şükela:  tümü | bugün soru sor
 • -1980 1990 arası dışında hep adana'da yaşadım, severim adana'yı, memnunum. çok iş değiştirdim, en uzun süreni otel çalışanı olmaktı. üç yıldır emekliyim. okurum, yürürüm, bisiklete binerim, politika yaparım, müzik dinlerim, festival zamanları tiyatro ve sinemaya doyarım.

  -20 yıldır vejetaryenim. insanların diğer türler üzerindeki egemenliği çok açık, çok çirkin ve acıtıcı bir gerçek. eşitliği ve özgürlüğü sadece insanlar için savunmak da çok tuhaf.

  -adanalılar çok et yiyorlar. nedenini bilmiyorum. sabahları kahvaltı yapmak yerine ciğer kebap yiyenler var. akşam olup, dükkanlara kapanınca kaldırımlara seyyar tezgahlar kuruluyor ve büyük tencerelerde kaynatılan, adına ''şırdan'' denen, hayvanların bir iç organından yapılan yiyecek satılıyor. etrafa, dayanması zor, ağır bir koku yayılıyor.

  -adana'da vejetaryen olmanın başka şehirlere göre daha zor olduğunu tahmin ediyorum. vejetaryen lokantası olduğunu hiç duymadım mesela, olsa bilirdim. etsiz yemek yapan lokanta azdır. yolda rahat yürüyemezsiniz çünkü adım başı kebapçı dükkanı var ve döner tezgahının yarım metre yakınından geçmek zorundasınızdır yani.

  -burada vejetaryen olduğuma zor inandıkları gibi, bir zavallıya bakar gibi bakanlar, durumuma üzülenler, ne çeşit bir hastalığım olduğunu anlamaya çalışanlar da oluyor. yemeğe gidiyoruz mesela. gelen garsona vejetaryen olduğumu, et yemediğimi söylediğimde şu cevapla çok karşılaşıyorum: ''tamam, tavuk veya balık yaptırayım size!'' balık ve tavuk hayvandan sayılmıyor yani.

  -adana'da vejetaryen olmasam daha rahat edeceğim kesin.

  (yaşar gökoğlu)
 • mümkündür. hele anne şahane sebze yemekleri yapıyorsa ve menü yelpazesi gayet zenginse, hiç zorlanmazsınız. üstelik sebzenin alası yetişir adana'da. hem ucuzdur hem lezzetli. ancak mümkün olmayan bir şey var ise o da antep'te acı yemeyi reddetmek'tir. zira yemeğin temel maddelerinden biri olan salçanın acısızını bulmanız pek mümkün değildir. antep'te "acısız" kelimesinin sözlük karşılığı "az (!) acılı"dır.
 • deneyip de başaramadığım şey.
 • nohut tüketimindeki dramatik artış nedeniyle gaz yapar.
 • meze ve salatalar hatay mutfağına benziyor ise çok da sorun olmayacak durum. adana mutfağına dair bilgim adana kebap'tan öteye geçemiyor malesef. çok utandım, dur ben bu konuya daha detaylı bir şekilde eğileyim.

  edit: koku filan derseniz ne diyem bilemedim. zor yani.
 • orgy ortaminda takilan aseksuel olmak gibi bi sey.
  ılginizi cekmez, hatta belki igrenirsiniz ama ortalik sirdandan koldan buttan gecilmez
 • benim için intihar demektir.

  saat sayıyorum. birbiçerde yiyeceğim birbuçuk acılı, bol kimyonlu ciğerin hayaliyle uyuyacağım birazdan.
 • şırdan yerken, vejetaryen olmanın ne kadar güzel bir duygu olduğu hakkında konuşmaktır.
 • ama sebzenin ve meyvenin bolluğu tazeliği ve ucuzluğu ile şanslı olmaktır.

  vegan olmak kadar zor değildir tabi.