sert gelebilir et fakat alisirsan tiryakisi olursun. adana kebabin yaninda kaburga kebap ve kusbasini ortaya karisik soylemenizi tavsiye ederim en az iki kisi gittiyseniz.

yesil kapi : ordu caddesi uzerinde e-5 giderken solda kaliyor. onceden caddenin diger tarafindayken daha cok severdim ama adinin duyulmasi ve kendilerinin simarmasi sonucu cok gitmez oldum. kebabi da guzel olmakla beraber inanilmaz yagli geliyor bana artan yasimla beraber 20'li yaslarda lap lup goturuyordum o ayri. en buyuk artisi inanilmaz guzel pismin sogani. elimde olsa bunun pismis soganiyla kling'in kebabini birlestirirdim.

ikinci kategori vaktim yok tablada durum yemeliyim ?

radyo evi sokaginda bi kebapci abimiz var ogluyla beraber calisiyor. oglu emekli adam muhabbeti yapiyor ama durumu cok guzel ve ucuz. kategorisinin teki, rakipsizi.

gece uzadi, alkol su gibi akti karinlar tekrar acikti sirdan beni kesmez kebap yemeliyim, nerde yiyecegim ?

dogru buyuk saate kuspazarina gidiyorsun canimin ici. buyuk saat kulesinin hemen altinda yanyana yer alan kebapcilar seni tatmin edecek, rahat ol.

aksam agir misafirler geldi. raki kebap yapacagiz. manzara cok onemli degil, merkezde olsun donus sorunu yasamayalim. para da biz de bok.

onur kebap : kategorisinin lideri. guzel kebap, guzel mezeler, guzel ortam. tuzludur. kasim gulek koprusunun hemen altinda, seyhan paca salonunun yaninda.

gazipasa kebap : kategorisinin ikincisi. toros caddesi uzerinde. musterilerine hizmette sinir yok. ama benim evimin hemen altinda cevre sakinlerine tavrini sevmiyorum kendilerinin. fiyati da tuzludur.

kebap 52 : kategorisinin ucuncusu ve benim icin sonuncusu. ilk ikisi olmazsa 3. tercihim.

kebapci mesut : divan otelinin birinci katinda. 2 kere gittim, bu kategoriyi hak edebilir fakat. digerlerine en az 10 kere gittigim icin bundan emin olmadan baslara yazmak istemedim.

yine agir misafirlerim var, bu sefer manzarali serin bir yer ariyorum. taksiyle de olsa doneriz nasilsa.

sercan kebap : suleyman demirel bulvarinda gol manzarali. kebabi ve mezeleri mukemmel. fiyati da mekana gore cok iyi. senelerdir ilk tercihim.

park zirve onbasilar : biraz uzak olmakla beraber muthis manzarasi ve findik lahmacunuyla on siralarimda yer aldi, yeni acilmis sayilmasina ragmen.

manzara cok onemli degil kebabin yaninda diger lezzetler de onemli. butcemiz de normal para bok degil, raki da icecez ?

hadirli umut kasabi : humusu seni senden alirken, kebabi ve mezeleriyle ask yasayacaksin. sucuk yemeden de donmeyeceksin. hesap geldiginde bi yanlislik olmali deyip geri de gondermeyecegin bir hesap gelecek. anlatabildim mi ? gerci buraya giderken suriye mahallelerinden geciyorsun ama korkma bi sey olmaz.

elem restoran : karatas yolunda humusu yine guzel. kebabi da idare eder.

aileyle gidecez alkol olmasin ?

gonul kebap : yuregirde aqualand'in icerisinde. yassi kebap yapiyorlar ama kasarli mantarlarindan vazgecemedigim icin ara ara gidiyorum.

sabah cok aciz cigerle kahvalti yapmak istiyoruz.

birbicer : ama carsidaki. turgut ozal'daki kalabalik ve daha az samimi.

cigerci bedo : turgut ozaldaysam carsiya gidemiyorsam bedo'yu secerim.

adam adama gidiyoruz ustum basim koksun, 10 parmagim batsin umrumda olmaz.

kaburgaci celal usta : arka arkaya 4 porsiyon yemisligim var ! islak mendili cebe koy git.

zugurtum, para nanay ama raki kebap benim de hakkim guzel kardesim !

albayin yeri : kenan evrende ara sokakta yan tekelden rakini aliyorsun ya da evde bogup getiriyorsun garson kardesler sana servisini de yapiyor, kebabinin parasini verip cikiyorsun.

kosem ocakbasi : ayni sisten disardan ickini getir, servisini al. toros caddesinde.

farkindaysaniz bu listede adi duyulmus eyvan, kebapci ibo, hasan usta gibi fast food kebapcilari yok. yuzevler de benim listeme giremez. bu liste sizi mutlu eder yoldaslarim.
  • yemeyin bunların kebabını, vereceğiniz parayı yiyin daha iyi.
hesabın var mı? giriş yap