şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adana'yı hindistan felanda kabul etmez direk şehri yakıp küllerinide uzay boşluğuna yollamak lazım. dünyanın karbon döngüsüne karışması bile tehlikeli ve yasaklanmalı
 • güney'in incisini, portakal ve mandalina kokuları arasından süzülerek bütün memlekete sinen marjinalliği, insan doğasına aykırı olan herşeyin insan doğasının bir parçası haline getirildiği adana'sını bu memleketten ayırırsan bir yanı eksik kalır. adana kahvelerinde donunu sıyıran adamların 'hindistan'ı getir bize bağla' dediğini duyar gibiyim.
 • (bkz: mumbai merkez sıçıyor herkes)

  neden mumbai (bkz: #10164911)
 • bu ülkede olaylara tepki veren birkaç şehirden biridir adana. bu yüzden geliri ve teşvik seviyesi düşüktür. ancak buna rağmen kendi düşüncelerini savunmaya devam eder. bu arada doğudan, hatta suriye'den göçün ilk duraklarından da birisidir.
  ancak kimse kimseye karışmaz, ne düşüncenizden ne ırkınızdan ne de giyinimizden dolayı hedef noktası olmazsınız.
 • ulan sabahtan akşama kadar dört bir yanında mangal yapılan kenti hindistan'a bağlamak hangi akıllının işi. adana hindistan'a bağlansa kebap yüzünden iç savaş çıkardı ülkede. başıboş gezen ne kadar hayvan varsa keseriz abi. o mangal yanacak.
 • vpn ile mumkun olan baglantidir.
 • haklı yanları olduğunu düşündüğüm bir başlık. öte yandan o kadar da kötü olmadığını söylemek isterim. uzunca bir süre eskişehir ve sakaryada bulundum. birer yılla da konya ve kayseride bulundum. bu şehirler içerisinde eskişehiri saymazsak diğer illere fark atacak bir şehir adana. kötü olaylar yaşanmıyor mu evet yaşanıyor ama spesifik bir gözle bakmak lazım o kötü olaylara. adananın neresinde yaşanıyor ve olay sahibi kişiler adanalı mı veya köken olarak adanalı mı? adanalı yapmıyor mu o da yapıyor, üzüm üzüme baka baka kararıyor işte ama yine de çok azdır. bir kere adanayı göçün ne hale getirdiğini ve batıya olan göçe karşı tampon şehir olduğunu akılda tutmak gerek. bunun sıkıntılarını bütün adana yaşıyor maalesef.
  burada düşüncenizi açık açık söyleyebilirsiniz. mesela benim müslüman olmadığımı tanıyan herkes bilir, kimse de dışlamaz. ramazana da girdik iste kimse kimseye karışmaz bu şehirde. sigaranı da içersin yemeğini de yersin. geceleri çıkar istediğin gibi de takılırsın kimse ahlak zabıtası kesilmez. salt adanayı konuşacağımıza ülkenin çomarların elinde ne hale geldiğini konuşmak daha makul bence.
 • aslında olaya şöyle bakmak gerek ;
  26 yıldır bu şehirdeyim.doğma büyüme.lise zamanlarıma kadar iyi bilirdim adana 'yı.
  artık farkettim ki ne coğrafi açıdan, ne beşeri açıdan ne ekonomik açıdan ne de sosyo-kültürel açıdan yaşanılacak bir yer değil.
  bir defa eski adana dedikleri yer şuan ki hala oturum olan yer , zamanında pamuk karpuz vs ekimine uygun olduğundan ( çukur ve nemli ) olduğundan , yazlar uzun ve sıcak geçtiğinden ekim dikim alanında çalışan çiftçiler kış zamanları göç etmeye üşenmiş yerleşimi burdaya kurmuşlar.2000lerden önce şehir aytaç durak tarafından kuzeye gittiğinden eleştirilsede , mevsim normallerini hissetmek için bile zorlanılan kuzey yinede gelişemedi .
  ikincisi şehirde altyapı sıfır. sıfıroğlu sıfır. neden çukurdayız kanalizasyon sistemi türkiyenin hiçbiryerinde gelimemiş ki bu yerden yüksekliği az olan memlekette gelişsin. 10 dakika sağanak yağar sonra çarşıda otobüsten inip halay çekerler. ve yılın tüm zamanı etrafa yayılan buram buram lağım kokusu.
  yazları gerçekten sıcak. '' sıcak değilde nem çok '' lafı lügata girmiştir bilirsiniz. aynen öyle, yüzde 90 nem ile 50 derece sıcaklığı bulan bir memlekette bırakın çalışmayı huzur bulmayı , nefes almakta zorlanırsınız.
  doğudan alınan göçle beraber nüfusun dengesiz dağılımı ve terör örgütü propogandası yapmayı aşmış sivil silahlanmayı bitirip artık emniyet birimiyle savaşan mahallelerinin çokluğu ve her türlü uyuşturucunun anında görüntü olarak kolay bir şekilde yine bu mahallelerden sağlanması memleketi yaşanamaz seviyelere çekmiştir.
  olaylara ayaklanan tepki gösteren kesimin yüzde 90nın uyuşturucu kullanan ,sisteme baş kaldıran , kaybedecek hiçbirşeyi olmayan, ölse evinde yas tutulamayacak kadar kalabalık olan evlerden çıktığıda açıkça görülmektedir.